Αντικατάσταση ή όχι του αρσενικού budgie;

Συζήτηση με θέμα Αντικατάσταση ή όχι του αρσενικού budgie;, που ξεκίνησε από mlt, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 23 Ιουν 2009.

1. mlt

mlt PB New Member

Εν όψει της επερχόμενης αναπαραγωγικής περιόδου (μήνας Σεπτέμβριος) των μπάτζι, θα ήθελα την γνώμη σας ως προς την αντικατάσταση, ή όχι του ενός αρσενικού μου και συγκεκριμένα του Τζίτζι, που από 23/05/08 είναι ζευγάρι με την Τζιτζίκα και ζούνε στο ίδιο κλουβί.

Ο λόγος που κάνω αυτή την ερώτηση είναι ότι από 23/03/09 ο Τζίτζι, ύστερα από μπάνιο που έκανε στην μπανιέρα του αρρώστησε.
    Στην αρχή οι κουτσουλιές του ήταν υδαρείς και κίτρινες.
    Με κάποια αντιβίωση που του χορήγησα καλυτέρεψαν, αλλά έκτοτε έως και σήμερα η συμπεριφορά του είναι η κατωτέρω.
    Τρώει κανονικά, πίνει κανονικά, αλλά τις περισσότερες ώρες της ημέρας, κάθεται στο ίδιο σημείο της πατήθρας με κλειστά, ή μισόκλειστα μάτια (όχι φουσκωμένο πτέρωμα) και όταν είναι να μετακινηθεί στις πατήθρες, είναι σαν να χάνει την ισορροπία του.
    Φυσικά ούτε λόγος για οποιουδήποτε είδους επαφές με την Τζιτζίκα, η οποία σημειωτέον είναι απολύτως φυσιολογική.
    Μοιάζει σαν να έχει γεράσει ο Τζίτζι:((

Και εδώ τίθεται το δίλημμα επειδή επίσκεψη στον πτηνίατρο, εξετάσεις και πιθανόν φαρμακευτική αγωγή, μάλλον είναι κάπως απόμακρη περίπτωση, λόγω οικονομικών
    Απομένουν αναγκαστικά 3 πιθανές λύσεις

1η. Να αφήσω το ζευγάρι όπως είναι, χωρίς να το βάλω σε διαδικασία αναπαραγωγής με φωλιά και διατροφική προετοιμασία?
    2η. Να τολμήσω την αναπαραγωγική τους διαδικασία?
    3η. Να βγάλω τον Τζίτζι από το κλουβί και να πάρω από τώρα άλλον αρσενικό για την Τζιτζίκα, ώστε να έχω μπροστά μου και τον χρόνο για την καραντίνα?

Να σημειώσω ότι και τα 2 τα ζευγάρια μου που βρίσκονται πλέον των 5 ημέρων σε εξωτερικό χώρο στην βεράντα μου, μάλλον βρίσκονται στο τέλος της πτερόρροιάς τους (2-3 μόνον πούπουλα την ημέρα)-δεν ξέρω άν θα έχουν και άλλη τον Αύγουστο

2. melagio80

melagio80 PB Member

:rolleyes:
    Χωρις παρεξηγηση αλλα τα λεφτα που θα δωσεις για να αγορασεις αλλο αρσενικο δεν ειναι περιπου ιδια με αυτα που θα χρειαστεις για να κανεις καλα τον φιλαρακο σου?

3. anatoly

anatoly PB Member

Εγω θα σου ελεγα οτι αφου σου φαινεται αρρωστος
    1. Να το απομονωσεις κ να το παρακολουθησεις
    2. Σιγουρα οχι αναπαραγωγη αφου δεν εισαι σιγουρος οτι ειναι καλα

Τωρα τι θα κανεις για θεραπεια ή αν θα παρεις νεο αρσενικο ειναι στην κριση σου

Εγω παντως στη θεση σου θα φροντιζα για πτηνιατρικη παρακολουθηση πρωτα απο ολα για να μη θεσω σε κινδυνο κ τα υπολοιπα

