Απορια σχετικα με την διατροφη των Budgie

Συζήτηση με θέμα Απορια σχετικα με την διατροφη των Budgie, που ξεκίνησε από petrisps, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 27 Φεβ 2014.

1. petrisps

petrisps PB New Member

Γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος. Σημερα αγορασα 2 Budgie. Ενα αρσενικο και ενα θηλυκο. Μου τα πουλησε στο pet shop σαν ζευγαρι τα είχε και σε ξεχωριστο κλουβι. Αγορασα τρωφες. Εχω διαβασει στο φορουμ οτι τα Budgie πρεπει να τρωνε μαρουλια και διαφορα λαχανικα. Οταν τον ρωτησα στο pet shop μου ειπε οτι δεν κανει να τα τρωνε τα λαχανικα και τα φρουτα. Τελικα τι απο τα δυο ειναι σωστο? Και αν μπορειτε δωστε μου καμια συμβουλη για την διατροφη τους.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γεια σου Πέτρο, καλώς ήρθες και να σου ζήσουν τα πουλάκια σου !
    Όχι, δεν είναι σωστό αυτό που σου είπαν στον κατάστημα και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου αν διαβάσεις, όχι μόνο εδώ στο δικό μας φόρουμ αλλά και σε όλες τις διεθνείς δημοσιευμένες μελέτες για την σωστή διατροφή των πτηνών αλλά ακόμα και αν παρατηρήσεις την συμπεριφορά των πουλιών στην φύση.
    Μία ολοκληρωμένη διατροφή που προσφέρει όλες τις απαραίτητες βιταμίνες και ωφέλιμα στοιχεία πρέπει να περιλαμβάνει:
    • Φρέσκους καλής ποιότητας πάντα συσκευασμένους σπόρους και όχι χύμα
    • Χόρτα ανάλογα με την εποχή όπως σπανάκι, βλίτα κτλ.
    • Φρέσκα αρωματικά βότανα όπως ρίγανη, δενδρολίβανο, βασιλικό, δυόσμο , θυμάρι κτλ.
    • Λαχανικά όπως καρότα, μπρόκολο κυρίως τα φύλλα, κουνουπίδι, αγγούρι κτλ
    • Φρούτα εποχής, μήλο, ξυνόμηλο, αχλάδι, καρπούζι, μπανάνα κτλ
    • Αυγό και αυγοτροφή δικής σου παρασκευής ( θα βρεις πολλές συνταγές στο φόρουμ)
    • Ως λιχουδιά κεχρί σενεγάλης
    • Σουπιοκόκκαλο πάντα στο κλουβί για το ασβέστιο
    Διάβασε με την ησυχία σου τα άρθρα διατροφής Αρθρα για τη Διατροφή των Πουλιών .
    Προληπτικά και για την προάσπιση της καλής υγείας των πουλιών σου, μπορείς να χρησιμοποιείς απλές φυσικές μεθόδους όπως σκορδόνερο, μηλόξυδο στο νερό και κάποια τσάγια με ξηρά αρωματικά βότανα.
    Με λίγα λόγια, το μόνο που χρειάζεται να αγοράζεις από ειδικό κατάστημα είναι μια καλή μάρκα σπόρων και ίσως μια καλή αυγοτροφή όταν δεν θα έχεις χρόνο να την ετοιμάσεις εσύ (που απαιτείται ελάχιστος χρόνος).
    Μακριά από τα στικς λιχουδιές και τα καθρεφτάκια.
    Όλα τα υπόλοιπα θα τα προμηθεύεσαι από τα μανάβικα ή τα αρωματικά χόρτα μπορείς να τα έχεις σε γλάστρες στο μπαλκόνι σου.
    Όταν θα είσαι έτοιμος με φωτογραφίες μπορείς να μας τα παρουσιάσεις στην ειδική ενότητα εδώ Παρουσιάσεις Πουλιών .
    Ό,τι άλλο χρειαστείς μην διστάζεις να ρωτήσεις.

3. petrisps

petrisps PB New Member

Ευχαριστω για την απαντηση. Μια αλλη ερωτηση. Παρατηρησα οτι ουτε χθες ουτε σημερα κοιμουνται το βραδυ. Τα κοιταω και βλεπω οτι ειναι με ανοιχτα ματια. Τα εχω στο μπαλκονι. Μηπως κρυωνουν να τα βαλω μεσα στο σπιτι?

