Αναπαραγωγη 2 ζευγαριων lovebirds σε 1 μεγαλο κλουβι

Συζήτηση με θέμα Αναπαραγωγη 2 ζευγαριων lovebirds σε 1 μεγαλο κλουβι, που ξεκίνησε από ΠΑΝΟΣ 1982, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 4 Φεβ 2009.

1. ΠΑΝΟΣ 1982

ΠΑΝΟΣ 1982 PB New Member

καλησπερα παιδια.εχω 2 ζευγη Lovebirds και θα τα βαλω μαζι σε ενα μεγαλο κλουβι(6τ.μ.).υπαρχει περιπτωση το αρσενικο του ενος ζευγαριου να ζευγαρωσει με το θηλυκο του αλλου ζευγαριουκαι το αντιθετο?:confused:

2. mariah

mariah PB Member

Καταρχας τα εχεις προετοιμασει διατροφικα για να ζευγαρωσουν?Πλουσια διατροφη με φρουτα και λαχανικα?Πηγη ασβεστιου οπως σουπιοκοκαλο ή αβγο?

3. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Κανονικά είναι μονογαμικά πουλιά και αν είναι ήδη ζευγάρια δύσκολα θα αλλάξουν στην πορεία. Πάντως γενικά σε όλα τα μονογαμικά είδη παρατηρούνται και εξαιρέσεις στον κανόνα. Βάλε παραπάνω από δύο φωλιές για να μην υπάρχουν προβλήματα κυριαρχίας και διεκδίκησης κάποιας φωλιάς. Επίσης πρέπει να τα παρατηρείς αρκετά γιατί την περίοδο που ζευγαρώνουν είναι ακόμη πιο κυριαρχικά. Πιθανόν να μην έχεις προβλήματα λόγω του χώρου που είναι αρκετά μεγάλος αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και για καυγάδες. Προσωπικά δεν θα τα έβαζα σε κοινό χώρο για αναπαραγωγή.

4. ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ

ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ PB New Member

φιλε πανο εγω εχω 3 ζευγαρια love birds στο ιδιο κλουβι και εχω 6 φωλιες ετσι ωστε ν`αποφασισουν αυτα ποια θελουν.προβληματα δεν εχω γιατι ειναι ειδη ζευγαρια μεταξυ τους.εχουν ειδη γεννησει απο μια φορα ολα τους.

5. ΠΑΝΟΣ 1982

ΠΑΝΟΣ 1982 PB New Member

ευχαρισρω πολυ παιδια.με βοηθησατε αρκετα.θα τα προετοιμασω με σουπιοκοκκαλο και αυγο για ενα μηνα και μετα θα τα βαλω.ελπιζω για το καλυτερο δυνατο.να ειστε καλα

6. Rozeta

Rozeta Banned

Εγώ θέλω απλά να αναφέρω, ότι τα δικα μου τα Lovebirds ζευγαρώσαν μια χαρά απο μόνα τους και κάναν και πέντε πουλάκια! βέβαια καλό είναι να φροντίζουμε την διατροφή τους αλλά να μην μας πίανει και πανικός! εμένα έτρωγαν πολύ το καρότο!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...