4. mlt

mlt PB New Member

Κυρίες μου, Anatoly και Melagio80, στο κείμενο της παράθεσής μου προσπάθησα να καλύψω πιθανές απαντήσεις σε ότι αφορά τις δαπάνες (Επίσκεψη σε πτηνίατρο, εξατάσεις, φαρμακευτική αγωγή, μή πιθανή ανάρρωση) σίγουρα υπερκαλύπτουν το ποσόν των 15 € της αγοράς ενός άλλου αρσενικού, καθώς επίσης αναφέρθηκα και στο ότι, ακόμη και η Τζιτζίκα που είναι μαζί του στο ίδιο κλουβί, χαίρει άκρας υγείας, άρα δεν τίθεται θέμα κινδύνου ούτε για αυτή, ούτε για το άλλο ζευγάρι που είναι στο δικό του κλουβί, ύστερα μάλιστα από την πάροδο 3 μηνών, από την εμφάνιση των συμπτωμάτων του Τζίτζι.
    Πάντως σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Και σίγουρα, εναπόκειται στην δική μου κρίση, του τι θα κάνω τελικά, αλλά μου φαινόταν αρκετά ενδιαφέρον, να μάθω και το τι θα έκαναν άλλοι στην θέση μου.

5. anatoly

anatoly PB Member

Εχουν περασει 3 μηνες αλλα ο Τζιτζι δεν εχει αναρρωσει πληρως, ετσι δεν ειναι;

Μιλτιαδη ειδικος δεν ειμαι αλλα απο οτι μου ειπε πτηνιατρος καποια πουλια εχουν πιο ευαισθητο οργανισμο κ μπορει να εκδηλωσουν συμπτωματα πιο γρηγορα, πχ στην κλουβα εχω 7 μπατζι κ παρατηρω οτι το 1 ειναι λιγο νωχελικο, το απομονωνω κ στελνω δειγμα κουτσουλιων σε πτηνιατρο, εχει κοκκιδια κ στελνω δειγμα κ απο τα υπολοιπα, ειχαν κ αυτα χωρις να παρουσιασουν κανενα συμπτωμα κ υστερα απο ερωτηση μου σχετικα μου ειπε ο πτηνιατρος αυτο που σου ειπα, δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι το ιδιο, το γεγονος οτι δεν παρουσιαζει κ η θηλυκια καποιο συμπτωμα δεν αποκλειει οτι μπορει να εχει ή να κολλησει κατι εφοσον ειναι στο ιδιο κλουβι

Φυσικα κ το απευχομαι αυτο αλλα νομιζω οτι εσυ ξερεις τα πουλια σου καλυτερα, εγω μεσω ιντερνετ τι να ξερω να σου πω, αλλα αν νομιζεις οτι το πουλι δεν εχει αναρρωσει πληρως κατα την ταπεινη μου γνωμη καλο θα ηταν να το βαλεις μονο του

6. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

το θεμα δεν ειναι αν ειναι κολιτικο μονο...αλλα το οτι σιγουρα ο αρσενικος δεν περναει και καλα...3 μηνες αρωστος...οταν περνουμε ενα κατοικιδιο πρεπει να ημαστε ετοιμει να καλυψουμε και τις ιατροφαρμακευτηκες του αναγκες...δεν ειναι μια αντικατασταση του βαζου που ραγισε...αν δεν μπορεις να καλυψεις αυτα τα εξοδα οχι απλα μην παρεις αλλο αλλα οσο σκληρο και αν ακουγετε χαρισε τα πουλια σε καποιους που θα μπορουν να ανταπεξελθουν σε πιθανες αρωστιες τους...

7. evaluieva

evaluieva PB Member

...Και σε καποιους που θα μπορουν να νοιωσουν οτι η αξια ενος ζωου δεν περιοριζεται στην τιμη αγορας του !-!-!-!-!-!

8. mlt

mlt PB New Member

Ανατολή, εκτιμώ όσα μου λες και είναι χρήσιμα.
    Κατά πάσα πιθανότητα, να έχεις και δίκαιο, υπάρχει όμως μία μικρή διαφορά μεταξύ των 7 δικών σου που είναι στην ίδια κλούβα και του δικού μου ζευγαριού, που ζεί μαζί πάνω από χρόνο.
    Το να πάρεις ένα πουλάκι από τα 7 και να το απομονώσεις, μάλλον είναι ευκολότερο από το να χωρίσεις ένα ζευγάρι.

Μπορεί να πέρασαν πάνω από 20 χρόνια, αλλά έως και σήμερα, είναι νωπή στην μνήμη μου η τραγική κατάληξη ενός τέτοιου-αθελούσιου χωρισμού.

Έπειτα εξαρτάται και από συναισθηματικό κόσμο του καθενός μας και από την φιλοσοφία του περί του ζείν.

