Απορίες για την κατασκευή μου

Συζήτηση με θέμα Απορίες για την κατασκευή μου, που ξεκίνησε από KYRIAKH, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 7 Σεπ 2009.

1. KYRIAKH

KYRIAKH PB New Member

Καλησπέρα , θα θελα να ρωτήσω,
    1 . Σε τι απόσταση πρέπει να βάλω προστατευτικό πλέγμα από την συστοιχία κλουβιών που κατασκευάζω για να μην έχω πρόβλημα με τα οδικά πτηνά ;
    2. στο πίσω μέρος, να βάλω λαμαρίνα ή πλέγμα ; θα ακουμπάει στον τοίχο, φοβάμαι με την λαμαρίνα μην ζεσταίνεται πολύ το καλοκαίρι.
    Αν βάλω πλέγμα να βάψω με κάτι των τοίχο , ο οποίος λόγο παλαιότητας ξεφλουδίζει:

2. fragos

fragos PB Member

5 εκοταστο νομιζω οτι ειναι καλα.
    εγω στην δικη μου κατασκευη εχω βαλει κοντρα πλακε και ειμαι ευχαριστιμενος.

3. abscanary

abscanary PB New Member

Εγώ θα έλεγα να το βάλεις ακόμη πιο μακριά λαμβάνοντας πρόβλεψη για τα εξωτερικά αξεσουάρ των κλουβιών σου όπως ποτίστρες(5-7π), ταϊστρες(7π), εξωτερικές μπανιέρες(13π), εξωτερικές φωλιές(15π) κ.λ.π. Στο μέγεθος των αξεσουάρ σου πρόσθεσε έναν αέρα 4-5 πόντων (Τα μεγέθη που έχω προσθέσει αφορούν τα δικά μου αξεσουάρ).

Στο πίσω μέρος να βάλεις κάτι που δεν θα λερώνει που θα καθαρίζεται εύκολα και που δεν θα ευνοεί τα ακάρεα. Εγώ πλέγμα δεν θα έβαζα με τίποτα γιατί και ο τοίχος θα λερώνει και θα σε δυσκολεύει στο καθάρισμα. Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα πάνελ ή κόντρα πλακέ. Τα έχω χρησιμοποιήσει στην δική μου κατασκευή με άριστα αποτελέσματα.

4. KYRIAKH

KYRIAKH PB New Member

Μου έχει μπει μια ιδέα για διάτρητη λαμαρίνα αλλά δεν ξέρω σε τι μεγέθη βγαίνει κ τι τιμή έχουν. το φοβάμαι το κόντρα πλακέ μήπως πιτσικάρει που λέμε. Στα πλάγια δεν θα βάζω αξεσουάρ αλλά ευτυχώς που μου το είπες γιατί στην πρόσοψη δεν είχα υπολογίσει της φωλιές. Μεζεδάκι γάλακτος θα γινόντουσαν οι νεοσσοί μου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...