Απο χθες

Συζήτηση με θέμα Απο χθες, που ξεκίνησε από helen, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 21 Μαρ 2008.

1. helen

helen PB New Member

Γειά σε όλους! τελικά απο χθες πήρα το καναρίνι μου απο την τηλεόραση και το εβαλα σε μια καρέκλα στο δωματιο μου!:) Ακόμα του βάζω νερό εμφιαλωμενο κάνω καλά? Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Είναι πολύ δύσκολο
    να του βάλεις ένα καρφάκι στον τοίχο,κοντά στο παράθυρο ?

3. natasha

natasha Banned

Μια χαρά! Απλά πρέπει να υπάρχει ηρεμία,φως και συχνά καθαρός αέρας!Νερό να του βάζεις από κει που πίνεις κι εσύ!

4. helen

helen PB New Member

Δηλαδή Νατάσα δεν θα τον πειράξει το χλωριο που έχει το νερό της βρύσης? Είχα διαβάσει οτι πειράζει γι'αυτο του εβαζα εμφιαλωμενο:)

5. natasha

natasha Banned

ΝΑΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ! Βασικά πάντα το νερό της βρύσης περιέχει χλώριο! Αλλά μη νομίζεις ότι το εμφιαλωμένο είναι πάντα καλύτερο! (Υπάρχουν κάτι ειδικές σταγόνες για τα ενυδρεία που εξαφανίζουν το χλώριο,αλλά δεν ξέρω αν κάνουν και για τα πουλιά!) Εγώ που μένω Αθήνα τους βάζω απ το νερό της βρύσης! Τώρα δεν ξέρω...Πάρε κι άλλες γνώμες!

6. mgerom

7. Lazaridis Giannis

Lazaridis Giannis PB New Member

Βαλε του νερο βρυσης αλλα κανε το εξης:παρε μια κανατα βαλε νερο και μετα απο 24 ωρες να βαζεις στο πουλι οποτεθα εχει φυγει το χλωριο!

8. helen

helen PB New Member

Οκ Γιάννη θα το κάνω, θα του βάζω νερο απο τη βρύση όπως μου είπες! πειράζει αν δεν είναι κανάτα και είναι πλαστικο μπουκάλι?

9. Lazaridis Giannis

Lazaridis Giannis PB New Member

Οχι απλα ασε το εξω να αεριστει για να φυγει το χλωριο!

10. koyritis

koyritis PB New Member

εγω παντος που τα εχω 1 1/2 χρονο τους βαζω νερο απο την βρυση και ειναι μια χαρα.

11. mgerom

-Μανώλη το χλώριο στο νερό είναι ένας παράγων που δουλεύει
    σε βάθος χρόνου και η καθημερινή κατανάλωση του απο
    τα πουλιά μας, τα επιβαρύνει σε πολλούς τομείς της υγείας τους.
    Δεν είναι κάτι σπουδαίο να έχει κανείς μια κανάτα ή μια πλαστική φυάλη
    24 ώρες σε αναμονή πριν δώσει νερό στα πουλιά του.
    Να είσαι σίγουρος οτι δεν είναι χάσημο χρόνου, αλλά μια πολύ καλή
    και εύκολη συνήθεια.

12. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

σε καμια περιπτωση μην βαλεις αυτο το προιον που ειναι για τα ενυδρεια στα πουλια ΣΕ ΚΑΜΙΑ,ειναι επικινδυνο για τα πουλια

Μοιραστείτε

Φόρτωση...