Εγώ μάλλον την πήρα την απόφασή μου.
    Έχω ένα μικρό κλουβί, κατάλληλο για ένα μπάτζι, οπότε θα πάρω ένα αρσενικό, που τουλάχιστον για μέχρι αρχές Σεπτεμβρίου θα μείνει σε αυτό το κλουβάκι.
    Άν τυχόν έως τότε ο Τζίτζι καταλήξει-που το απεύχομαι φυσικά-θα πάω την Τζιτζίκα στον πτηνίατρο και αν δεν έχει κάτι, θα βάλω τον νέο αρσενικό στο κλουβί της.

Σε διαφορετική περίπτωση, αν ο Τζίτζι δηλαδή επιβιώσει, τότε το ζευγάρι Τζίτζι-Τζιτζίκα θα μείνει όπως είναι, χωρίς διαδικασία αναπαραγωγής και θα πάρω τότε και ένα άλλο θηλυκό για να γίνουν ζευγάρι με τον νέο αρσενικό.

Από την στιγμή μάλιστα που σκοπεύω τότε τον Σεπτέμβριο-να μετατρέψω τον χώρο του dexion όπου σήμερα έχω τοποθετήσει το κλουβί (60x45x50) του Τζίτζι σε κλουβί 92x60x70, θα έχω την δυνατότητα να βάλω σε αυτό το νέο μου ζευγάρι-μετά την απαραίτητη καραντίνα του νέου θηλυκού-και να "υποβάλλω" σε αυτό την διαδικασία αναπαραγωγής.

9. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

μιλτιαδη...ο αρσενικος ειναι αρωστος...διχνει αγαπη το να περιμενουμε να δουμε αν θα πεθανει αντι να το παμε στον γιατρο???δεν σε καταλαβενω ηλικρινα...αλλη αποψη ειχα για εσενα...

10. mlt

mlt PB New Member

Άγγελε, δεν θα σχολιάσω αυτά που μου γράφεις και επειδή έχουμε ξαναμιλήσει στο φόρουμ, θα προσπαθήσω, να μην τα θεωρήσω προσβολή, προς το άτομό μου.

Θα σου πώ μόνον, ότι το νεαρόν της ηλικίας σου, καθώς και το ότι δεν είσαι αυτοεξαρτώμενος ακόμη οικονομικά σε κάνουν να μην μπορείς να φανταστείς, τα πόσα γυρίσματα μπορεί να έχει η ζωή από την μία ημέρα στην άλλη.

Υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι, που από την μία ημέρα στην άλλη βρίσκονται άνεργοι και δεν έχουν ούτε καν να φάνε.
    Μην κρίνεις λοιπόν με τα δικά σου δεδομένα.

Να σημειώσω ότι, ο Τζίτζι και η Τζιτζίκα αγοράσθηκαν στις 23/05/08 άν αυτό σου λέει κάτι.

11. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

μιλτιαδι οταν ομως δεν υπαρχουν χρηματα δεν περνουμε στο "λαιμο" μας αλλα πλασματα...
    φυσικα και ακομα δεν μπορω να κρινω το πως τα βγαζει καποιος περα οπως μπορεις εσυ...αλλα δεν ειναι μονο το κοστος αγορας...εχουμε ευθηνη γιαυτα τα ζωα...

12. mlt

mlt PB New Member

Μάλλον δεν το κατάλαβες, γι' αυτό και το επαναλαμβάνω, προσθέτοντας και το "άλλο τότε, άλλο τώρα" ή το "άλλες εποχές"¨

Να προσθέσω επίσης ότι σε παράθεσή μου αναφέρω ότι τον Σεπτέμβριο, η επίσκεψη σε πτηνίατρο θα είναι εφικτή.
    Μην βγάζεις λοιπόν εύκολα συμπεράσματα, ειδικά για ανθρώπους που η μόνη τους συντροφιά είναι τα πουλιά τους.

Λυπάμαι που υποχρεώθηκα να αναφερθώ σε προσωπικά μου δεδομένα, αλλά αυτό ήταν ανέφικτο, από την στιγμή που υπήρξαν "μομφές" για το άτομό μου.

