Απορώ γιατί τα budgies μου δεν δοκίμασαν καν το κεχρί

Συζήτηση με θέμα Απορώ γιατί τα budgies μου δεν δοκίμασαν καν το κεχρί, που ξεκίνησε από Gigas, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 10 Σεπ 2014.

maria p
Best Answer maria p, 10 Σεπ 2014
Η αλήθεια είναι πως είναι μια εκλεκτή λιχουδιά για όλα τα πουλάκια κάθε είδους. Δεν νομίζω να δοκίμασαν και να μην τους αρέσει. Η πιθανότερη εξήγηση... Ολόκληρο το Post
  1. Gigas

Gigas PB New Member

Καλησπερα σε ολους νεος να μην το λεμε συνεχεια! στο φορουμ και αφου πηρα και εγω της laga το κεχρι εβαλα ενα τσαμπι ολοκληρο απο εχτες στο κλουβι ωστε να το φανε και να αρχισω σιγα σιγα την εκπαυδευση τους αλλα απο οτι βλεπω δεν το εχουν ακουμπησει καθολου ...?Καμμια απορια .... γιατι απο οτι διαβασα το κεχρι το επιλεγουν....

2. Best Answer:
    Post #221502 by maria p, 10 Σεπ 2014
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ψήφοι: 1
    Η αλήθεια είναι πως είναι μια εκλεκτή λιχουδιά για όλα τα πουλάκια κάθε είδους.
    Δεν νομίζω να δοκίμασαν και να μην τους αρέσει. Η πιθανότερη εξήγηση να μην δοκίμασαν καθόλου και να φοβήθηκαν την παρουσία του. Επίσης άλλη περίπτωση να το κρέμασες σε άβολο σημείο για να το τσιμπήσουν.
    Τα δικά μου budgies π.χ τρώνε όσο τους βολεύει σε σχέση με την πατήθρα και αφήνουν άθικτα τα σημεία με δύσκολη πρόσβαση με αποτέλεσμα την επομένη να ανεβάζω ή κατεβάζω το τσαμπί, ανάλογα ώστε να φάνε το υπόλοιπο.

maria p, 10 Σεπ 2014
    Best Answer
  4. Gigas

Gigas PB New Member

Ειναι ακριβως διπλα στην πατηθρα με μανταλακι απο επανω για αυτο τον λογο και το εβαλα το φτανουν ανετα δεν ξερω ....

5. YannisK

YannisK PB Known Member

Μάλλον δεν το γνωρίζουν σαν τροφή. Βάζε κάθε μέρα μέχρι να το συνηθίσουν. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσουν.

6. Gigas

Gigas PB New Member

Kαθε μέρα...?Να μην αφήσω το ίδιο μέχρι να το δοκιμάσουν εξαλου το εχω με μανταλακι κρεμασμενο ολο το τσαμπι ...

7. YannisK

YannisK PB Known Member

Ναι μπορείς να το αφήσεις. Αν ειναι πολύ μεγάλο το τσαμπί ίσως να το φοβούνται, όπως λέει η Μαρία.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...