Απορια για χρωστικη βαψιματος καναρινιων

Συζήτηση με θέμα Απορια για χρωστικη βαψιματος καναρινιων, που ξεκίνησε από alligator, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 31 Αυγ 2015.

1. alligator

alligator PB New Member

παιδια εχω μια απορια σε μια προηγουμενη ερωτηση που ειχα κανει για αυτη τη σκονη σε αυτο το post https://petbirds.gr/threads/Πληροφοριες-για-manitoba-canthaxantin.24111/
    αν ειναι για βαψιμο καναρινιων θελω να ρωτησω το εξης πως γινεται αν στις οδηγιες γραφει 3 γραμμαρια το ανωτερω σε 1 κιλο αυγοτροφη μια τοση μικρη ποσοτητα η οποια ειναι μηδαμινη σε τοσο αυγοτροφη να περνει το πουλακι την σκονη για να αλλαξη χρωμα ? ευχαριστω :)

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν η εταιρεία που έχει στην ευθύνης της το προϊόν προτείνει 3gr ανά κιλό αυγοτροφής δεν έχεις παρά να ακολουθήσεις τις οδηγίες της.
    Σου φαίνεται λίγη ?
    Γνωρίζω αρκετά παραδείγματα "εκτροφέων" που για να πετύχουν πιο έντονο κόκκινο στις "μάσκες" και στα πτηνά τους πολλαπλασιάζουν τη δόση (γνωρίζω περίπτωση τριπλασιασμού).
    Το τι επιπτώσεις έχει αυτή η αύξηση της χρωστικής, ειδικά στο συκώτι και τους νεφρούς των πουλιών και γενικότερα στην υγεία τους δεν ξέρω... Υποθέτω όμως πολύ άσχημες.
    Γνώμη μου είναι πως πρέπει να επιμένουμε μέσα από τη χρονική διάρκεια .... στη γενετική βελτίωση κι όχι στο ευκαιριακό, συγκυριακό και συνάμα επικίνδυνο για τα πουλιά γρήγορο αποτέλεσμα.

3. alligator

alligator PB New Member

γιαννη παντα ακολουθω τις οδηγιες γιατι αυτη ξερουν περισοτερα, απλω η ερωτηση μου ηταν εντελως εγκυκλοπαιδικη :thumbsup::)

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Το κατάλαβα γι' αυτό μίλησα γενικά....

5. Stfns

Stfns PB Member

Μπορεί να σου φαίνεται μικρή ποσότητα αλλά αν ρίξεις λίγο νερό στην φαινομενικά άβαφτη αυγοτροφή θα γίνει κατακόκκινη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...