Απορίες σχετικά με τη φροντίδα του Ringneck μου

Συζήτηση με θέμα Απορίες σχετικά με τη φροντίδα του Ringneck μου, που ξεκίνησε από Revelator, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 18 Ιαν 2015.

1. Revelator

Revelator PB New Member

Καλησπερα στην μεγαλη σας παρεα! Εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με εναν Ringneck παπαγαλο που αγορασα πριν 4 μερες. Καταρχην τον αγορασα απο πετ σοπ, ξερω δεν ηταν και το πιο εξυπνο πραγμα που μπορουσα να κανω αλλα τον/την λυπηθηκα. Ειναι περιπου 6-10 μηνων γι αυτο και δεν ξερω αν ειναι αρσενικο η θυληκο. Του αγορασα ενα μεγαλο κλουβι (οχι και τεραστιο) τροφη, αμμο ποτηστρα. Τον εχω σε ενα δωματιο να εχει ησυχια και να συνηθησει το περιβαλον. Δυστυχως ομως οταν του καθαριζω το κλουβι ειναι πολυ ανησυχος (λογικο ειναι πιστευω αφου ειναι αρχη ακομα). Θελω να μου προτεινετε ιδεες και αν μπορειται να με καθοδηγησετε σωστα. (Ο παπαγαλος εχει δαχτυλιδακι στο ποδαρακι του και την ονομασα μαιρα για αρχη). Σας ευχαριστω εκτων προτερων!

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να σου ζήσει, καλότυχο να είναι!
    Είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα που το έχεις και είναι φυσιολογικό να είναι σε φάση ανασφάλειας και προσαρμογής.
    Αφού έχει δαχτυλίδι, αν μπορείς διάβασε τι γράφει. Ή τουλάχιστον πες μας τι χρώμα έχει να δούμε το έτος γεννήσεως.
    Διάβασε μερικά θέματα εδώ να καταλάβεις την ψυχολογία και κάποια απαραίτητα πράγματα που πρέπει να του παρέχεις Χρήσιμα θέματα - απαντήσεις για τη φροντίδα των παπαγάλων | PetBirds ιδιαίτερα αυτό Παρουσιάσεις Πουλιών | PetBirds .
    Προσωπικά δίνω μεγάλη σημασία στην διατροφή για την καλή υγεία του πουλιού, οπότε ρίξε μια ματιά εδώ Σωστή διατροφή πουλιών σημαίνει υγιή πουλιά | PetBirds .
    Όσον αφορά την διαμονή του, ο ύπνος του πρέπει να είναι από δύση μέχρι ανατολή. Αν μπορείς να το εξασφαλίσεις θα έχεις ένα πολύ ήρεμο και υγιές πουλάκι.
    Βάλε φωτογραφίες πουλιού και κλουβιού, να πάρεις διάφορες γνώμες και ό,τι χρειαστείς τα λέμε ευχαρίστως :)

3. Revelator

Revelator PB New Member

Ευχαριστως θα ανεβασω εικονες οταν θα παω σπιτι και θα σας δωσω οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεσω!

Το χρωμα του ειναι πρασινο παντως!

4. maria p

Του πουλιού ή του δαχτυλιδιού;

5. Revelator

Revelator PB New Member

Πρασινο το πουλι, μαυρο το δαχτυλιδακι

6. maria p

Άρα είναι πουλί του 2013 (κλειστό δαχτυλίδι φοράει έτσι; )Τι συμβολίζει ο χρωματισμός του δαχτυλιδιού στο πόδι; | PetBirds , και άρα άνω του έτους. Δεν ξέρουμε τον μήνα βέβαια για να δούμε αν είναι και άνω των 18 μηνών οπότε θα φαινόταν και το κολιέ στον λαιμό του αν είναι αρσενικό. Ό,τι και να ναι δεν πειράζει φαντάζομαι.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  7. Revelator

Revelator PB New Member

Οχι βεβαια, δεν με πειραζει. Απλα για να ξερω πως θα τον/την ονομασω! Ειναι ευκολο να την εκπαιδευσω σε τετοια ηληκια? Η πιο δυσκολο λογω της ηλικιας της?