Εις το εξής θα είμαι περισσότερο προσεκτικός σε ότι αφορά την συμμετοχή μου στο φόρουμ

13. rania koko

rania koko PB New Member

εγω θα συμφωνησω με τον αγγελο!και σιγουρα διαφωνω να παρεισ αλλο οχι μονο γιατι πιθανον δε θα μπορεσεισ ν ανταπεξελθεισ(αν παθει κατι και κεινο θα το αφησεισ να πεθανει και θα συνεχισεισ να περνεισ μεχρι καποιο να ζησει?)αλλα και γιατι αν χαθει ο αρσενικοσ δυσκολα η θηλυκια θα δεχτει αλλον..αν δε πεθανει απο τη στεναχωρια(ειναι πολυ καιρο μαζι)θα χρειαστει τουλαχιστον2-3μηνεσ πενθουσ για να δεχτει αλλο πουλακι..επισησ πωσ γινεται να μπορεισ να πασ τη θηλυκια στο γιατρο προληπτικα και οχι αυτο το πουλακι που κατα πασα πιθανοτητα αργοπεθαινει?και αν δε μπορεισ ν ανταπεξελθεισ για πτηνιατρο πηγαινε τουλαχιστον σε κανα καλο πετ σοπ..μαλλον σ ενδιαφερει μονο η θηλυκια και η αναπαραγωγη,δεν ξερω..αλλα ειναι κριμα για το πουλακι.εστω δανεισου καποια χρηματα..

14. constadinos

constadinos PB New Member

rania koko συμφωνω μαζι σου αλλα στο συγκεκριμενο σημειο θα διαφωνησω!Νομιζω πως δεν ειμαστε οι καταλληλοτεροι να συμβουλευσουμε τον Μιλτιαδη σε τετοια θεματα και μου φανηκε λιγο προσβλητικο!
    Μιλτιαδη κατα την γνωμη μου θα ηταν καλυτερο να χωριζες αρχικα τα δυο πουλακι για να μην κολλησει και η θηλυκια σου!Μην αγορασεις καλυτερα αλλον αρσενικο μην εχεις μετα τρια αρρωστα πουλακια!
    Καλη επιτυχια!:)

15. rania koko

rania koko PB New Member

δεν ειχα σκοπο να τον προσβαλλω σε καμια περιπτωση αλλα φανταζομαι πωσ ολοι εχουμε βρεθει σε δυσκολη οικονομικη κατασταση και αν προκειται να σωθει ενα πουλακι γιατι να μη βοηθησει καποιοσ γνωστοσ του?δεν ξερω ποσο θα κοστισει αλλα φανταζομαι οτι θα ναι το πολυ30-40€.το ειπα για να σκεφτει μια εναλλακτικη που ισωσ να μην ακουγεται ωραια αλλα για μενα αξιζει να το σκεφτει.;))

αυτο που ειπα ηταν καθαρα για το πουλακι και οχι για τη γενικοτερη ζωη του.

16. mlt

mlt PB New Member

Σας παρακαλώ, μην κοντράρεστε μεταξύ σας, δεν προσβλήθηκα και δεν είχα, ούτε έχω σκοπό να δημιουργήσω έριδες στο forum.
    Το ξέρω ότι οι περισσότεροι εδώ, όπως και εγώ, ενδιαφερόμαστε αληθινά και πονάμε για αυτές τις ψυχούλες που μας κρατάνε συντροφιά.
    Απλά κάποιες φορές συμβαίνουν απρόβλεπτα στην ζωή μας και χρειάζεται κάποιος χρόνος για να ξεπεραστούν, άν τελικά καταφέρουμε να τα ξεπεράσουμε.

Και σίγουρα θα ενδιαφέρεστε και για το μέλλον του Τζίτζι, οπότε και θα σας πώ την συνέχεια της ιστορίας.
    Όχι, δεν τον πήγα σε πτηνίατρο.
    Τον έβαλα όμως σήμερα, μαζί με την Τζιτζίκα στο μικρό κλουβί και τα πήγα στο pet shop από όπου τα είχα αγοράσει πριν ένα χρόνο και αυτό επειδή ο ιδιοκτήτης του, έχει βοηθήσει 2-3 φορές το καναρίνι της φίλης μου, αλλά και το κόκατιλ που της έχω δώσει, να αναρρώσουν από κάποια προβλήματα που είχαν.
    Και αυτό έγινε ύστερα από δική του προτροπή, καθότι μου είπε ότι εκτός από τα πουλιά που έχει στο κατάστημά του, έχει κουράρει και άλλων πουλιά κατά καιρούς και άρα έχει κάποιες γνώσεις.
    Δυστυχώς και χωρίς να του έχω αναφέρει το περιστατικό με την μπανιέρα, μόλις είδε τον Τζίτζι, μου είπε πως το πουλάκι έχει κρυώσει και πως η περίπτωσή του δεν γιατρεύεται, ειδικά μετά από τόσους μήνες.
    Το να σου συστήσω θεραπείες και φάρμακα-μου είπε-θα είναι σαν να σε κλέβω.
    Απορώ δε-είπε-πως δεν έχει ακόμη καταλήξει. Αυτό μάλλον οφείλεται στον γερό του οργανισμό, στην δική σου φροντίδα και καθαριότητα του κλουβιού του, αλλά και στις multi-vit που βάζεις στο νερό του.
    Είπε ακόμη ότι δεν υπάρχει κίνδυνος, για την Τζιτζίκα, επειδή δεν είναι κολλητικό.

