Απογαλακτισμος κοκατιλ

Συζήτηση με θέμα Απογαλακτισμος κοκατιλ, που ξεκίνησε από Μάνος Ίτσιος, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 10 Μαρ 2016.

maria p
Best Answer maria p, 13 Μαρ 2016
τα ηθελα και τα πηρα.δεν τα ηθελε και αυτος.. Φαντάζομαι όταν λες "τα ήθελα" εννοείς ζωντανά και υγιή. Γιατί όταν παίρνεις έναν νεοσσό 10 ημερών από... Ολόκληρο το Post
  1. Μάνος Ίτσιος

Μάνος Ίτσιος PB New Member

Καλησπερα σας...πριν 2-3 βδοαμδες περιπου πηρα 3 μωρα κοκατιλ το ενα 5 μερων διαφορα απο το αλλο περιπου..το ενα ειναι αρκετα μεγαλο και πιστευω οτι θελει σιγα σιγα να τον βαλω σε ενα κλουβι και να μαθει να τρωει σπορους..τι διαδικασια θελει και τι να τους κανω,?

2. Best Answer:
    Post #312236 by maria p, 13 Μαρ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να σου ζήσουν!
    Μπορείς να μας πεις την ηλικία τους; Γιατί πήρες τρία μαζί αν επιτρέπεται;

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Από που τα πήρες? Αυτός που σου τα πούλησε γιατί δεν σε καθοδηγεί?

5. Μάνος Ίτσιος

Με καθοδηγει απλως θελω να μαθω πως το κανουν και αλλοι..δηλαδη αμα υπαρχει αλλος καλητερπς τροπος..το ενα ειναι 1 μηνα το αλλο 20 μερων καιντο αλλο 10-13 μερων περιπου...

Το μεγαλητερο μπορει να ειναι και μεγαλητερπ

6. maria p

Δεν μου απάντησες γιατί τα πήρες και αυτός γιατί πήρε από τους γονείς τόσο μικρά πουλιά και τα έδωσε σ' εσένα χωρίς να αποκτήσουν την βασική ανοσία;
    Είμαι απολύτως αντίθετη σ' αυτές τις πρακτικές.
    Διάβασε εδώ να ενημερωθείς και αν θέλεις να απαντάς κι εσύ όσα σε ρωτάμε, αλλιώς δεν έχει νόημα, κρίμα τι να πω, εύχομαι να επιβιώσουν
    https://petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/

7. Μάνος Ίτσιος

Τα πουλακια ειναι μοα χαρα..τα εχω 15 μερες ηδη και ειναι πολυ καλα..τα ηθελα και τα πηρα.δεν τα ηθελε και αυτος..

8. Dtse

Dtse PB New Member

Απλως το λενε τα παιδια γιατι οκ θελουμε δυο πουλακια και ειναι λογικο απλως το θεμα ειναι να τα εχουμε καιρο μην τα χασουμε και μετα τα κλαίμε! Ειναι ζωντανες ψυχουλες και εχουν και αυτα συγκεκριμένα στάδια καθως μεγαλώνουν!

9. maria p

Ψήφοι: 1
    Φαντάζομαι όταν λες "τα ήθελα" εννοείς ζωντανά και υγιή. Γιατί όταν παίρνεις έναν νεοσσό 10 ημερών από τους γονείς του, πρώτον ρισκάρεις την ζωή του αλλά σίγουρα ρισκάρεις την υγεία του.
    Ο εγωισμός και τα θέλω μας δεν είναι πρώτης προτεραιότητας εδώ μέσα, διαφορετικά δεν θα καθόμασταν να ασχολούμαστε ο ένας με τα προβλήματα του άλλου.
    Δεν είναι τυχαίο ότι στις αγγελίες δεν επιτρέπονται οι αγοραπωλησίες-ανταλλαγές για πτηνά κάτω των 3 μηνών.
    Τα πουλιά φεύγουν από τους γονείς όταν κλαρώσουν και ανεξαρτητοποιηθούν.

maria p, 13 Μαρ 2016
    Best Answer
  10. Μάνος Ίτσιος

Ενταξει..απλως για να ημερεψει δεν γινεται αλλιως..15 μερων γταν το μικροτερο...εγω απλως ρωτησα κατι για να ξερω..τα πουλακια μια χαρα πανε απο υγεια..ανα δν θελεται να μου απαντησεται σεναυτα που ρωτησα δεν πειραζει.

11. maria p

Σε τι δεν σου απαντήσαμε Μάνο; Σου έδωσα το άρθρο με τις οδηγίες ταΐσματος, αν χρειάζεσαι κάτι ακόμα ρώτα, δεν είπε κανείς δεν απαντάμε. Κουβέντα κάνουμε. :)

12. Μάνος Ίτσιος

Θελω να μαθω ποτε τουε βαζω σπορους νεραντι κλουβι θεκω για 3 παπαγαλακια..μτι μπορω επιπλεον να τους δινω?

13. maria p

Θα ξεκινήσεις με μικρές ποσότητες κεχρί σενεγάλης (αυτά που είναι σε τσαμπιά), θα τους έχεις διαθέσιμα καθώς και αυγό ή αυγοτροφή , ν' αρχίσουν να δοκιμάζουν και αργότερα σιγά σιγά θα βάλεις και ένα μείγμα σπόρων συσκευασμένων που θα συνεχίσουν να τρώνε και ενήλικα.

14. Μάνος Ίτσιος

Αυριο θα τους βαλω και θα σας πω..αυγοτροφη ετοιμη η ανακατεμενη με αυγο?

15. maria p

Αν βάλεις φρέσκο αυγό ή ανακατέψεις την έτοιμη με φρέσκο βρασμένο αυγό, δεν θα το αφήσεις για πολλές ώρες διαθέσιμο, γιατί χαλάει. Θα το αφαιρείς αν δεν το φάνε μετά από 4-5 ώρες. Μπορείς να το κάνεις και με τους δύο τρόπους ή να βάλεις σκέτη συσκευασμένη αυγοτροφή.

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εγώ θα έβαζα και ψιλοκομμένα λαχανικά σε ένα χαμηλό πιατάκι. Ζεματισμένο μπρόκολο, ψιλοκομμένο καρότο και λίγο μήλο.

17. Μάνος Ίτσιος

Σας ευχαριστω..αρα και ετοιμη ξηρη αυγοτροφη η μαλακη??μπορε να τρωνε?

Λαχανικα μπορω κανονικα να τους δινω σιγα σιγα να μαθαινουν??επισης μια αλλη ερωτηση.τι παιχνιδακια μπορω να τους βαλω να εχουν?

18. maria p

Ναι μπορούν και έτοιμη. Καλύτερα ξηρή.
    Ένα είδος κάθε φορά όχι πολλά μαζεμένα και ψιλοκομμένα όπως σου είπε ο Ανέστης πιο πάνω.
    Είναι νωρίς ακόμα. Μετά από καμιά εικοσαριά μέρες. Καλύτερα απλά αυτοσχέδια, με καλαμάκια νερού, λευκά χαρτιά κτλ.
    Δες εδώ ιδέες https://petbirds.gr/tags/paichnidia-papagalon/ .

19. Μάνος Ίτσιος

Δηλαδη να μην παρω ετοιμα παιχνιδακια?

20. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Θα σου πω απο τα δικα μου. Το μονο που βλρπω να τους αρεσεθ στο κλουβι ειναι η ροδα για τα χαμστερ, ενα κομματιασμενο χαρτι α4 και ενα κομματι χαρτι κουζινας. Σε καλυψα?:p Καμια φορα τα πιο απλα ειναι και τα πιο καλα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...