Επισης δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ειναι κλειστο η ανοιχτο δαχτυλιδι.

8. maria p

Όσο μικρότερο φυσικά καλύτερα, γιατί δεν γνωρίζεις και το ιστορικό των εμπειριών του.
    Ωστόσο η συμπεριφορά μας είναι που κάνει ένα ζώο, εν προκειμένω ένα πτηνό να αφεθεί και να νοιώσει ασφάλεια.
    Φαντάζομαι ότι ενδιαφέρεσαι να είναι ήμερο και να μπορείς να αλληλλεπιδράς μαζί του, όχι τόσο να μάθει κόλπα και αυτό είναι εφικτό με υπομονή, χαλαρή συμπεριφορά και προσπάθεια φυσικά Εκπαίδευση Παπαγάλων - εκπαίδευση παπαγάλων | PetBirds
    Δώσε και αυτοσχέδια παιχνίδια να απασχολείται [url="παιχνίδια]Παιχνίδια για παπαγάλους - παιχνίδια | PetBirds[/URL] .

9. Revelator

Revelator PB New Member

Οχι δεν θελω να τον/την μαθω κολπα, θελω να εξοικειωθει μαζι μου να ειναι χαλαρος/η και αν ειναι εφικτο να του/της μαθω να λεει 5-6 λεξουλες. Πανω απ ολα ομως θελω να ειναι χαρουμενος/η και να διασκεδαζει!

10. maria p

Αν δεν είναι κλειστό, το χρώμα δεν μας λέει τίποτα.
    Τα κλειστού τύπου είναι αυτά
    και τα ανοικτού αυτά
    upload_2015-1-18_15-57-28.jpeg

Συνημμένα Αρχεία:

11. Revelator

Revelator PB New Member

Παιχνιδια δεν εχω βαλει ακομα, θελω να του δωσω μια βδομαδα προσαρμογης πρωτα. Να φυγει το στρες.

Οχι κλειστου τυπου ειναι!

12. maria p

Ναι και θα τα τοποθετείς με προσοχή. Πρώτα έξω από το κλουβί σε μικρή απόσταση, μετά λίγες μέρες κρεμασμένα στο κλουβί από την εξωτερική πλευρά και στο τέλος μέσα στο κλουβί. Καν αν δεις ότι κάτι το τρομάζει να το αφήνεις για αργότερα, να το αφαιρείς τελείως.

13. Revelator

Revelator PB New Member

Το δαχτυλιδι ειναι μαυρο κλειστου τυπου και γραφει CZ 9 13 696. Αρα σημαινει οτι γεννηθηκε Σεπτεμβρη του 2013 στην Τσεχια και ειναι το 696 πουλι του εκτροφειου?

14. maria p

Συμβουλεύθηκα τον Νίκο Paianas , όντως Τσέχικο, σίγουρα του 13, όχι Σεπτέμβριο, λείπουν κάποια απαραίτητα στοιχεία από το δαχτυλίδι για να είναι πλήρης η πληροφόρηση, δεν τα είδες καλά; Ή λείπουν όντως;

15. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Aπό ΕΛ.ΣΥ.ΤΙ

Παρακάτω σας παρουσιάζω μια φωτογραφία με επεξήγηση του δαχτυλιδιού της FPO(Π.Ο.Ο.) για το έτος εκτροφής 2012 χρώμα κόκκινο (RAL 3002 - Carminered), διαμετρήματος 2,9mm καναρίνια , κατηγορίας C

Και τα χρώματα :

2009Βιολετί RAL 4008 - Signal violet
    2010Πορτοκαλί RAL 2003 - Orange
    2011Μπλε Σκούρο RAL 5019 - Dark blue
    2012Κόκκινο RAL 3002 - Red
    2013Μαύρο RAL 8005 - Βlack
    2014Πράσινο RAL 6026 - Green
    20... και από εδώ και έπειτα (2015, 2016, …) τα χρώματα επαναλαμβάνονται ξεκινώντας πάλι από το ΒιολετίRAL 4008 - Signalvioletκαι ούτω καθεξής …

Μοιραστείτε

Φόρτωση...