4. krisp

krisp PB New Member

Στο κατάστημα προφανώς θα ήταν σε εσωτερικό χώρο... Καλύτερα, λοιπόν, να τα έχεις μέσα μέχρι να ζεστάνει καλά ο καιρός... Έπειτα μπορείς λογικά να τα έχεις έξω μόνιμα, αν δεν έχεις ακραίες θερμοκρασίες, παρέχοντας τους προστασία από ανέμους και προετοιμάζοντας τα με λίγο πιο λιπαρή τροφή για να ξεχειμωνιάσουν..
    Προσοχή μόνο στα αρπακτικά...
    Τώρα για το αν δεν κοιμούνται, δεν ξέρω να σου απαντήσω, ίσως μας πουν οι πιο έμπειροι...

5. maria p

Καλημέρα, καλό μήνα!
    Όπως σου τα είπε ο φίλος kirsp πιο πάνω.
    Τα Budgies αντέχουν έξω υπό κάποιες προϋποθέσεις (να μην τα βρίσκει ρεύμα αέρος ή επίμονη ηλιοφάνεια) αλλά οι δυνάμεις που χρησιμοποιούν για να ανταπεξέλθουν έχει ως αποτέλεσμα να πεθαίνουν πρόωρα.
    Γι αυτό ο κανόνας είναι έξω μόνο όταν φοράμε εμείς καλοκαιρινά ρούχα με την αυτονόητη προστασία από αρπακτικά και έντονο ήλιο.
    Μετέφερέ τα μέσα εφόσον μέσα ζούσαν πριν τα αγοράσεις και αν αποφασίσεις το καλοκαίρι (όχι την άνοιξη) να τα βγάλεις έξω, θα πρέπει να διαλέξεις προσεκτικά το σημείο και να το ασφαλίσεις από επιθέσεις.
    Τώρα γιατί τα βλέπεις να μην κοιμούνται; προφανώς κοιμούνται. Απλά τα Budgies ξυπνούν εύκολα. Προφανώς το άνοιγμα της πόρτας για να βγεις έξω, το φως που πιθανόν ανάβεις ή τα βήματά σου τα ξυπνούν.

6. petrisps

petrisps PB New Member

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Τωρα οσον αφορα την αυγοτροφη αγορασα μια απο το pet shop οταν αγορασα και τα πουλια. Αλλα δεν την πλησιαζουνε καθολου και το θηλυκο καθεται πανω στο πιατακι τις αυγοτροφης και αφηνει κουτσουλιες μεσα. Οποτε την πεταω μετα την αυγοτροφη. Να μην τους βαζω αυγοτροφη ή να φτιαξω μια δικια μου μηπως τους αρεσει?

