Απλά έχω λίγες απορίες σχετικα με το ζευγάρωμα των lovebirds

Συζήτηση με θέμα Απλά έχω λίγες απορίες σχετικα με το ζευγάρωμα των lovebirds, που ξεκίνησε από pommerouge, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 5 Δεκ 2008.

1. pommerouge

pommerouge PB New Member

Έχω 2 Lovebirds και σκέφτομαι να τα ζευγαρώσω όταν είμαι κι εγώ ενήμερη αρκετά πάνω στο θέμα .Πρώτη απορία είναι η εξής άμα είναι και τα 2 θηλυκά απλά θα κάνουν 7-10 αυγά που δεν θα γίνουν πουλάκια? Δεύτερη απορία ήταν ότι ήθελα απλά να κρατήσω 3 γιατί άμα κάνει πάνω από 3 δεν θα μπορώ να τα βγάλω πέρα οικονομικά μιας και έχω και μια κουνελιτσα και καναρίνι ,έλεγα απλά να αφαιρέσω τα υπόλοιπα άμα έβλεπα στην φωλια αλλα φαντάζομαι πως αυτό δεν γίνετε

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτό ακριβώς. Τα θηλυκά πτηνά γεννούν αβγά όταν οι συνθήκες είναι κατάλληλες ακόμη και χωρίς την παρουσία αρσενικού. Το αρσενικό χρειάζεται για τη γονιμοποίηση των αβγών.
    Πρώτα πρώτα αν γεννήσει το θηλυκό περισσότερα από 3 αβγά, δεν σημαίνει ότι θα βγουν και τόσα πουλάκια. Μπορεί για παράδειγμα να κάνει 5 και να μην έχει γονιμοποιηθεί κανένα από αυτά ή μπορεί να είναι γονιμοποιημένα όλα. Επίσης, το αν τα αβγά είναι γονιμοποιημένα δεν σημαίνει ότι θα εκκολαφτούν κιόλας στο τέλος. Θα πρέπει να επωάσει το θηλυκό τα αβγά του για μερικές ημέρες και μετά να γίνει ένας έλεγχος για να διαπιστωθεί αν είναι γονιμοποιημένα ή όχι.

Το ερώτημα τώρα αφορά εσένα: αν έχεις 5 αβγά γονιμοποιημένα, μπορείς να πετάξεις τα δύο που θα έχουν ήδη ζωντανό έμβρυο μόνο και μόνο επειδή χρειάζεσαι 3; Ακόμη και να μπορείς, η άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να αφήσεις όλα τα αβγά στη θέση τους, και αν είσαι τυχερή και εκκολαφτούν και τα 5, τότε μόλις "απογαλακτιστούν" τα μικρά, βάζεις μια αγγελία και χαρίζεις όσα δεν μπορείς να συντηρήσεις. :)

Τελευταία επεξεργασία: 12 Ιουλ 2016
  3. pommerouge

pommerouge PB New Member

Έχεις δίκιο ,σύμφωνο μαζί σου έτσι θα κάνω που λες ,για να δούμε άμα ο αρσενικός είναι τελικά αρσενικοτατος ;p .ah και κάτι άλλο τώρα το χειμώνα παρατηρώ ότι τα Lovebirds μου τρώνε πολύ περισσότερο τους δίνω beaphar αυτήν την εταιρία.η χύμα τροφή είναι κακής ποιότητας για να τους δίνω και από αυτήν τι λες ?

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Η συσκευασμενη τροφη απο μια επωνυμη εταιρεια ειναι σαφως καλυτερη απο την χυμα. Ειναι λογικο με τον κρυο καιρο να τρωνε περισσοτερο.:)

Εαν τα δεις να ζευγαρωνουν τοτε θα σιγουρευτεις για το αν ειναι ζευγαρι. :D

5. pommerouge

pommerouge PB New Member

τα έχω δει σε ενεργή πράξη άρα αυτό σημαίνει ότι είναι αρσενικός;p η παίζει να είναι και θηλυκιά?

6. Φοίβος

Eαν τα εχεις δει να ζευγαρωνουν τοτε μαλλον προκειται για ζευγαρι.:D

Αυτο παλι δε σημαινει οτι τα αυγα θα ειναι ολα γονιμα. Διαβασε μερικα θεματα σχετικα με τη διατροφη τους και φροντισε να τους ενισχυσεις τη διατροφη πριν την αναπαραγωγη. ;)

7. pommerouge

pommerouge PB New Member

thank you :)

8. constadinos

constadinos PB New Member

Καλησπερα σε ολους!Εγω παντως δεν τους εχω δει να ζευγαρωνουν!Σημερα ομως παρατηρησα τον αρσενικο να κανει κατι που εκανε πριν του παρω τη θηλυκια.Ηταν πανω στο ξυλαρακι και εκανε περιεργες κινησεις με την ουρα του!Κατι εχω βεβαια υποψιαστει..!Και λεω αφου εχει την θηλυκια τι την θελει την εναλλακτικη λυση!.Τι λετε εσεις?

9. Φοίβος

Ισως το θηλυκο δεν ειναι ετοιμο να ζευγαρωσει μαζι του και δεν τον αφηνει . ;)

10. constadinos

μπα δεν νομιζω γιατι ολη την ημερα ο αρσενικος οταν τον πλησιαζει η θηλυκια απομακρυνεται απο αυτη εκτος και αν κρυωνει!

11. constadinos

Επισης οταν πλησιαζω το κλουβι ο αρσενικος οδηγει στη φωλια την θηλυκια. Απαπα πολυ ιδιοτροπια!:rolleyes:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...