Από που προμηθεύομαι πολυβιταμίνες και υδατοδιαλυτό ασβέστιο;

Συζήτηση με θέμα Από που προμηθεύομαι πολυβιταμίνες και υδατοδιαλυτό ασβέστιο;, που ξεκίνησε από Καναρίνι4ever, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Φεβ 2014.

1. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Καλησπέρα σας παιδιά! Επειδή θα ζευγαρώσω τα καναρίνια μου τέλη Μαρτίου και τους κάνω διατροφική προετοιμασία, θα ήθελα να μου πείτε από που αγοράζω το υδατοδιαλυτό ασβέστιο για τα θηλυκά καναρίνια. Τις πολυβιταμίνες; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια οικονομική και καλή μάρκα; Και επίσης, σπρέι για τις κοκκινόψειρες και γενικά για τις ψείρες και απωθητικά εντόμων; Τι μάρκα να πάρω; Συγνώμη για το βομβαρδισμό ερωτήσεων, απλά σκοπεύω από αύριο να τα προμηθευτώ και θέλω να τα έχω όλα έτοιμα. Και τον κατάλληλο εφοδιασμό του θηλυκού με βιταμίνες και ασβέστιο, αλλά και την σωστή υγιεινή του κλουβιού. Σας περιμένω...Φιλικά Αμβρόσιος!

2. Ian32

Ian32 PB New Member

Κάποια πολυβιταμινη μπορείς να πάρεις από πετ σοπ ή από το ίντερνετ για να είσαι καλυμμένος από όλα σου προτείνω: muta ή ferti vit, breed max
    οποία θες για μένα μακράν το καλύτερο συμπλήρωμα είναι η γύρη.
    Αν έχεις σουπιοκολαλο στο κλουβί και δίνεις αυγό με τσόφλι δεν χρειάζεσαι έξτρα ασβέστιο γιατί θα έχεις πρόβλημα με πολύ σκληρό κέλυφος αυγού που δεν θα μπορούν οι νεοσσοι να το σπάσουν. Υπάρχουν στο φαρμακείο ιδατοδιαλυτες ταμπλέτες πάντως.
    Για τις ψείρες η σκόνη pinex είναι καλή να ρίξεις προληπτικά στην φωλια όταν οι νεοσσοι είναι μικροί ή και όταν έχουν αυγά ακόμα.
    Τους γονείς αν δεν έχουν θέμα με ψείρες μπορείς να τους ψεκάζεις με ένα ήπιο σπρέι όπως Pinex, tabernil.
    Ελπίζω να σε κάλυψα.

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Πόσα ζευγάρια έχεις Αμβρόσιε ;

4. Ian32

Ian32 PB New Member

Κύριε Μάκη μια θηλυκια τρεις αρσενικούς είχε πει ότι είχε ο Αμβροσιος.

5. Καναρίνι4ever

Γενικά με λίγα λόγια θα σχηματίσω ένα ζευγαράκι! Και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες καλές και οικονομικές μάρκες υδατοδιαλυτών πολυβιταμινών, σπρέι που ψεκάζουμε στο κλουβί ως προληπτικό για τις ψείρες. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε από που μπορώ να αγοράσω υδατοδιαλυτό ασβέστιο; Αυτά.

6. panos70

panos70 PB New Member

το καλες και οικονομικες δεν συμβαδιζει παντα μαζι,για να ειναι οικονομικη ισως κατι να λειπει απο τα συστατικα του ,απλα μπορεις να παρεις τις μικροτερες συσκευασιες για να εχεις καλα αποτελεσματα,τωρα να σου πουμε ετσι ανοιχτα παρε αυτη τη μαρκα και μην παρεις την αλλη ; :cool:

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πάντως αν υπάρχει κάποιο προϊόν από το οποίο είστε ευχαριστημένοι ή αντίθετα κάποιο από το οποίο δεν μείνατε ευχαριστημένοι, μπορείτε ελεύθερα να αναφέρετε το προϊόν. Δεν υπάρχει περιορισμός από το φόρουμ. Η απόφαση είναι δική σας.

8. panos70

panos70 PB New Member

Εγω για πρωτη φορα χρησιμοποιω ferti vit μαζι με breedmax εαν μεινω ευχαριστημενος θα το ξερω με το τελος της σεζον ,αλλα απο αυτα που διαβασα απο αλλα μελοι που το χρησιμοποιουσαν ηταν παρα πολυ ευχαριστημενοι ....εγω θα ξερω μετα ενα δυο ζευγαρωματα ακομη :)

9. Καναρίνι4ever

Ωραία από πολυβιταμίνες καλύφθηκα! Ευχαριστώ! Τώρα από σπρέι κατά των ψειρών ποιο να προτιμήσω; Και στο pet shop πουλάνε ασβέστιο που διαλύεται στο νερό; Αν όχι, από πού να το αγοράσω;

10. panos70

panos70 PB New Member

εγω σπρει παιρνω το pirene ths raff [​IMG]γιατι το πουλαει φιλαρακι μου πετ σοπας ειμαι πολυ ευχαριστημενος .... δεν κινητε τιποτα οπου ψεκασω ,φυσικα να πω πως οι περισσοτεροι παιρνουν το pinex ths taffarm [​IMG]οποιο και να παρεις πιστευω θα σου κανει δουλεια , για το ασβεστιο σε σταγονες φετος για πρωτη φορα πηρα ενα μικρο της taffarm,αλλα το ξεκινας μολις δεις το 2 αυγο και το σταματας στο 5ο ,λογικα ολα τα πουλανε στα πετ σοπ αλλα ολα δουλευουν με συγκεκριμενες μαρκες , αν ειναι η γνωστες μαρκες ολα ειναι καλα

