Αν βατευτηκαν μια φορά θα είναι άσπορα

Συζήτηση με θέμα Αν βατευτηκαν μια φορά θα είναι άσπορα, που ξεκίνησε από lefterhs tibrados, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Απρ 2015.

1. lefterhs tibrados

lefterhs tibrados PB New Member

καλημέρα σας.....
    έχω ένα ζευγάρι τιμπραντο δυνατά αίματα από καλούς απογόνους έχουν 2 αυγά μέχρι τώρα και πάμε καλά έκανα προετοιμασία αλλά βατευετηκαν 1 φορά.....λέτε να είναι άσπορα?

ευχαριστώ εκ τον προτέρων....

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είναι αρκετή Λευτέρη μια επαφή σωστή για να είναι γόνιμη όλη η σειρά αυγών.
    Απλά για περισσότερο σιγουριά θέλουμε να είναι 2-3...
    Σου εύχομαι ολόψυχα καλά αποτελέσματα μια και όπως λες τα καναρίνια που έχεις είναι πολύ καλά...
    Καλή συνέχεια.

3. Συμφωνώ απόλυτα με το Γιάννη. Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Καλή συνέχεια να χουν!

4. lefterhs tibrados

παιδιά σας ευχαριστώ πολύ να σημειώσω ότι εγώ έφτιαξα την φωλιά τους με λάμπα
    η θυληκια πιστεύω θα καθίσει για κλώσημα αύριο που θα βγει και το 3ο

5. misalouris

Γιατί την έφτιαξες εσύ?
    Η λάμπα για την επισκευή της φωλιάς δεν κάνει επειδή είναι εντελώς λεία και δεν παρασύρει τα νήματα... Το λεμόνι πιστεύω είναι το πιο ιδανικό...
    Και παρασύρει όμορφα το υλικό... και αφήνει μια όμορφη μυρουδιά... αλλά και ίχνη από το κιτρικό οξύ που θα συνδράμει έστω και λίγο στην "ασφάλεια" της φωλιάς.

6. Γιατί Λευτέρη την εφτιαξες εσύ? Ακόμα και οι πρωταρες καναρες όταν είναι έτοιμες να κάνουνε αυγα, φτιαχνουνε φωλιά. Τι συνέβει?

7. lefterhs tibrados

ο λόγος που έφτιαξα εγώ την φωλιά είναι γιατί έκανε αυγό στην φωλιά χωρίς ν την έχει χτίσει πρώτη φορά το βλέπω αυτό

8. misalouris

Εντάξει τότε...
    Να ξέρεις όμως πως πρέπει να είσαι σε συναγερμό για να μην μπεις σε περιπέτειες....και μετά το τέταρτο αυγό να χωρίσεις τον αρσενικό.

9. lefterhs tibrados

ναι θα τον χωρίσω άλλα έχω κάνει πάρα πολύ καλή προετοιμασία με πολύ αυγό μήλο μαρούλι κ.τ.λ τι άλλο να κάνω τώρα?κάποιες φορές επιτηρηθείτε στον αρσενικό

10. Πάλι καλά που το κάνε και στη φωλιά τότε. Συνήθως οσες δεν έχουν φτιαξει φωλιά γεννούν τα αυγά στον πάτο του κλουβιου και τα βρίσκεις σπασμένα. Έχε το ζευγάρι υπο διακριτική παρακολούθηση.

11. lefterhs tibrados

βέβαια δεν τα αφήνω ρούπι

12. misalouris

Καλή συνέχεια...
    Τα υπόλοιπα μετά την ωοσκόπηση... εκτός απροόπτου.. χαχαχα

13. lefterhs tibrados

σωστά άλλα πιστεύω ότι είναι άσπορα.....

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας με βοηθήσατε πολύ

14. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Το τι πιστευεις εσυ δεν σημαινει οτι ειναι και σιγουρα ασπορα! Μπορει να ειναι τουρμπατα και τα δυο πουλακια και να ειναι ολα μια χαρα! Μην χανεις ελπιδες, διακριτικοτητα και υπομονη ειναι τα οπλα σου τωρα! Καλη τυχη!

15. lefterhs tibrados

ευχαριστώ μύρα να σε καλά....

16. misalouris

Είμαστε παρέα και ο ένας βοηθά τον άλλο...
    Συμφωνώ.
    Απλά είναι περίεργη η συμπεριφορά.

17. lefterhs tibrados

ναι για ποιο πράγμα συμφωνείς?

18. Ο Γιάννης συμφωνεί σε αυτά που σου είπε η Μιράντα.

19. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Με το καλό Λευτέρη αλλά έχω μια απορία, πως γνωρίζεις ότι το βάτεμα έγινε μόνο μία φορά;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...