Απορίες σχετικές με παπαγαλάκια

Συζήτηση με θέμα Απορίες σχετικές με παπαγαλάκια, που ξεκίνησε από stefy, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 9 Ιουλ 2009.

1. stefy

stefy PB New Member

Καλησπέρα! Χθες μου κάνανε δώρο τα παραπάνω παπαγαλάκια. Θα ήθελα να κάνω τις ακόλουθες ερωτήσεις:
    1) Πως γίνεται ο διαχωρισμός του αρσενικού από το θηλυκό?
    2) Ποια είναι η διατροφή τους?
    3) Ποιά εποχή ζευγαρώνουν?
    4) Τι είδους είναι τα παραπάνω?
    5) Πόσο κοστίζουν σε περίπτωση που θέλω να αγοράσω άλλα 2?

Συνημμένα Αρχεία:

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

3. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

ελπιζω να μην ρωτας την τιμη τους για να εκτιμησεις το δωρο που σου εκαναν ε? (αστειευομαι,μην απαντησεις καν στο μηνυμα μου)

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Nα χαίρεσαι τα πουλάκια σου. :)

Υπάρχουν κάποια πράγματα, τα οποία πιθανόν να δηλώνουν το φύλο του κάθε πουλιού, αυτά είναι:

-το αρσενικό κάθεται στις πατήθρες σε πιο όρθια στάση, σε αντίθεση με το θηλυκό που είναι πιο χαμηλωμένο.
    -το αρσενικό ταϊζει το θηλυκό.
    -η απόσταση των οστών της λεκάνης. Στα θηλυκά είναι πιο ανοιχτά εν συγκρίσει με το αρσενικό που είναι πιο κλειστά.
    -το θηλυκό δαγκώνει πιο δυνατά, σε σχέση με το αρσενικό.

Βέβαια, και ο πιο πεπειραμένος μπορεί να κάνει λάθος βάσει των παραπάνω στοιχείων. Τα Lovebirds, αν και του ίδιου φύλου, μπορεί να συμπεριφέρονται σαν ζευγάρι. Γι' αυτό η πιο αξιόπιστη μέθοδος για να μάθεις το φύλο είναι το dna test.

Κάποιες σχετικές συζητήσεις:
    https://petbirds.gr/threads/dna-test-για-πουλιά.2464/
    https://petbirds.gr/threads/Πως-γίνεται-το-dna-test-στα-πουλιά.5418/

Μπορούν να καταναλώσουν: σπόρους, pellets, αυγο ή αυγοτροφή, φρούτα και λαχανικά. Κι απαραιτήτως πρέπει να βρίσκεται στο κλουβί τους ένα σουπιοκόκαλο ή ένα mineral block.

Υπάρχουν κι απαγορευμένα τρόφιμα, που πρέπει να αποφεύγουμε, όπως: αβοκάντο, μαϊντανό, σοκολάτα, αλμυρές τροφές, οινοπνευματώδη ποτά, καφές κλπ.

Tα Lovebirds αναπαράγονται όλο το χρόνο, αλλά καλό είναι να αποφεύγουμε την αναπαραγωγή τους καλοκαιρινούς μήνες γιατί η ζέστη εγκυμονεί κινδύνους, μπορεί να αφυδατωθούν οι νεοσσοί ή να πάθουν θερμοπληξία κλπ.

Είναι fischer's Lovebirds.

Η τιμή τους κυμαίνεται από 30 Ε μέχρι 50 Ε... στο περίπου.

5. stefy

stefy PB New Member

Σας ευχαριστω παιδια,για τις πληροφοριες που μου δωσατε.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...