Απο ισια πουπουλα σγουρά

Συζήτηση με θέμα Απο ισια πουπουλα σγουρά, που ξεκίνησε από gioko, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 15 Φεβ 2009.

1. gioko

gioko PB New Member

Το μαλινουά στην φωτογραφία οταν γεννήθηκε και έβγαλε πούπουλα ήταν όλα κανονικά,μετά πτερόρροια η ουρά και λίγα πούπουλα στο σώμα του έγιναν σγουρά.Τα τράβηξα μήπως και ακουμπούσαν πουθενά και στράβωσαν αλλα πάλι τα ίδια.Να σημειωθεί οτι τα αδέρφια και οι γονείς δεν έχουν κανένα πούπουλο σγουρό πάνω τους.Πού μπορεί να οφείλεται αυτό;

Συνημμένα Αρχεία:

2. alexan2dros

alexan2dros Banned

aπο κανενα παππου η γιαγια ισως?

3. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Δε με προβληματιζει το φτερωμα τοσο οσο το σχησιμο στο ματι

4. gioko

gioko PB New Member

Μαυρο σημαδακι ειναι εκτος αν θες να πεις κατι αλλο θοδωρη με το σχησιμο.

5. THODORIS1982

Ok το ματι.Απλα δε φαινεται καλα στη φοτο
    Παρατηρησες μηπως αν τσιμπιοταν το πουλι οταν ηταν μικρο?
    Υπαρχει μια πιθανοτητα να το κληρονομησε
    Πιστευω οτι θα βγαλουμε καλυτερα συμπερασματα μετα την πτερορια που θα κανει το καλοκαιρι.Προσωπικα δεν εχω δει καποιο μαλινουα με στραβο πτερωμα.Καλυτερα να σου απαντησει καποιος που εκτρεφει χρονια τη ρατσα

6. gioko

gioko PB New Member

Ολα ηταν φυσιολογικα οταν ηταν μικρο.Και εγω δεν εχω δει μαλινουα με στραβο πτερωμα και ειχα απορια αν υπαρχει εξηγηση περα της κληρονομικοτητας.

7. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Απο ότι κατάλαβα εννοείς το στράβωμα της ουράς και των φτερών πτήσης?

8. sophias

sophias PB New Member

νομίζω οτι το πουλί μάλλον έχει διατροφικές ανάγκες,περισσότερες απο ότι του προσφέρεις.
    Το στράβωμα των φτερών,δηλώνει έλλειψη αμινοξέων και βασικών βιταμινών.
    Εμπλούτισε ,λοιπόν τη διατροφή του,και όλα θα πάνε καλά!

9. THODORIS1982

Αν δεν τρεφοταν σωστα νομιζω θα ηταν ακατεμμενο ολο το φτερωμα.Στη φωτογραφια φαινεται μονο οτι το τελειωμα στα φτερα πτησης ειναι κυρτο προς τα πανω

10. gioko

gioko PB New Member

Τρεφετε κανονικοτατα παιδια με τις βιταμινες του τα φρουτακια του την αυγοτροφη του.Ολα αυτα τα βαζω σε ολο το κοπαδι γιατι τα αλλα να ειναι ενταξει;

11. Φιλε μου ειναι οζος και μαλιστα στο ξεκινημα,δεν ειναι κληρονομικο μην φοβασαι το πουλακι δεν παθαινει τιποτα,ασε να ωριμασει πρωτα και μετα με ενα τσιμπιδακι αφαιρεσε το,το ποτε συμβαινει ειναι σχετικο γιατι μπορει να παρουσιαστει και μετα απο 5 αλλαγες πτερωματος,τιποτα δεν ειναι απολυτο.

12. gioko

gioko PB New Member

Θόδωρε πρώτη φορά το διαβάζω αυτό το πράγμα.Τι είναι ο όζος;Απο τι προέρχεται.

13. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Νομίζω η βασική αιτία είναι αυτή που περιγράφει η Σοφία. Στην επόμενη πτερόρροια δώσε σκεύασμα πλούσιο σε αμινοξέα και ιχνοστοιχία.

14. Συμφωνω με το Σακη το προβλημα δημιουργητε οταν υπαρχουν ελλειψεις διατροφικες και μετα επονται οι συνεπειες,στραβωμα φτερων κτλ.

15. gioko

gioko PB New Member

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις.Το πουλι ειναι οπως το επιασα χθες λιγο παχυ στο χωρο της κοιλιας.Το καλοκαιρι που εριξε φτερα εβαζα το σκευασμα της orlux και χρησιμοποιω καο calci lux για ασβεστιο.Η τροφη μου ειναι πλουσια σε σπορους και τα φρουτα μπαινουν στο κλουβι πολυ συχνα.Τι να πω μακαρι να ειναι απο αυτα που λετε.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...