Αντιπαρασιτικα σπρευ και σκονες για πτηνα

Συζήτηση με θέμα Αντιπαρασιτικα σπρευ και σκονες για πτηνα, που ξεκίνησε από PRO, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 6 Νοε 2008.

1. PRO

PRO PB New Member

Καλημερα σε ολους τους φιλους και φιλες του φορουμ!Ανοιγω αυτην την θεματικη ενοτητα για να καταγραφουν ολα-κατα το δυνατον-τα αντιπαρασιτικα σπρευ και σκονες να συγκριθει η αποτελεσματικοτητα τους ,να αναφερθει η τιμη τους και ο τροπος χρησης τους(δοσολογια).Θα περιμενω την αμεση ανταποκριση σας.

2. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

bogena birdspray
    150 ml
    ψεκαζουμε το πουλι τη φωλια κτλ

ειναι δραστικο για 14 ημερες εφοσον το πουλι δεν κανει μπανιο...

3. peter76

peter76 PB New Member

και εγώ το bogena birdspray χρησιμοποιώ.Ειναι αρκετά αποτελεσματικό.Τιμή 7,90

4. g-kiss

g-kiss PB New Member

Φετος χρησιμοποιησα την σκονη PINEX της TAFARM. βεβαια προληπτικα το εβαλα και στα πουλια και στα κρυφα σημεια των κλουβιων οποτε δεν ξερω αν ειναι αποτελεσματικο αλλα τα πουλια δεν το ηθελαν καθολου πανω τους. απο τοτε τους βαζω σκορδονερο για μπανακι.Επισης εχω και ενα σπρει της ΛΥΔΙΑ με ωραια μυρωδια και οπως γραφει στο δοχειο ειναι ακυνδυνο οπου και να πεσει εκτος απο τους νεοσους.Επειδη ομως δεν ειχα κρουσμα μεχρι τωρα δεν μπορω να κρινω την αποτελεσματικοτητα τους.

5. BISBA

BISBA PB New Member

Εγώ έμαθα να χρησιμοποιώ το Chevi-tren.
    Εδώ και ένα χρόνο που το δουλεύω δεν έχω δεί κάν πως είναι η ψείρα.
    Βέβαια φτιάχνω 350 ml νερό με την ανάλογη δοσολογία που προτείνει η εταιρεία.Ψεκάζω 2 φορές το μήνα.Η εταιρεία προτείνει μία φορά αλλά προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα ως τώρα.
    Επίσης στην περσινή αναπαραγωγική περίοδο έπλυνα τις φωλιές μαζί με τις τσόχες πριν τις τοποθετήσω με λίγο πιο ελαφριά δοσολογία.Το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό.

Επίσης για να θυμούντε οι παλαιότεροι και να μαθαίνουμε εμείς οι νεότεροι... https://petbirds.gr/threads/Φάρμακα-κατά-των-εξωπαρασίτων.140/

Μοιραστείτε

Φόρτωση...