Αντιμετώπιση της αβιταμίνωσης Α στα πουλιά

1. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Αντιμετώπιση της αβιταμίνωσης Α στα πουλιά.

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Αντιμετώπιση της αβιταμίνωσης Α στα πουλιά

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Διάβασα στο άρθρο:
    Και μέχρι εδώ καλά. Εκείνο που δεν κατάλαβα ήταν ότι στις τροφές με υψηλή περιεκτικότητα σε βιταμίνη Α, συγκαταλέγονται το συκώτι βοδινού, το βούτυρο και οι γλυκοπατάτες. Όχι ότι θα έδινα στα πουλιά μου συκώτι ή βούτυρο, αλλά αν υπήρχε τέτοια περίπτωση, σε τι μορφή θα έπρεπε να το δώσω; Ωμό ή μαγειρεμένο το συκώτι; Το βούτυρο να είναι φυτικό ή ζωικό; Και οι γλυκοπατάτες ωμές ή τηγανητές;

Υπάρχει κάποιος από σας που δίνει στα πουλιά του τέτοιου είδους τροφές όπως κόκκινη πιπεριά, παπάγια ή γλυκοπατάτες και αν ναι, έδειξαν προτίμηση στις τροφές αυτές και με τί συχνότητα τις δίνατε;

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Εμένα εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το φύλλο του μπρόκολου έχει 25πλάσια περιεκτικότητα σε Α από το άνθος πού έδινα μέχρι σήμερα.

Για να δούμε θα το συνηθίσουν στην διατροφή τους;

Άρα δεν υπαρχει λόγος να δώσω απο τα γαρδουμπάκια που ετοιμάζω για το σαββατοκύριακο, στα πουλιά. :D

4. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Ένας καλός συνδυασμός θα ήταν... συκώτι τηγανητό με βούτυρο γαρνιρισμένο με σάλτσα τσίλι και παπάγια που θα συνοδεύεται από φρέσκα φύλλα μπρόκολου, ραδικιού, αντιδιού, σπανακιού κ.τ.λ. και για επιδόρπιο πεπόνι και μάνγκο :rolleyes:. Τέτοια συνταγή θα τη ζήλευε κι ο Μαμαλάκης :D.

Σοβαρά τώρα. Νομίζω πως ο συγκεκριμένος πίνακας απλώς δείχνει σε ποιες τροφές και την περιεκτικότητα τους σε βιταμίνη Α, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα πρέπει εμείς να το δώσουμε στα πουλιά μας. Θέλω να πιστεύω δηλαδή :eek:. Να με δω να αγοράζω συκώτι για τα πουλιά (θεότρελο). Το πατέ καλής ποιότητας κάνει;

5. Georgina

Σοφία, τι καταπληκτική συνταγή (για σήμερα Τσικνοπέμπτη) ήταν αυτή; Θα την δοκιμάσω και αν επιζήσω θα την συστήσω και στους υπόλοιπους.

Ελπίζω η εξήγηση που έδωσες σχετικά με τον πίνακα να ήταν και η σωστή γιατί με τόσα που έχω διαβάσει...
    Δεν ξέρω για σας, αλλά διαβάζοντας αυτό:
    Προβληματίστηκα και ένιωσα πολύ άσχημα διότι ποτέ όλα αυτά τα χρόνια που έχω καναρίνια δεν πρόσεξα αν είχαν δύσπνοια, ρινική καταρροή, κατάθλιψη, δύσοσμη αναπνοή, και γλοιώδες στόμα. Ίσως βέβαια δεν το πρόσεξα γιατί δεν παρουσίασαν το συγκεκριμένο σύμπτωμα, αλλά και αν το παρουσίαζαν πως θα μπορούσα να το πάρω έγκαιρα είδηση;

Παρεμπίπτοντος το άρθρο αναφέρει και το νευρικό τίναγμα της ουράς. Μήπως κάποιο πουλί που διάβασα σε προηγούμενη ενότητα πάσχει από αβιταμίνωση;

6. Stavros

Το άρθρο δεν αφορά αποκλειστικά σε καναρίνια. Υπάρχουν άλλα είδη πουλιών -παπαγάλοι π.χ.- που τρώνε αρκετές από τις τροφές που αναφέρθηκαν.
    Είναι επίσης εντυπωσιακό Μάκη ότι όταν αναφερόμαστε στη βιταμίνη C για παράδειγμα, το μυαλό μας πηγαίνει αυτομάτως στα πορτοκάλια, άσχετα αν το ακτινίδιο, η φράουλα, η πιπεριά, είναι τροφές που περιέχουν τη συγκεκριμένη βιταμίνη σε ίση ή μεγαλύτερη ποσότητα.

