Απωθητικο για εντομα στο κλουβι

Συζήτηση με θέμα Απωθητικο για εντομα στο κλουβι, που ξεκίνησε από christos1948, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 9 Ιουν 2015.

1. christos1948

christos1948 PB New Member

Θελω ενα φερμακο το οποιο θα ψεκαζω στο κλουβι για να μην κοντευουν κατσαριδες,αραχνες,μυγες και κουνουπια.Ποιο προτεινεται;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Έξω το έχεις; Καλύτερα βάλε σήτα. Τα φάρμακα για κατσαρίδες είναι τόσο ισχυρά που θα σκοτώσουν και το πουλί. Μακριά.

3. christos1948

Μεσα τον εχω απλα θελω κατι για να μην πανε τα εντομα στο κλουβι κυριως τα μυρμηγκια.

4. christos1948

Μου προτεινες το pinex αλλα θελω μια ενναλαχτικη σε περιπτωση που δεν εχει το πετσοπ

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπορείς να θέλεις να ψεκάσεις τον τοίχο που ακουμπά το κλουβί με εντομοκτόνα για έρποντα (πχ sebacil) και αφού στεγνώσει (μια ώρα το πολύ) τοποθετείς το κλουβί. Υπάρχουν και άλλα εντομοκτόνα που σε καλύπτουν και για μύγες.... γιατί όπως έγραψα είναι μόνο για έρποντα.

6. M.G

M.G PB New Member

Μπορείς να ψεκάζεις το τοίχο που ακουμπά το κλουβί με το K Othrine (θα το προμηθευτείς από κατάστημα γεωργικών φαρμάκων, το έχω δει και σε petshop, αλλά φυσικά απαγορεύεται) κάθε 30 - 40 ημέρες και αφού στεγνώσει, τοποθετείς το κλουβί.
    Για μένα πάντως είναι περιττό, για τα κουνούπια μπορείς να βάλεις σήτα και μερικές γλάστρες με αρωματικά φυτά που έχουν ήπια αποτρεπτική δράση κατά των εντόμων.
    Προσοχή στα ατομικά μέτρα προστασίας (γάντια, μάσκα, γυαλιά) στη περίπτωση που ψεκάσεις και το πουλί σε άλλο χώρο μέχρι να στεγνώσει ο τοίχος.

7. YannisK

YannisK PB Known Member

Chevitren Chevita, ψεκάζεις τα πάντα (και τα πουλιά).

8. christos1948

Τελικα αγορασα το bio kill.Το εχει χρησιμοποιήσει καποιος;και τι αποτελεσματα ειχε;

9. maria p

Χρήστο αφού το πουλί είναι μέσα στο σπίτι, γιατί τόσο άγχος με τα έντομα; Εγώ έχω ένα μπαλκόνι ζούγκλα, ένα σπίτι γεμάτο ζώα και δεν ψεκάζω με τίποτα. Άντε κανένα κουνούπι να ενοχλήσει, βάζω στο μπαλκόνι κανένα φιδάκι και τέρμα. Πόσα έντομα έχεις μέσα στο σπίτι; Σήτες στα παράθυρα είναι η πιο οικολογική λύση.
    Δεν τα θέλω τα ψεκαστικά καθόλου, δεν ξέρω πως αποφασίζεις κάποιος να ψεκάζει τον χώρο του.

10. christos1948

(νομιζω)Εχουμε πολλα εντομα λογο του οτι ειμαστε 30μ. απο το δασος και μια λιμνη.περσι το καλοκαιρι που δεν εβαλα τιποτα καθε μερα ερχονταν μυρμηγκια και προσπαθουσαν να μπουν στο κλουβι του Ρινγκο.

11. maria p

Τι να πω εσύ ξέρεις φυσικά καλύτερα. Δυστυχώς δεν γνωρίζω το σκεύασμα που πήρες, περίμενε κάποιον άλλον. Πάντως τα μυρμήγκια απωθούνται με την ξηρή ρίγανη στην φωλιά τους και εκεί που δεν θέλεις να πάνε.

12. και με μαύρο πιπέρι επίσης απωθούνται τα μυρμήγκια αν δε θες φάρμακο κοντά στο κλουβί

13. alligator

alligator PB New Member

τα μυρμηγκια αμα κανεις σκονη τσοφλι αυγου και το ριξεις χαμηλα εκει που ανεβαινουν δεν περνανε απο πανω απο τη σκονη (τσοφλι αυγου)

14. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Σοβαρα? Φοβερο! Εγω για τα μυρμηγκια ξερω τη δαφνη..

15. alligator

alligator PB New Member

και ειναι αποδεδειγμενο επιδη εχω ασχολιθη με οικολογικες καλλιεργειες καποτε ειχα περιπτερο στη κηφησια και πουλαγα λιπασμα απο γεωσκολυκες(σκωλυκοντερες ) λομπρικος καλιφορνιας το ειδος

16. christos1948

Θα το δοκιμασω!ποση να βαλω σε καθε ποδι του κλουβιου;

17. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Tα στασιμα νερα ειναι η μεγαλυτερη εστια κουνουπιων και λοιπων ενοχλητικων -και προπαντων εν δυναμει επικινδυνων για τα κατοικιδια μας- εντομων. Σε αυτη την περιπτωση κι εγω θα ψεκαζα.

18. christos1948

Ναψεκασω και στο κλουβι ή μονο στα ποδια;

19. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

To bio kill γραφει οτι ειναι φιλικο προς τα θερμοαιαμα κατοικιδια. Δεν βρηκα ομως πουθενα στο ιντερνετ τις "φυσικες" εντομοκτονες ουσιες που λεει οτι περιεχει. Μπορεις να μου τις διαβασεις απο το μπουκαλι? Πυρεθρο ειναι?

20. christos1948

Ναι το γραφει οτι ειναι φιλικο προς ζωα και ανθρωπους.δραστικες ουσιες" περμεθρινη(25:75)0.25% w/w,γαλακτοματοποιητης,διαλυτης και νερο μεχρι 100%

Μοιραστείτε

Φόρτωση...