Αναπαραγωγη μαγγελανων

Συζήτηση με θέμα Αναπαραγωγη μαγγελανων, που ξεκίνησε από Κατσίχτης Γιάννης, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 19 Μαϊ 2009.

1. Οποιος ξερει για αναπαραγωγη μαγγελανων ας βοηθησει εχουν φτιαξει φωλια και δεν ξερω πως να τα διαχειριστω.

2. Μαγγελανοι

φοτο απο το ζευγαρακι μου

Συνημμένα Αρχεία:

3. Mpikis

Mpikis PB New Member

Ωραίος φιλαράκι ευχομαι να πάνε όλα καλά!Αλλά δεν είναι λίγο μικρο το κλουβί???Και απο ότι είδα έχει και αρκετη σκουριά..Δε νομίζω οτι είναι και το πιο καταλληλο περιβάλλον!Οταν με το καλο τελείωσει η διαδικασια αναπαραγωγη, νεοσσοι κ.α. θα σου πρότεινα να τα μεταφέρεις σε ενα καινουργιο κλουβί...

4. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Συγνωμη για το off αλλα τι πουλια ειναι αυτα?

5. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Hooded siskin - Carduelis magellanica. Ειναι ειδος της Λατινικης Αμερικης Φωτη.

6. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Einai apo tin oikogenia CARDUELIS. Zi mono stin Notioameriki.
    To poulaki exei para poli koino me to Red Siskin, idia trofi, idio sistima ektrofei kai apo tin idia perioxei.

7. Επειδη ειδα την φωλια χαλασμενη και ολο το νημα στον πατο του κλουβιου πηρα την ευκαιρια και τους αλλαξα κλουβι, τα εβαλα σε μια ζευγαρωστρα και μεχρι τωρα ολα καλα, ξεκινησε να φτιαχνει την φωλια παλι.

8. Σημερα τα αυγα ειναι τεσσερα εχει κατσει στην φωλια κανονικα και το αρσενικο δεν παρουσιαζει προβληματα

9. Alexandros

Gia na katalabeno AN o arsenikos parousiasei problimata ... san na xtipai ta ayga i exei dioksei tin thiliki apo tin folia i sou trabai to nima apo tin folia, tote esei ti kaneis ??? Tote idi einai arga na kaneis kati mou fenete.

10. Φοβαμαι Αλεξανδρε οτι αν τους βαλω το χωρισμα στην ζευγαρωστρα μηπως η θυληκια αφησει τα αυγα.

11. Τα αυγα τελικα ηταν ασπορα μαλλον τζουφιος ο αρσενικος.

12. Alexandros

Gianni apo pote ekatse i thiliki na klossai kanonika ???

13. Απο το δευτερο αυγο εβγαινε μονο για να φαει. Τωρα τι να κανω αν τελικα ειναι τα αυγα ασπορα να της παρω τα αυγα οπως μου ειπε ενας φιλος η να της παρω ολη την φωλια.

14. fragos

fragos PB Member

καλυτερα ειναι να της τα αφησεις τα αβγα ετσι και αλλιος δεν εχεις να χασεις τιποτα γιατι δευτερη γεννα ειναι αργα οποτε αστα της(η γνωμη μου)

15. Alexandros

Mipos kano lathos, ala ego metrisa apo to 3 aygo 3 meres kai apo to 4 aygo 2 meres. Poles fores selei toulaixston 4 meres na blepeis to ayga einai sporiasmena i oxi.
    Mipos biasese ligo ?? Ego tin afina akoma 3-4 meres gia na eimai siguro den petaksa sporiasmena ayga.

16. Οκ Αλεξανδρε απλως στα αυγα δεν φαινεται τιποτα ομως εχεις δικιο θα τα αφησω και βλεπω.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...