Απο που μπορω να προμηθευτω καροφύλλη;

Συζήτηση με θέμα Απο που μπορω να προμηθευτω καροφύλλη;, που ξεκίνησε από nick13, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 3 Μαρ 2015.

1. nick13

nick13 PB New Member

Ειμαι καιρο μελος στην παρεα σας,αλλα απλα μονο διαβαζα χωρις να σχολιαζω αφου οι γνωσεις μου δεν ειναι αρκετες.Εκτρεφω κοκκινα λιποχρωμικα και μωσαικ και για την βαφη τους χρησιμοποιουσα την Intensief,αλλα παντα με την ψυχη στο στομα φοβουμενος για την υγεια των πουλιων και την χορηγουσα μονο κατα την διαρκεια της πτεροροιας και ποτε για συντηρηση.Σταυρο ηθελα να σε ρωτησω απο που μπορω να προμηθευτω Καροφύλλη,καποιος μου ειχε πει οτι μπορω να βρω στην κτηνιατρικη αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο.Γενικα στα πετ σοπ δεν υπαρχει το συγκεκριμενο σκευασμα ή τουλαχιστον δεν μπορεσα εγω να το βρω.Ειμαστε και πατριωτες βλεπω..Απο τα Κύρια Δραμας εγω αλλα κατοικω Αθηνα

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Κακώς δε συμμετείχες..κάθε γνώμη μετράει...
    Οι πολύξεροι δεν ρωτάνε και σπάνια απαντούν... εμείς οι υπόλοιποι συζητάμε και μαθαίνουμε. Άλλωστε ποτέ δε μαθαίνει αυτός που νομίζει πως τα ξέρει όλα. Συμμετοχή σε κάθε συζήτηση που μπορούμε να πούμε μια άποψη ... γιατί μόνο αυτό στ' αλήθεια αξίζει.
    Για τη χρωστική που ρωτάς, ίσως γνωρίζεις ... εγώ θα το γράψω και γι' αυτούς που δεν το ξέρουν ... δεν είναι ικανή από μόνη της να δώσει το χρώμα που επιθυμούμε...
    Απαιτείται συνδυασμός της http://www.ornitalia.gr/xrostikes/314-cantaxantina-10-cws.html για καλά αποτελέσματα.
    Εσύ δεν έχει παρά να ψάξεις να βρεις τα οικονομικότερα προϊόντα της αγοράς.... γιατί πάντα υπάρχουν και οικονομικότερα.
    Φυσικά υπάρχουν και έτοιμες χρωστικές ;όπως η Intensief - Bogena Beaphar και άλλες όπως αυτή, αυτή ή αυτή ... Υπάρχουν αρκετές ακόμη ... κάποια από αυτές χρησιμοποιώ κι εγώ .... ακολουθώντας όμως ακριβώς τις οδηγίες του παρασκευαστή τους ... Έτσι θεωρώ πως δεν εκθέτω την υγεία των πτηνών μου.
    Η υγεία κλονίζεται όταν υπερ-χορηγούνται τα σκευάσματα για "καλύτερα" αποτελέσματα.... και μάλιστα καταστρέφεται το συκώτι ανεπανόρθωτα.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Χρησιμοποιόντας το CAROPHYLLE RED δεν αλλάζει τίποτα . 10% καταξανθίνη περιέχει και αυτό , όπως το RED INTENSIVE .
    Πολύ καλά έκανες και να συνεχίσεις να προσφέρεις, το όποιο σκεύασμα, απο 50-60 ημέρες μετά την γέννηση τους μέχρι την ολοκλήρωση της πτερόρροιάς τους.

http://www.karderines.gr/shop/Πτηνά/Συμπληρώματα/Βαφή-πτερώματος

Κόκκινη Χρωστική για Πουλιά - CAROPHYLL RED | Ornitalia.gr

Cede Carored Carophyl (Χρωστικη Κοκκινη Για Καναρινια)

