Απελευθέρωση καρδερίνας

Συζήτηση με θέμα Απελευθέρωση καρδερίνας, που ξεκίνησε από Kostas Angelo, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 19 Ιαν 2015.

1. Kostas Angelo

Kostas Angelo PB New Member

το πουλάκι αυτό ήρθε στα χέρια μου πριν 10 μέρες περίπου ,από φίλη μου,με σκοπό την απελευθέρωση του.αφού περίμενα μερικές μέρες να περάσουν τα κρύα,επικοινώνησα με την ΑΝΙΜΑ για πληροφορίες και το άφησα σήμερα.

το συναίσθημα της απελευθέρωσης απλά είναι υπέροχο.

2. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Μπράβο Κώστα !...Πες μας τι σου είπε η ΑΝΙΜΑ, γιατί έχει χυθεί πολύ μελάνι σχετικά με τις απελευθερώσεις ...

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο Κώστα!
    Θέλουμε λεπτομέρειες :)

4. kostaskirki

kostaskirki PB New Member

Ετσι μπραβο!

5. Kostas Angelo

τα μπράβο τα αξίζει η φίλη μου που έσωσε σε πρώτη φάση το πουλάκι.
    καταρχάς η κοπέλα που μίλησα με ρώτησε αν γνωριζα πόσο καιρό είναι σε αιχμαλωσία το πουλί.επειδή ήταν πολύ αγριο και δυναμικό υπέθεσα πως ήταν λίγο καιρό σε αιχμαλωσία . Επειτα της ανέφερα σε ποια περιοχή σκεφτόμουν να το αφήσω και χωρίς σκέψη μου είπε να το κάνω άμεσα,καθώς η τοποθεσία είναι γεμάτη καρδερίνες και φλώρους είναι γεμάτο με αγκάθια και έχει πολύ νερό.
    σε περίπτωση που ήταν πιο ήμερο θα ήταν πιο δύσκολο το έργο καθώς θα ήταν εύκολος στόχος για τα αρπακτικά.σε αυτή την περίπτωση θα χρειαζόταν κλούβα αρκετά μεγάλη ώστε να ξεμουδιάσουν τα φτεράκια και για λίγο καιρό τροφή όπως την βρίσκει στη φύση,δηλαδή αρκετά αγκάθια.

6. maria p

Μπράβο και στην κοπέλλα λοιπόν!
    Εσείς όταν πήγατε είδατε και άλλες καρδερίνες; Γιατί κάτι τέτοιο λέτε στο βίντεο. Μην πεις την περιοχή γιατί διαβάζεται δημόσια το φόρουμ και υπάρχουν πολλοί μουστερήδες.
    Άντε καλότυχο να είναι το πουλάκι, καλή ελευθερία να ζήσει!

7. YannisK

YannisK PB Known Member

Μπράβο Κώστα, το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις!
    Το συναίσθημα - για όσους το έχουν νιώσει - μοναδικό!

8. Kostas Angelo

μαρία έχω την τύχη κάθε πρωί έξω από το εργοστάσιο που δουλεύω να βλέπω και να ακούω ,χωρίς υπερβολές, κοπάδι περίπου 200 -300 πουλιών.γι αυτό και ήξερα ακριβώς που έπρεπε να το αφήσω! και βέβαια η κοπέλα από ΑΝΙΜΑ την ήξερε την περιοχή.

9. maria p

Η περίπτωση του Κώστα είναι διαφορετική.
    Οι περισσότεροι αφήνουν πουλιά που έχουν πιάσει οι ίδιοι και κανονικά το συναίσθημα θα έπρεπε να είναι ντροπή όχι μεγαλοψυχία.

10. Paianas

Και ένα στα 100 να γυρνάει εκεί που ανήκει, είναι κέρδος !
    Αρκεί να γίνεται στο σωστό μέρος, τη σωστή χρονική στιγμή και υπό προυποθέσεις (να είναι υγιές το πουλί και να μην έχει χάσει την ικανότητα πετάγματος..Να μην είναι δλδ πολύ διάστημα αιχμαλωτισμένο και σε μικρό κλουβί ).
    Είναι απλά τα πράγματα και το συναίσθημα- η εμπειρία ..μοναδικά !

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Συγχαρητήρια Κώστα και σε σένα και στην κοπέλα και μπράβο σας που απευθυνθήκατε σε μια οργάνωση που ξέρει από τα ιθαγενή και σας βοήθησε και πραγματικά κάνατε ό,τι καλύτερο μπορούσατε γι αυτή την ψυχούλα! Είμαι σίγουρη πως το καλό που κάνατε θα γυρίσει πίσω σε σας επί 100! ;)

Εγώ προσωπικά συγκινήθηκα με το βιντεάκι! Σ ευχαριστούμε!

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπράβο Κώστα...
    Η απελευθέρωση με οδηγίες ανθρώπων που γνωρίζουν το αντικείμενο (ΑΝΙΜΑ - ΕΚΠΑΖ) είναι ότι καλύτερο.
    Το όμορφο συναίσθημα που αισθάνθηκες σε μένα απουσιάζει .... εύχομαι να μπορέσω να το ζήσω.

13. Paianas

Το να το νοιώσεις σημαίνει είτε ότι θα μπλέξεις με άγρια (αδύνατον), είτε θα σε φωνάξει κάποιος που έχει αποφασίσει να τ'αφήσει, για να κάνεις εσύ την απελευθέρωση..Θα σ'έχουμε πάντως στα υπόψη ;)

14. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ευχαριστώ πολύ Νίκο...έτσι όπως τα λες είναι.

15. Paianas

Δεν ήξερα ότι το θέλεις ..το καλοκαίρι έτυχε να συμμετέχω σε απελευθέρωση 3 καρδερίνων και δύο φανέτων..
    Ελπίζω να μας ξανατύχει και να το κάνουμε μαζί. :)

16. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

συγχαρητηρια και σε εσενα και στην φιλη σου για την πραξη αυτη ειναι αξιεπαινη
    καλοτυχο να ειναι το καρδερινακι και μακρια απο κακοτοπιες ελπιζω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...