7. Georgina

Ευτυχώς ξεκαθαρίστηκε έγκαιρα το θέμα, γιατί παραλίγο θα τσικνίζαμε παρέα με τα καναρίνια σήμερα! :D

Τουλάχιστον ένα φρέσκο εξωτικό φρουτοχυμό θα τον μοιραστούμε με τα αγαπημένα μας πουλάκια. :)

8. mixalis pappas

mixalis pappas PB New Member

Η γνώμη μου είναι πως όλα τα προϊόντα αυτού του άρθρου μπορούν να προσφερθούν σε πουλιά. Οι παπαγάλοι π.χ. τρώνε και μαγειρεμένο φαγητό.

9. Έχω κάτι πιπερίτσες κόκκινες σε μια γλάστρα αλλά είναι φωτιά :eek: οι άτιμες. Μπορώ να τις δίνω στα πουλάκια να τις τρώνε;

Θα τους βάλω και μπόλικο φρέσκο νερό για καλό και για κακό. :D

10. Stavros

Πρόκειται για χιούμορ ή πραγματική ερώτηση;

11. Chilli Pepper

Συγνώμη αλλά η ερώτηση είναι πραγματική και πάντα με διάθεση για χιούμορ. :)

Όταν στο άρθρο για τη αβιταμίνωση Α αναφέρονται κόκκινες πιπεριές τσίλι και πως πρέπει να ταϊζουμε με κόκκινες πιπεριές τα πουλιά νομίζω πως καλά έκανα και ρώτησα για να διευκρινιστεί το θέμα.

Τα αγγλικά μου δε με βοηθάνε πολύ στο ψάξιμο αλλά νομίζω πως κάνει να φάνε καυτερά.

Canary Feeding: Canary Treats
    Wild Birds Forever On-Line Wild Bird Food Store

12. Stavros

Καλά έκανες :)

Αυτό που γράφει στο άρθρο είναι ή μετάφραση του πρωτότυπου, ενός άρθρου δηλαδή όμοιου με αυτό που παρέθεσες. Η προηγούμενη τοποθέτησή μου αποτελεί προσωπική άποψη η οποία μπορεί κάλλιστα να είναι και λανθασμένη.

Βλέπω μάλιστα στο δεύτερο λινκ που παρέθεσες, ότι αναφέρει τα εξής σχετικά με το μείγμα σπόρων Squirrel Away
    Δηλαδή...

Εάν δεν μπορείτε να κρατήσετε μακριά τους ενοχλητικούς σκίουρους από τις ταΐστρες των πουλιών σας, ίσως μπορείτε να τους κρατήσετε από τις τροφές των πουλιών σας! Το καυτό πιπέρι προκαλεί δυσάρεστη αίσθηση στα θηλαστικά, συμπεριλαμβανομένων των σκίουρων, των chipmunks και των ρακούν. Αλλά μην ανησυχείτε, δεν θα τους βλάψει (σε περίπτωση που ενδιαφέρεστε!). Αυτή η φυσική φόρμουλα που γίνεται από καυτερές πιπεριές, έχει σχεδιαστεί με σκοπό να αναμιχθεί στο μείγμα σπόρων. Δεν πρόκειται να βλάψει τα πουλιά σας, στην πραγματικότητα δεν θα το αντιληφθούν καν... Τα πουλιά έχει ασθενή αίσθηση της γεύσης. Μάλιστα, με τον τρόπο αυτό παρέχετε μια καλή πηγή βιταμίνης Α στα τα πουλιά σας.

Επομένως, τα συμπεράσματα και οι αποφάσεις είναι προσωπικό θέμα του καθένός μας. Όποιος δώσει πάντως καυτερή πιπεριά στα πουλιά, ας αναφέρει τις παρατηρήσεις του :)

Δείτε μια ακόμη σχετική συζήτηση, την οποία είχα ξεχάσει αλλά μου τη θύμησες Δημήτρη :) https://petbirds.gr/threads/Καναρίνια-και-η-αίσθηση-της-γεύσης.49/

13. Red hot chili pepper

Μετά από μερικές δοκιμές με πιπεριές τα πρώτα συμπεράσματα είναι πως το καναρίνι τρελαίνεται για φρέσκα σπόρια καυτερής πιπεριάς αλλά αγνοεί τον καρπό και οτιδήποτε αποξηραμένο.

14. demi

demi PB New Member

Παιδιά ας μου πει κάποιος, κάθε πότε πρέπει να του δίνω τροφή που περιέχει την βιταμίνη Α;

15. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Μα ούτως ή άλλως δίνεις καθημερινά με τους σπόρους που του παρέχεις. Τα χορταρικά και τα φρούτα που προσθέτουν μεγαλύτερες ποσότητες βιταμίνης Α είναι καλό να τα δίνουμε 2-3 φορές την εβδομάδα εναλλάξ. Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι η διατροφή δεν είναι πάντα η ίδια. Εχει να κάνει με τις διάφορες περιόδους-φάσεις της ζωής των φίλων μας.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...