Αποφυγη τριτης γεννας

Συζήτηση με θέμα Αποφυγη τριτης γεννας, που ξεκίνησε από PRO, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 11 Ιουν 2009.

1. PRO

PRO PB New Member

Καληπερα σε ολους σας
    τα καναρινια μου βρισκονται σε δευτερη γεννα με τεσσερις νεοσσους 3 ημερων.Πως θα αποφυγω και τριτη γεννα?
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

2. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Αυτό που έκανα εγώ και πέρυσι και φέτος είναι να χωρίσω τον αρσενικό και όταν τα μικρά βγουν από τη φωλιά να βγάλω και τη φωλιά από το κλουβί. Λογικά η κανάρα δε θα έχει πρόβλημα να μεγαλώσει 4 μικρά.

Εγώ τώρα έχω μια κανάρα που έκανε δεύτερη γέννα και έχει 4 μικρά και τα μεγαλώνει μια χαρά μόνη της. Τώρα είναι περίπου 15 ημερών τα μικρά. Σε 2 με 3 μέρες θα αφαιρέσω και τη φωλιά.

3. PRO

PRO PB New Member

Δηλαδη να βγαλω το αρσενικο τωρα?Βλεπω οτι ταιζει και βοηθαει πολυ το θυληκο.

4. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Εγώ αυτό έκανα.
    Αν βλέπεις ότι η κανάρα σου δεν είναι ταλαιπωρημένη και μπορεί να τα μεγαλώσει βγάλε τον αρσενικό. Απλά τοποθέτησε τον στην αρχή κάπου κοντά να τον βλέπει η θηλυκιά για να μην της έρθει απότομα η αλλαγή.

5. sainer

sainer PB New Member

αν εχεις διπλη ζευγαρωστρα βαλε το χωρισμα και χωρισε τον καναρο απο την καναρα.θα το κανεις ομως οταν τα μικρα σου ειναι τουλαχιστον 13 ημερων.

6. PRO

PRO PB New Member

Ευχαριστω πολυ παιδια!Ευτηχως εχω χωρισμα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...