7. maria p

Για να κάθετε εκεί το πουλάκι, προφανώς κάτι την βολεύει και την ξεκουράζει στο σημείο.
    Άδειασε το δοχείο από την αυγοτροφή και άφησέ το άδειο εκεί με την προϋπόθεση να το καθαρίζεις τακτικά.
    Βάλε κάπου αλλού κυπέλλακι για αυγοτροφή.
    Τώρα δεν ξέρω αν αγόρασες αυγοτροφή ή κάτι που ονομάζουν "βιταμίνη" και κυκλοφορεί σε έντονο κίτρινο ή κόκκινο χρώμα.
    Αν είναι αυγοτροφή θα μπορούσες και να την χρησιμοποιήσεις με κάποιες προσθήκες μέσα. Αν είναι "βιταμίνη" , είναι παντελώς άχρηστο και αδιάφορο προϊόν και μην το ξαναπάρεις.
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την αυγοτροφή εμπορίου σαν βάση αντί της φρυγανιάς και να φτιάξεις μια απλή δική σου ως ακολούθως:
    Βράζεις ένα αυγό 15' αφού προηγουμένως το έχεις πλύνει εξωτερικά.
    Όταν κρυώσει το καθαρίζεις.
    Ρίχνεις στο multi το τσόφλι του αυγού, 250 ml τρίμμα φρυγανιάς, 2 κ. σούπας κουάκερ , 1 κ. σούπας ρίγανη ξηρή, 1 κοφτή κ. σούπας τσουκνίδα. Χτυπάς πρώτα αυτά τα ξηρά στοιχεία να γίνουν σχεδόν σκόνη. Διακόπτεις και πρσθέτεις στο multi όλο το αυγό ψιλοκομμένο με μαχαίρι και 1 κ. γλυκού μέλι, διαλυμένο σε 15 ml χλιαρό νερό. (προσοχή η ποσότητα του νερού πρέπει να είναι αυστηρά αυτή, διαφορετικά η αυγοτροφή γίνεται λασπώδης).
    Αφού χτυπήσεις αρκετά , όταν διαπιστώσεις πως έχει ομογενοποιηθεί το μείγμα, το ελέγχεις ως προς την υγρασία του.
    Πρέπει η υφή του να είναι ξηρή, καθόλου υγρή. Αν ωστόσο υπάρξει ενδεχόμενο υγρασίας, προσθέτεις λίγο ακόμα τρίμμα φρυγανιάς ή κουάκερ και ξαναχτυπάς.
    Το μείγμα αυτό , διατηρείται 5-6 μέρες στην ψύξη. Εγώ κάθε που ανοίγω το ψυγείο, το ανακινώ στο ταπεράκι του. Η ποσότητα αυτή για ένα πουλάκι που έχεις εσύ, είναι μεγάλη, οπότε χώρισέ την στα τρία, βάλε τα 2/3 σε ξεχωριστά δοχεία καλά κλειστά στην κατάψυξη και το 1/3 στην ψύξη . Μπορείς να του δίνεις μέρα παρά μέρα.
    Αν δεν έχεις και μέχρι να βρεις τσουκνίδα, μπορείς να βάλεις μόνο ρίγανη.
    Η συνταγή είναι το Δημήτρη jk21
    Μπορείς φυσικά να διαλέξεις και μία από τις πολλές αυγοτροφές που υπάρχουν στην κατηγορία άρθρων διατροφή πτηνών εδώ Αρθρα για τη Διατροφή των Πουλιών ,
    Επίσης πολύ σημαντικό, μην ξεχνάς χόρτα , λαχανικά και φρούτα στην διατροφή τους.
    Και ΠΑΝΤΑ συσκευασμένους σπόρους.

8. petrisps

petrisps PB New Member

Σε ευχαριστω για την συνταγη Μαρια. Αυτο που μου πουλησανε στο pet shop εχει εντονο κιτρινο χρωμα. Αλλα μου το πουλησε και σαν αυγοτροφη και απο οτι 8υμαμαι στα συστατικα του που ελεγε στο κουτι οτι εχει και 4% αυγο μεσα. Τελοσπαντων θα προσπαθησω να φτιαξω την συνταγη που μου εδωσες. :) Κατι αλλο αγορασα και ενα κουτι με αμμο. Απο αυτο αδειαζω λιγο στην αυγοθηκη και το τρωνε τα πουλια ή το βαζω αλλιως?

9. maria p

Ναι αυγοτροφή πρέπει να είναι. Μην την πετάξεις κάνε την βάση για την δική σου. Διάβασε καλά είναι απλούστατη αυτή που σου έδωσα δεν έχει καμιά δυσκολία.
    Την άμμο ναι βάζε λίγο σε μια θηκούλα. Πιο βασικό το σουπιοκόκκαλο όμως.

10. petrisps

petrisps PB New Member

Οκ κοκκαλο σουπιας μου λειπει. Θα παρω απο κανα ψαραδικο. Σε ευχαριστω ;)

11. maria p

Ναι μια χαρά από ψαράδικο ειδικά τώρα με την νηστεία θα βρεις πολύ εύκολα. Πάρε όσα βρεις, πλύνε τα πολύ καλά, βράστα σε μια κατσαρόλα καλά και μετά άπλωσέ τα στον ήλιο να στεγνώσουν πολύ καλά και δώσε στα πουλάκια. Τα υπόλοιπα φύλαξέ τα σε ξηρό σημείο για επόμενη φορά. Όταν θα τα έχουν φάει και έχει μείνει τόσο λίγο που δεν κρεμιέται πλέον, θα το φυλάς να το χτυπάς στο multi για να το προσθέτεις στην αυγοτροφή όταν την φτιάχνεις.

12. katerinoylitsa

katerinoylitsa PB New Member

τι ακριβώς γίνετε με την άμμο? την δίνω σαν συπληρωμα?

13. maria p

Έχω προσέξει πως εξαρτάται από το πουλί άλλα την χρησιμοποιούν, (την τρώνε) άλλα όχι. Έτσι έχω σε όλα ένα μικρό κουπάκι με άμμο με όστρακα. Μπορείς να διαβάσεις εδώ λεπτομέρειες Bird Mineral Mixture - Bogena Beaphar

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 22 Ιουλ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...