Απορία με το σκάσιμο των αβγών

Συζήτηση με θέμα Απορία με το σκάσιμο των αβγών, που ξεκίνησε από muthos, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 5 Μαρ 2007.

1. muthos

muthos PB New Member

καλησπερα παιδια εχω μια καναριτσα η οποια εκανε 1 αυγο ανα μια μερα και το συνολο 5 και εσκασε τα 2 εχθες και τα αλλα 2 σημερα τα δυο πρωτα ειχαν περασει κατα 2 μερες την ημερα εκολαψης και τα αλλα δυο 1 ημερα,και θελω να ρωτησω πως μπωρει και τα σπαει δυο δυο και με διαφορα απο την ημερα της εκολαψης????

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Γιάννη, έτσι όπως θέτεις το ερώτημά σου μου ακούγεται σαν μαθηματικό κουίζ :)

Απ' ό,τι μπορώ να καταλάβω, προφανώς δεν αντικαθιστάς τα αβγά με ψεύτικα για να εκκολαφθούν όλα μαζί την ίδια ημέρα, επομένως είναι αρκετά εύκολο να μπερδευτείς στο μέτρημα.

Μερικές φορές η κανάρα δεν κάθεται στη φωλιά από το πρώτο αβγό, άρα δεν μπορείς να πεις ότι σε 14 ημέρες θα βγει το πρώτο. Ακριβής ημερομηνία εκκόλαψης μπορεί να καθοριστεί μόνο εάν τοποθετηθούν τα αβγά την ίδια μέρα στη φωλιά προκειμένου να ξεκινήσει ταυτόχρονα η επώαση.

3. muthos

muthos PB New Member

καλημερα σταυρο δεν τα αντηκατεστησα με ψευτηκα η αληθεια ειναι αυτη θα το κανω στην επομενη γενα!ευτυχος ειχα προνοησει και εχω παρει ψευτηκα

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Γιάννη να το κάνεις εφόσον έχεις καταλήξει στην απόφασή σου με βάση κάποιο συγκεκριμένο λόγο. Με την απάντηση που σου έδωσα στο προηγούμενο μήνυμα, δεν παίρνω θέση ούτε υπέρ ούτε κατά της συλλογής και αντικατάστασης των αβγών.

Αν δεν κάνω λάθος, γράφεις στο μήνυμά σου ότι εκκολάφθηκαν τα 4 από τα 5 αβγά. Θα προσπαθήσω να μαντέψω και πάλι και να πω ότι δεν είχες κάνει ωοσκόπιση και κατά πάσα πιθανότητα από τα 5 αβγά ήταν μόνο τα 4 γόνιμα τα οποία μάλιστα εκκολάφθηκαν όλα. Εάν τώρα καταφέρει ή κανάρα να αναθρέψει όλους τους νεοσσούς χωρίς να χρειαστεί η δική σου παρέμβαση, θα πρέπει να σκεφτείς αν όντως χρειάζεται να αλλάξεις την τακτική σου.

5. muthos

muthos PB New Member

σταυρο ειχα κανει ωοσκοπηση αλλα εκανα την βλακια και δεν σημιωσα καπου τη ειδα και εχω ξεχασει!καταλαβενω οτι δεν μπωρεις να εισαι υπερ η κατα στο να βγαζω τα αυγα και να σου πω την αληθεια μου μεχρη στηγμης δεν ειχα κανενα προβλιμα στο να μεγαλωσουν τα μηκρα απο αλες γενες,αλλα ομως καταλαβενω οτι και το να τα βγαζω ειναι καλητερω γιατη σκανε ολλα μαζι και οχι ενα ενα

6. muthos

muthos PB New Member

φιλε σταυρο επιστρατευσα την ηδικοτητα μου σαν μαιευτηρας αυγολογος και ειπα να δω το 5 αυγο και το οποιο αποδιχτηκε ασπορο και το εβγαλα!οι νεοσοι πανε μια χαρα μεχρι τωρα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...