Αναπαραγωγη των Budgie μου

Συζήτηση με θέμα Αναπαραγωγη των Budgie μου, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 11 Οκτ 2016.

1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εκανα πολλες προσπαθειες με το προηγουμενο μου ζευγαρι να βγαλω μικρα αλλα παντα ηταν ασπορα. Η θηλυκια πεθανε μετα απο παραλυση στα ποδια και αγορασα στον αρσενικο μια νεα θηλυκια ετσι ωστε να μην ειναι μονος. Η θηλυκια καποια στιγμη εκανε αυγα αλλα και αυτα ηταν ασπορα. Οποτε το πηρα αποφαση οτι κατι δεν πηγαινε καλα με τον αρσενικο μου. Μετα απο αρκετο καιρο πεθανε και ο αρσενικος χωρις να ειχε δειξει πριν καποια σημαδια ασθενειας. Την μια στιγμη ηταν καλα.. την αλλη τον βρηκα νεκρο. Πηρα τοτε ενα αρσενικο.Τωρα εχουν 5 αυγα. Η φωλια δυστυχως ειναι μεσα στο κλουβι (λαθος επιλογη κλουβιου). Ο αρσενικος επισκεπτεται συχνα την φωλια, κατι που δεν εκανε ο προηγουμενος. Ευχομαι αυτη την φορα να τα παμε καλυτερα.

Συνημμένα Αρχεία:

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Κι εγώ σου το εύχομαι ολόψυχα.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Έχει αρχίσει να κλωσσάει μόνιμα το θηλυκό; Πότε έκανε το τελευταίο αυγό;
    Με το καλό Αριάδνη! :)

4. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

5 του μηνα εκανε το 5ο αυγο. Καθεται συνεχεια. Αλλα δεν ξερω απο ποια μερα καθεται

5. maria p

Εντάξει, όλα καλά να πάνε!!!

6. ianos

ianos Daily Active Member

Πόσες η,έδρες δλδ να μετρήσουμε απο τη γέννα του τελευταίου;

7. maria p

Ανάλογα πότε ακριβώς άρχισε το κλώσσημα 18-21 μέρες.

8. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Μπορουμε να πουμε ενα περιπου ποτε αρχιζουν να κλωσσανε; Δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να ελεγχω καθε μερα τι γινεται (επειδη η φωλια ειναι απο μεσα). Απλα για να ξανα ελεγξω τις μερες που θα βγουν (αν ειναι γονιμα).

9. maria p

Συνήθως κάθονται μόνιμα μετά το 3ο αυγό. Τώρα αυτό εξαρτάται και από το πουλί.
    Θα αρχίσεις να κοιτάς αν έσκασαν τα αυγά 18 μέρες από το πρώτο-δεύτερο αυγό και συνεχώς μετά αν ακούσεις φωνούλες.
    Όχι τίποτα άλλο για να βάλεις αυγοτροφή και κεχρί και να παρακολουθείς την πορεία επιβίωσης των νεοσσών.

10. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Ενταξει. Ευχαριστω

11. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Με το καλο Αριαδνη.
    Ευχομαι αυτη τη φορα να σου πανε ολα οπως τα θελεις :D

12. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Νομιζω οτι θα εχουν σπορο. Τα πανε τοσο καλα. Βατεματα δεν ειδα η αληθεια.

13. ilie mp

Ε θα τα εκαναν πιο...private :p
    Περιμενουμε πως και πως να σκασει το πρωτο μωρακι!!!

14. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Κι εγώ πιστεύω ότι όλα καλά θα πάνε! Περιμένω να δω μωρά! :D

15. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

image.jpeg
    Αυτό θα πει: " Είμαι LOS BUDGIESTAS από....αυγό! :D:p:D:p:D:D;):thumbsup:!!!!!!
    Με το καλό να ξεμυτίσουνε Αριάδνη μου!!!!:thumbsup:

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Με το καλό!!! 5 στα 5 εύχομαι!! :D

Μια ερώτηση μόνο... μόνιμα εκεί το είχες και το έχεις το κλουβί? Αν επιτρέπεται σε τι χώρο και συνθήκες το έχεις? Γιατί όσο να ναι και αυτά επηρεάζουν την αναπαραγωγή. :)

17. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Το κλουβι ηταν για αρκετο καιρο εξω στην μικρη αυλη, ψηλα στον τοιχο. Οταν εφτιαξα την κλουβα τα μεταφερα εκει. Δεν ειχα σκοπο να τα βαλω στον ιδιο χωρο με τα καναρινια αλλα εκεινη την περιοδο ειχε πολυ κρυο. Η κλουβα τυλιγμενη με ναυλον και με κεραμικες λαμπες ηταν πολυ καλυτερα. Το καλοκαιρι ειχα σκοπο να τα επιστρεψω στο μερος που τα ειχα. Πρωτο γιατι ηθελα να ειναι ξεχωριστα απο τα καναρινια και δευτερο για να αδειασει λιγο ο χωρος της κλουβας (επειδη το κλουβι τους ειναι μεγαλο). Αλλα ειχαν γινει αρκετες μικροκλοπες στο χωριο τα αφησα στην κλουβα.

Ο αρσενικος μου δοκιμασε να ζευγαρωσει με δυο διαφορετικες θηλυκιες, σε δυο διαφορετικα μερη. Την μια φορα κιολας τους εβαλα και σπιτι. Αλλα τιποτα.

18. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Χθες το βραδυ ακουγα φωνουλες νεοσσων. Ημουν σιγουρη οτι δεν ειναι απο τα gouldian. Κοιταξα το πρωι rsz_20161014_100054-1.jpg

19. maria p

Χα χα να τος ο μικρούλης φτου φτου, να σου ζήσει, και στο κλαρί και καλότυχο!!!

20. ilie mp

Καλοτυχος να ειναι, με το καλο να ερθουν και τα αδερφακια του!!!!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...