Από τι πουλί είναι η φωνή που παραθέτω;

Συζήτηση με θέμα Από τι πουλί είναι η φωνή που παραθέτω;, που ξεκίνησε από Λέλος, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 18 Μαρ 2008.

1. Λέλος

Λέλος Banned

Για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλαιοί! Τι λέει η φωνή που πιο κάτω παραθέτω??? Όποιος το βρεί θα τον παραδεχτώ δημόσια στο FORUM !

Συνημμένα Αρχεία:

• S O S .mp3
      File size:
      396,3 KB
      Προβολές:
      401
  2. pameinos84

pameinos84 PB New Member

Τι εννοεις τι λεει;Παντως ειναι απο μουλο.Εχω αδικο;Ακουσα και τις φωνες απο τα γαρδελια σου,πολυ καλες αλλα καποιο εχει παρει απο καναρινι.Πολυ καλη δουλεια μπραβο

3. pameinos84

pameinos84 PB New Member

Ασχολεισαι καιρο;βλεπω πως το εχεις ψαξει πολυ.Αν μπορεσω να σπασω σε κομματια τις φωνες που εχω θα τις στειλω για να ακουσεις και τα δικα μου.Δυστυχως δεν ειναι τοσο καλη η ποιοτητα του ηχου.

4. Λέλος

Λέλος Banned

Τι λες ? ξυπνάω και βλέπω αλλά απάντηση τίποτα. Δεν είναι μούλος και φυσικά οχι κανάρι ξανακουσέτο

5. pameinos84

pameinos84 PB New Member

Καναρι;πεφτω τοσο εξω;

6. Λέλος

Λέλος Banned

Τι γίνετε θα μπορέσεις να το διαβάσεις το πουλί στο τι λέει ? Φίλε ασχολούμαι με πουλιά 30 χρόνια και οτι και να λες δεν είναι κανάρι, είναι ιεροσυλία να το λες αυτό

7. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Μα νομίζω είναι καρδερίνα,χωρίς αμφιβολία.
    Τώρα κάτι μου λέει πως ζητάει ΒΟΗΘΕΙΑ.
    Save Our Souls---S.O.S (...---...)Σε κώδικα ΜΟΡΣ

8. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

χωρις αμβιβολια την φωνη την λεει καρδερινα αλλα θελω να θυμηθω τι πουλι κανει λουγαρο δεν ειναι,σκαρθι δεν ειναι,φανετο δεν ειναι φλωρος δεν ειναι,τουρλι δεν ειναι,καλογερος δεν ειναι, θα πονταρω στο αηδονι

9. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Λέει Φλώρι !

10. Dilinger

Dilinger Banned

Μάλλον για καρδερινοκάναρο έρχεται αλλά μπορεί και καρδερίνα γιατί τελειώνει σε τσίου

11. Για καρδερινοκάναρο θα έλεγα και εγώ.Η φωνή είναι καρδερίνας αλλα έχει γυρίσματα καναρινιού.

12. lizard

lizard PB Member Article Writer

νομιζω οτι ειναι καρδερινοκαναρο γιατι τα περισσοτερα καρδερινοκαναρα που εχω ακουσει τελειωνουν με εκεινο τον ηχο.

13. pameinos84

pameinos84 PB New Member

Φιλε μου δεν ειπα οτι ειναι καναρι αλλα μουλος(καρδερινοκαναρο).αλλα εχει παρει απο καναρι.Οσο για το τι λεει,μην μου πεις για το τρρρζιου στο τελος;

14. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Είναι καρδερίνα (ή καρδερινοκάναρο) εκπαιδευμένη με φωνή Φλώρου.

Συνημμένα Αρχεία:

15. ΙΟΑ

ΙΟΑ PB New Member

Σαν διαγωνισμός μου αρέσει .Γνώμη μου πάντως είναι ότι περισσότερο για φλώρο.

16. pasx79

pasx79 PB New Member

Καλησπέρα σε όλους
    Ο άνθρωπος δεν ρωτάει τι πουλί είναι, ξέρει και μάλιστα πολύ καλά
    Ρώτησε τι λέει το πουλί!
    Όποιος ξέρει ας πει!:confused:

17. Βρε παιδιά μήπως είναι ιούνιος και έχουμε εξεταστική;Γιατί νιώθω πως αν δεν βρώ την απάντηση καλύτερα να μην ασχοληθώ άλλο με πουλιά.
    Έπειτα τι θα πει θα τον παραδεχτω δημόσια.Εσυ Λέλο μπορεί να γνωρίζεις απο φωνές εγω μπορεί να γνωρίζω κάτι άλλο ή και τίποτα να μην γνωρίζω.Άλλωστε γι'αυτο είμαι εδώ για να μάθω και να κάνω νέους φίλους.Εάν και εσύ έχεις την ίδια διάθεση(να κάνει φίλους και να μάθεις νέα πράγματα)μην συνεχίζεις άλλο αυτό το ''τέστ''.
    Φιλικά Γιωργος.:)

18. jenia21

jenia21 PB New Member

Εγω νομιζω οτι ειναι απο τουρλι.Πολυ καλο μακαρι να ειχαμε και αλλα τετοια για δασκαλεμα μικρων.

19. Λέλος

Λέλος Banned

Δεν είναι κατ'αρχή δεν είναι τίποτε άλλο από έναν μούλο που να λέει ακριβώς ...τον δασκαλό του που ήταν γαρδέλι φυσικά. Βέβαια υπάρχει η εξής διαφορά: πώς ο μούλος τραβάει τις φωνές και αντι ας πούμε μια τετράφωνη να την λέει το γαρδέλι σε 10' δευτερόλεπτα ό μούλος να την λέει σε 13' .
    Η φωνή λοιπόν λέει ως μετάφραση πουλικώς: Πιριπιτσί πιπιτσί ( πιπικίσματα )
    Πις πις πις-ζιγά ζιγά ζιγά-λα λα λα-βισλίου-βλα βλα βλα βλα βλα-τρρρ τζίου.

Συνημμένα Αρχεία:

• SOS.mp3
      File size:
      195 KB
      Προβολές:
      165
  20. Βασιλης

Βασιλης PB Member

δεν είναι τίποτε άλλο από έναν μούλο που να λέει...

Τώρα εγώ γιατί μπερδεύτηκα; Αποφάσισε είναι ή δεν είναι μούλος:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...