11. Καναρίνι4ever

Παιδια σας ευχαριστω! Με καλυψατε απολυτως! Αυτες τις μερς το συντομοτερο δυνατο θα παω να τα προμυθευτω! Μην ανησυχειτε. Στην καναρα της εχω σουπιοκοκκαλο και τις δινω τρεις φορες την εβδομαδα βραστο αυγο. Βεβαια δεν το τσιμπαει προς το παρον το σουπιοκοκκαλο. Να ρωτησω κατι ακομα. Τα καναρινια μπορουν να παρουν ασβεστιο απο την αυγοτροφη; Γιατι θα ηθελα να τους δινω κι αυγοτροφη. Επισης, οι πολυβιταμινες και τα σπρει σε ποιες τιμες ειναι; Γιατι πρεπει να ετοιμαζομαι οικονομικα.
    Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα! Φιλικα!

12. panos70

panos70 PB New Member

Aσβεστιο δεν ειναι απαραιτητο να αγορασεις αφου δινεις σουπιοκοκκαλο και αυγο,οταν δεις το πρωτο αυγο βαλε στην τροφη λιγο σουσαμι μεχρι και το 5ο αυγο ειναι φουλ στο ασβεστιο, το Ferti vit 25 γραμμ που ειναι αρκετο για ενα ζευγαρι εχει απο 5.5 εως 7 ευρω αναλογως απο που θα το παρεις ,ενα σπρει 200 γρ εχει απο 6.50 εως 10 ευρω περιπου,αυγοτροφη ειναι απαραιτητη στην περιοδο αναπαραγωγης

13. pap

pap PB New Member

καλημερα και απο μενα.οπως πολυ σωστα γραφει ο πανος απο πανω,αν εχεις σουπιοκοκκαλο μεσα στο κλουβι δε χριαζεται να δωσεις ασβεστιο σε υγη μορφη.το σουπιοκοκκαλο για εμενα ειναι καλυτερο,γιατι το πουλι οταν νιωσει την ελλειψη ασβεστιου θα παει να φαει μονο του,χωρις να του επιβαλλουμε πραγματα.(τωρα θα μου πεις ειναι ψιλα πραγματα αυτα).οσον αφορα ferti-vit,breedmax απο πολλους θεωρουνται τοπ προιοντα.οσον αφορα τις ψειρες κοιτα να διαβασεις διαφορα θεματα που αναφερονται σε αυτη,γιατι αναλογα σε τι φαση ειναι η ψειρα(απο καθολου ως τεραστιο προβλημα) θα πρεπει να προτιμησεις και διαφορετικο σκευασμα.

14. Καναρίνι4ever

Ωραια! Και παλι σας ευχαριστω πολυ! Εγω θα ψεκασω προληπτικα την ζευγαρωστρα, για να ειναι εντελως απολυμασμενη. Οταν ψεκασω το κλουβι, ποσο καιρο θα το αφησω να στεγνωσει;

15. Καναρίνι4ever

Καλημερα σας παιδια! Εχθες τελικα εκανα τα...ψωνια μου! Και τι δεν πηρα για τα ''παιδακια'' μου! Για πολυβιταμινη τους πηρα το Multi-vit και για σπρει τους πηρα το Vinex spray. Επισης τους πηρα και αλλες συμπληρωματικες τροφες. Τσαμπια κεχριου, αυγοτροφη και σποροι περιλλα δεν ελειπαν απο τα ψωνακια μου. Τι λετε;

16. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο σου, αυγοτροφή τι ακριβώς πήρες; Σουπιοκόκκαλο έχεις;

17. Καναρίνι4ever

Αυγοτροφή πήρα έτοιμη του πετ σοπ. Σουπιοκόκκαλο και βέβαια έχω και στην θηλυκιά και στα αρσενικά. Χθες έκανα την πρώτη εφαρμογή του Pinex spray και την Κυριακή που θα μας έρθει θα του κάνω την δεύτερη εφαρμογή και θα είναι έτοιμο για το ζευγάρι μου! Πόσο χαίρομαι που πλησιάζει η αναπαραγωγή!

18. maria p

Αυγοτροφή σε συσκευασία εννοείς ή τα κίτρινα χύμα σακκουλάκια ; Τι μάρκα είναι για να καταλάβω;

19. Καναρίνι4ever

Η αυγοτροφη που πηρα ειναι σε χυμα σακουλακι. Θα ψαξω να βρω ενα κουτακι για να την αποθηκευσω εκει.

20. maria p

Σε ρώτησα Αμβρόσιε όχι μόνο πολύ σωστά για να την αποθηκεύσεις με ασφάλεια αλλά γιατί αυτά τα κίτρινα προϊόντα σε χύμα συσκευασίες δεν είναι συνήθως αυγοτροφές. Αφού δεν έχει μάρκα, αν θέλεις βγάλε μία φωτογραφία για να σου πούμε. Μην νομίζεις ότι δίνεις αυγοτροφή ενώ δεν είναι.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...