Απορία για την συμπεριφορά του αρσενικού

Συζήτηση με θέμα Απορία για την συμπεριφορά του αρσενικού, που ξεκίνησε από kora, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 13 Μαϊ 2009.

1. kora

kora PB New Member

Καλησπέρα, σας γράφω από Έδεσσα, είμαι καινούριος στο χόμπι των καναρινιών και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την συμπεριφορά του αρσενικού προς τη καναρα. Το Σαββάτο, την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα ένα καναρίνι αρσενικό το όποιο δεν ποληκελαϊδουσε, την Δευτέρα, μετά από 2 μέρες δηλαδή, αγόρασα και ένα θηλυκό από το ίδιο κατάστημα και τα έβαλα κατ' ευθείαν μαζί διότι φαντάστηκα πως και τα δύο γνωριζόντουσαν καθώς στο pet shop ήταν δίπλα δίπλα, σε ξεχωριστά κλουβιά φυσικά. Και τα δύο είναι ενός χρονών. Τώρα που είναι μαζί το αρσενικό κελαηδά πιο συχνά μεν αλλά φαίνετε να αδιαφορεί για την κανάρα η οποία είναι πυρωμένη και καμιά φορά όταν κάθετε δίπλα του ανοίγει ο αρσενικός το ράμφος και την διώχνει, (όχι πάντα). Τι να κάνω, να περιμένω ότι θα καλυτερέψει η κατάσταση ή θα την αποφεύγει ο αρσενικός συνέχεια?
    Ευχαριστώ

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Καλώς ήρθες. Το λάθος που έκανες είναι οτι έβαλες τα δυο πουλιά μαζί χωρίς να προηγηθεί καραντίνα, ασχέτος αν ήταν στον ίδιο χώρο. Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
    Τα πουλιά μιας και δεν έχουν προετοιμαστεί σωστά δεν μπορούν να μπούνε σε φάση αναπαραγωγής έτσι. Διάβασε λίγο τα παρακάτω.
    Ζευγάρωμα καναρινιών

3. kora

kora PB New Member

Οπότε να μην ρισκάρω αλλο και να τα βάλω χώρια δηλαδή.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

4. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

αστα διπλα διπλα λιγο να γνωριστουν και δες αντιδρασεις..αστα 2-3 μερουλες..ειναι πυρωμενος ο αρσενικος???

5. kora

kora PB New Member

Για το αρσενικό δεν ξέρω σίγουρα, δεν εχω την εμπειρία για να το καταλάβω, πάντως φαίνετε να αδιαφορεί. Η κανάρα είναι διότι και μου το είπε ο μαγαζάτορας που μου το πούλησε αλλα και φαίνετε απο την συμπεριφορά της και κελαϊδάη συνέχεια.Θα δοκιμάσω να τα χωρίσω απο αύριο το προί, θα τα βάλω δίπλα δίπλα και βλέπουμε.

6. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

κελαιδαει η καναρα σου???:confused::confused:

7. kora

kora PB New Member

Ναι, κελαϊδαει αλλα οχι το κανονικο κελαϊδιμα όπως τα αρσενικά αλλα εναν συντομο και πάντα ίδιο ήχο

8. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Αυτη ειναι η σωστη αποφαση που πηρες

Διαβασε αυτα που σου παρεθεσε ο Γρηγορης παραπανω...
    Ειναι οι σωστες πληροφοριες;))

9. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Δημητρη ορισμενες καναρες εχουν φωνη απιστευτη οταν ειναι πολυ πυρωμενες!
    Οχι βεβαια να κανουν και γυρισματα σαν τα αρσενικα αλλα ενας απειρος σε διαχωριση φυλου(οπως ημουν καποτε και την πατησα:p)μπερδευεται ευκολα,νομιζοντας πως εχει αρσενικο με ατελης φωνη:cool:

10. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

δεν μουχει τυχει κατι τετιο μονο τσιου τσιου μου κανουν..μαλλον δεν εχω πεσει πανω στις ορισμενες που μου λες

11. kora

kora PB New Member

Ευχαριστώ παιδιά για της συμβουλές, τα έβαλα χώρια τα καναρίνια αλλά βλέποντε μεταξύ τους.Τώρα θα περιμένω κανα μήνα και θα δούμε μετά άμα θα αλλάξει η συμπεριφορά του αρσενικού.

12. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Δεν κανει να τα ζευγαρωνεις το καλοκαιρι...Το πιο πιθανο ειναι να εχεις απωλειεςαπο την θερμοκρασια..
    Συν οτι θα ξεκινησει και η πτερορροια...
    Του χρονου την ανοιξη θα εισαι και πληρως ενημερωμενος απο το φορουμ και θα εχεις καλη αναπαραγωγικη περιοδο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...