Ανατροφή πάπιας

Συζήτηση με θέμα Ανατροφή πάπιας, που ξεκίνησε από παπια, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 5 Αυγ 2009.

1. παπια

παπια PB New Member

Καλημέρα σε όλους. 'Εχω δύο πάπιες που πήρα το Πάσχα. 'Εχουν μεγαλώσει αρκετά και φυσικά το μπαλκόνι δεν είναι ιδανικός χώρος για να αναπτυχθούν σωστά. Το Πάσχα του 2003 είχα πάρει επίσης δύο κοτοπουλάκια και δύο παπάκια. Από αυτά επέζησε μόνο το ένα παπάκι, η Μπέμπα. Ήταν ένα πανέξυπνο και χαρισματικό πλασματάκι. Έζησε μαζί μας μέχρι τον Αύγουστο του 2008, οπότε και τη "χάσαμε" ξαφνικά. Αν και την πήγαμε στον κτηνίατρο δε μπόρεσε να τη σώσει και "'έφυγε" 16 Αυγούστου 2008 στις 10:45 μμ. Πάμε συχνά και την επισκεπτόμαστε στο Νεκροταφείο Ζώων. Για το λόγο αυτό πήρα τα δύο νέα παπάκια με σκοπό μόλις μεγαλώσουν να τα πάω σε κάποιο πιο κατάλληλο μέρος. Θα ήθελα λοιπόν αν γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει καμιά λύση. Ευχαριστώ.

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Mπορεις να την πας στο Ζαπειο που εχουν αρκετες παπιες η ακομα καλυτερο στο Αττικο Ζωολογικο Παρκο.Εκει εχουν πολλες γνωσεις και πιστευω θα σου φροντισουν καλα τις παπιες σου.

Μια αλλη λυση ειναι να βρεις μια λιμνη οπου εχει κι αλλες παπιες και να τις αφησεις εκει.

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Θα μπορούσες ακόμα να τα αφησεις στο Οικολογικό Παρκο "Αντώνης Τριτσης" στο Ιλιον. Υπάρχει εκέι μια αρκετα μεγαλη λίμνη που φιλοξενεί αρκετα παπακια, χήνες και άλλα υδροβια πουλιά.

4. psyjohn21

psyjohn21 PB New Member

εχουμε πολλες παπιες δε θελουμε αλλες.στο Τριτσης θα ηταν το ιδανικο.

5. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Το μερος εκει δεν ειναι ωραιο παιδια!
    Δεν υπαρχει καποιος να μεριμνα για τα ζωα που βρισκονται εκει και εχω δει με τα ματια μου ασχημες καταστασεις!Οτι τρωνε ειναι απο φιλοζωους και γενικα υπευθυνα ατομα!
    Εχω δει χελωνες του νερου απο αυτες που αφηνουνε,να της εχουν βγαλει εξω και να ειναι κομματιασμενες απο βασανιστηρια ανθρωπων!(ειχε ξυλα διπλα τους που τα χρησιμοποιησαν)
    Και ειχα δει και 3 παπιες που ειχαν πεσει μεσα στον μηχανισμο που κατι κανει με το νερο και δεν μπορουσαν να βγουν!
    Εγω και κατι αλλοι περιοικοι μια ωρα προσπαθουσαμε να βρουμε καποιον να τις βγαλει!Δεν ξερω τι εγινε καθως εφυγα!Αλλα μαλλον της βγαλανε γιατι ειχα ξαναπαει και δεν της ειδα!

Το καλυτερο μερος ειναι το Αττικο Παρκο(πιστευω)! ]http://www.atticapark.com/zoo-visitus
    Παρε ενα τηλεφωνο για να ρωτησεις!

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Γιαννη δουλευεις εκει και το ξερεις?Επειδη λες εχουμε.

Γενικα δεν νομιζω οτι ειναι ασχημη ιδεα.Εφοσον εχετε αρκετες ειναι ενας ακομη λογος να παει εκει η παπια ωστε να χει παρεα και γιατι οχι να βρει ταιρι.

7. παπια

παπια PB New Member

Επικοινώνησα ήδη με το Αττικό Πάρκο και η απάντηση που έλαβα ήταν αρνητική. Όσο για άλλες επιλογές θέλω να είμαι σίγουρη ότι οι πάπιες μου δε θα υποφέρουν. Σκοπός είναι να πάνε κάπου καλύτερα όχι χειρότερα. Προς το παρόν θα μείνουν μαζί μας. Έχουν συνηθήσει τέσσερις μήνες, αργότερα βλέπουμε. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Προσεχώς φωτογραφίες!

8. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 12 Ιουλ 2016
  9. Marilenaki

Marilenaki PB Member

ναι τωρα ειδα την συζητηση και θα συμφωνησω με τη Νικη (Φαμπιο) με το παρκο του Τριτση! δεν ειναι καθολου οργανομενο και βρωμικο. εγω εχω δει και σακουλες πεταμενες μεσα στο νερο με ψωμια να πεφτουνε μεσα της παπιες και ψαρια (εχει πολυ μεγαλα ψαρια εκει) και χελωνες να κολυμπουν πεθαμενες με σακουλες στο στομα τους! δεν υπαρχει ελεγχος σε αυτο το μερος!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...