Απορία σχετικά με το φύλο των Buggie παπαγάλων μου

Συζήτηση με θέμα Απορία σχετικά με το φύλο των Buggie παπαγάλων μου, που ξεκίνησε από morpheas, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 10 Ιουλ 2009.

1. morpheas

morpheas PB New Member

Καλημέρα σε όλους.Αγορασα πριν λίγες μέρες ενα ζευγάρι παπαγαλάκια Buggie.Μου τα πούλησαν ως θηλυκό και αρσενικό.Τα πανε πολύ καλα ωστόσο με βάση τα οσα έχω διαβάσει μεχρι στιγμής για το συγκεκριμένο είδος παπαγάλων εχω αρχίσει να εχω αμφιβολιες για το αν ειναι ζευγάρι τα πούλιά που εχω μέσα στο κλουβί μου.Μπορεί καποιος με περισσότερη εμπειρεία απο μένα να με διαφωτίσει?Επισυνάπτω και τις φωτογραφίες τους:)

Συνημμένα Αρχεία:

2. IZNOGOOD

IZNOGOOD PB New Member

αν και φαινονται μικρα σε ηλικια το χρωμα της μυτης δειχνει να τεινει προς τα εκει που σου ειπαν, ετσι οπως στα ειπανε. εχεις κατα 90% ενα ζευγαρι που και ομορφο ειναι και υγιες φαινεται... να σου ζησουν

3. morpheas

morpheas PB New Member

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...να εισαι καλα!

4. Billy

Billy PB New Member

το μπλε ειναι σιγουρα αρσενικο...τωρα το αλλο ειναι λιγο μπλε αλλα ειναι νεαρο...μαλλον ζευγαρι ειναι

5. Wind-sa

Wind-sa PB Member

εμένα 80% και τα δυο αγόρια φαίνονται...
    Το κιτρινάκι λόγο ανοιχτού χρώματος φαίνεται να μοιάζει στο θηλυκό...όμως μας κοροϊδεύει νομίσω.

ρίξτε μια ματιά εδω

6. morpheas

morpheas PB New Member

Προφανως εννοεις το πουλί που εγω νόμιζα για θηλυκό..Σε ευχαριστω για την απαντηση!

7. morpheas

morpheas PB New Member

Πολυ χρησιμο το site που εστειλες αλλα και παλι μπερδευομαι.Αν θες..αιτιολογησε μου λιγο πως τα ξεχώρισες να βάλω μια σειρα:rolleyes:!

8. Billy

Billy PB New Member

τα αρσενικα εχουν μπλε χαλινο(το σημειο στα ρουθουνια) ενω τα θυληκα εχουν καφε η μπεζ...τωρα ττο θεμα ειναι οτι οταν ειναι μικρα δεν τα ξεχωριζεις γτ αλλαζει χρωμα ο χαλινος και μου χει τυχει να ειναι απαλο μπλε οπως το κιτρινο σ και να μ βγει θυληκο

9. morpheas

morpheas PB New Member

Συνεπως το μονο που εχω να κανω ειναι να περιμενω..και να διαβασω...οτιδηποτε σχετικο με τους καινουργιους φιλους μου.Παντως δεν ηξερα οτι ειναι τοσο ομορφη η σχεση ποθ αναπτυσουν μεταξυ τους αυτα τα πουλια!Παρατηρώντας τα βλεπω οτι τι ενα τραγουδα στο άλλο..Τέλειο!

10. anatoly

anatoly PB Member

το μπλε φαινεται πολυ μικρο ακομη για να ξεχωρισει το φυλο του με σιγουρια κ για το κιτρινο προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω, αν εχει εστω κ λιγο μπλε ειναι αρσενικο, νομιζω θα φανει συντομα

11. morpheas

morpheas PB New Member

Σε ευχαριστω Ανατολη νομίζω και εγω ΄νομίζω ο χρόνος θα δειξει...

12. ειναι μικρα ακομα ενα εμπειρο ματι μπορει να βοηθησει καλυτερα,εγω αυτο που θα σου πω ειναι οτι ακομα και ζευγαρι να μην ειναι θα δεθουν τοσο μεταξυ τους που δεν θα το πιστευης.(αυτο ειναι που μου αρεση στα μπατζι).

13. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

το πρωτο φενεται να ειναι αρσενικο... αλλα το μπλε ειναι μιρκο και δεν μπορω να το διακρινω καλα... πιστευω πως ειναι θυλικο αλλα κατσε να μεγαλωσει λιγο ακομα το πουλακι και τοτε θα καταλαβουμε τι φιλο ειναι τα πουλακια σου

14. arisvoug

arisvoug PB New Member

Πιστεύω πως χρόνος θα δείξει...Γιατί σε εμαίνα μου φαίνετε οτί το χρόμα είναι ίδιο και στα δύο,άρα ο όπως είπα ο χρόνος θα δείξει...

15. morpheas

morpheas PB New Member

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Τα πρωτα σημαδια δειχνουν οτι τα παπαγαλακια μου ειναι ζευγάρι..Πεφτει πολύ ερωτας!

16. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Καταρχην ειναι πανεμορφα!
    Να τα χαιρεσαι...

Το μπλε εμενα μου φαινεται οτι ειναι θηλυκο και μαλιστα να εχει μπει στην φαση αναπαραγωγης..
    Το κιτρινο οντως ειναι μικρουλι και δεν εχει ξεκαθαριστει ακομα το φυλο του,αλλα βαση οτι ειχα θηλυκο μπαντζι με ιδιο χρωματισμο,θα ελεγα οτι ειναι αρσενικο καθως το δικο μου θηλυκο δεν ειχε ιχνος γαλαζιου στο χαλινο..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...