Το περίεργο είναι ότι ο Τζίτζι μου, είναι το μόνο από τα 4 παπαγαλάκια που έχω, που τρώει φρούτα, σκαλίζει το σουπιοκόκαλλο και το γκρίτ που έχω στο κλουβί του.
    Απλά δεν είναι ζωηρός και χάνει λίγο την ισορροπία του στις πατήθρες, πράγμα που μάλλον οφείλεται στο ότι το δεξί του μάτι είναι μονίμως κλειστό.

17. mlt

mlt PB New Member

Και ναι, από εχθές το απόγευμα, προστέθηκε και ένα νέο μέλος στην οικογένεια των μπάτζι μου.
    Όχι, δεν πρόκειται για τον "αντικαστάτη" του Τζίτζι.
    Τώρα που σιγουρεύτηκα ότι η Τζιτζίκα δεν διατρέχει κίνδυνο, δεν πρόκειται να χωρίσω το ζευγάρι, αυτή άλλωστε ήταν η επιθυμία μου και από την αρχή.

Το νέο πουλάκι είναι μικρό σε ηλικία (οι ραβδώσεις ξεκινούν από την βάση του χαλινού του) και μου το χάρισε η φίλη μου.
    Στο pet shop της το δώσανε για αρσενικό, αλλά έχω τις αμφιβολίες μου, καθότι ο χαλινός του δεν έχει ακόμη κάποιο συγκεκριμένο χρώμα. Στο επάνω μέρος του είναι ανοικτό ρόζ-μώβ ενώ στο κάτω πιο σκούρο μώβ.
    Για τον λόγο αυτό, του δώσαμε το γενικό όνομα Τζούνιορ και όταν διευκρινηστεί το φύλο του, θα το "βαπτίσουμε"

Το χρώμα του σώματός του είναι από τα πιο περίεργα που έχω δει.
    Το κεφάλι του έχει το συνηθισμένο λαδοπράσινο χρώμα (Μου θυμίζει τον Τιραμόλα όταν ήταν μικρός)). Οι φτερούγες του είναι έως την μέση τους μαυροπράσινες και το υπόλοιπό τους κίτρινο. Η έδρα του πράσινη, ενώ η ουρά του είναι κίτρινη, με ένα μεγάλο φτερό της μαυροπράσινο.
    Αυτό όμως που το κάνει κάπως διαφορετικό είναι το μπροστινό του μέρος. Μοιάζει, χωρίς να υπερβάλλω, σαν να φοράει πουκάμισο και παντελόνι.
    Πράγματι, από το ράμφος του έως και την υποτιθέμενη μέση του είναι λαδοπράσινο και από εκεί και κάτω κίτρινο. Ίσως μπορέσω κάποια στιγμή να ανεβάσω φωτογραφία του.

Με την ευκαιρία όμως και για να μην ανοίγω άλλο τόπικ, θα ήθελα να ρωτήσω για την καραντίνα. Γνωρίζω ότι τουλάχιστον για ένα μήνα πρέπει να το έχω σε διαφορετικό χώρο-δωμάτιο.
    Αυτό όμως ισχύει, μόνον όταν έχω και τα άλλα κλουβιά σε εσωτερικό χώρο?
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, από την στιγμή που τα άλλα κλουβιά τα έχω έξω στην βεράντα μου (3x1,20) στην μία άκρη της, μέρα-νύχτα, δεν θα μπορούσα να βάλω στην άλλη άκρη της βεράντας το κλουβάκι με το νέο μπάτζι?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...