4. nick13

nick13 PB New Member

Φιλε Γιαννη σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση και το ενδιαφερον σου,δυστηχως οι τιμες τις ornitalia ειναι 1)λιγο απλησιαστες για την τσεπη μου και 2)θα πανε χαμενες γιατι εχουν συντομη σχετικα ημερομηνια ληξης.Αν ειχα πολλα ζευγαρια σιγουρα θα ηταν ιδανικο,αλλα απο 100γρ. που εχει η καθε συσκευασια για 6 ζευγαρια που εχω συνολικα ειναι παρα πολυ και θα παει χαμενη.Απο οτι ειδα η μικροτερη συσκευασια της συγκεκριμενης εταιρειας ειναι 100γρ δυστηχως.Δεν ξερω μηπως βρω κατι να παραγγειλω απο εξωτερικο η αν εχεις υποψη σου καποιο site.Σκεφτομουν να κανω αυτο που λες,δηλαδη τον συνδυασμο των 3 χρωστικων για αριστα αποτελεσματα,αλλα ολο μου το προβλημα ειναι απο που θα τις προμηθευτω

5. misalouris

Αν δεν σκοπεύεις να στείλεις τα πουλιά σε εκθέσεις όπου εκεί υπάρχουν σοβαρές απαιτήσεις καλό είναι να χρησιμοποιήσεις μικρές συσκευασίες οι οποίες και σε καλύπτουν αλλά και δεν θα ξεπεραστεί το όριο ασφαλούς χρήσης τους....
    Όπως θα δεις και στο σύνδεσμο υπάρχουν για παράδειγμα σε όλες τις γνωστές εταιρείες... όπως της bogena, ακόμη και για χρήση στο νερό από μερικά γραμμάρια (10gr) μέχρι και μισό κιλό... εδώ 20gr 50gr και [URL='http://zoopolispetshop.tech-services.eu/web/shop/index.php?route=product/product&path=64_89&product_id=648]100gr[/URL]... Εύκολα θα βρεις
    Δυστυχώς μου πέφτεις μακρυά να σου έδινα λίγη...

6. nick13

nick13 PB New Member

Το κανω καθαρα για προσωπικους λογους,ουτε καν σε συλλογο δεν ειμαι γραμμενος.Απλα ηθελα να δοκιμασω καροφυλλη και καροτινη ωστε να αποφυγω οσο μπορω την καταξανθινη.Νομιζω πως τα δυο παραπανω ειναι και λιγοτερο βλαβερα απο οτι εχω καταλαβει,εκτος αν κανω λαθος

7. misalouris

Η υπερδοσολογία είναι το κακό...
    Χρόνια δίνω την ενδεικνυόμενη ποσότητα και δεν αντιμετωπίζω προβλήματα....
    Εσύ απλά αποφασίζεις το είδος, τον τρόπο και το κόστος ... και κάνεις την επιλογή σου.

8. nick13

nick13 PB New Member

Βρηκα αυτην εδω Πτηνό :: Redxantin Lipocrome 150gr - Ornishop.gr/MANITOBA προϊόντα πτινών,σκύλος,γάτα,ψάρι,αξεσουάρ,τρωκτικά και ηθελα να μου πεις την γνωμη σου αν σου λεει κατι.Ειναι 3 σε 1 απλα δεν γνωριζω αναλογιες.Επισης μου ειπε οτι γινετε να παρω και την μιση ποσοτητα απο την συσκευασια μεσω του πετ σοπ που αγοραζω τροφες γιατι ο συγκεκριμενος που μιλησα πουλαει μονο χονδρικη.Σε ενα γρηγορο ψαξιμο που εκανα βρηκα τις παρακατω αναλογιες:
    ''Αισθητικές πρόσθετες ύλες / kg: Βαφές (Contaxantina-E161g-80.000mg, β-καροτένιο 20.000mg - Ε160) Αντιοξειδωτικά Διαδικασίες για τη σωστή χρήση: Κατάλληλο για λιποχρωμικά καναρίνια κόκκινου παράγοντα. Δοσολογία 8-10 gr, ανάλογα με την ένταση του χρωματισμού επιθυμητό''

9. misalouris

Δυστυχώς δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αυτό το σκεύασμα και έτσι δεν έχω άποψη. Ίσως κάποιος φίλος να μπορεί να μας βοηθήσει....

10. nick13

nick13 PB New Member

Θα παρω το ρισκω και θα πω εντυπωσεις,εχω ενωσει τα ζευγαρια εδω και 15 μερες και ειμαστε σε διαδικασια προετοιμασιας αναπαραγωγης,τους αρσενικους τους βλεπω πυρωμενους αλλα οι θυληκες κανουν ακομα ναζια :)

11. misalouris

Έτσι είναι ... παντού στη φύση τα θηλυκά αποφασίζουν για το βαθμό γονεϊκής ετοιμότητας...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...