Αναπαραγωγη κιτρινου θηλυκου με αχατη κοκκινο μωσαικ

Συζήτηση με θέμα Αναπαραγωγη κιτρινου θηλυκου με αχατη κοκκινο μωσαικ, που ξεκίνησε από georgoulias, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 10 Ιουν 2009.

1. georgoulias

georgoulias PB New Member

Γεια σας παιδιά!είμαι νέος στο επάγγελμα :p και έχω κάποιες απορίες!ζευγάρωσα έναν αχάτη κόκκινο μωσαικ αρσενικο με ενα απλο καναρινι κιτρινο θηλυκο!εχει κανει τρια αυγα αλλα σημερα 4η μερα δεν γεννησε!ειναι καλος ο συνδιασμος των πουλιων η υπαρχει προβλημα?:s

2. sainer

sainer PB New Member

ο συνδιασμος δεν ειναι καλος γιατι αν παρεις πουλακια θα ειναι ''παρδαλα''!καλυτερο ειναι να ζευγαρωνουμε πουλια της ιδιας ρατσας.

3. georgoulias

georgoulias PB New Member

δηλαδή φιλε τι εννοείς όταν λες παρδαλά???ευχαριστω που απάντησες στο μήνυμά μου :)

4. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Θα σε συμβουλευα να κανεις ωοσκοπηση κι αν ειναι ασπορα χωρισε το ζευγαρι γιατι δεν ειναι καλη η εποχη,λογω θερμοκρασιας και πτερορροιας που καταπονουν τα πουλια https://petbirds.gr/threads/Πληροφορίες-για-την-ωοσκόπηση-των-αυγών.125/
    Θα ειναι καλα στην υγεια τους απλα δεν θα ειναι ρατσας και θα εχουν διαφορα χρωματα!
    Κανονικα για να μην κανουμε μπασταρδεματα θα πρεπει:
    Το απλο κιτρινο με καποιο αλλο απλο χρωματος αναλογων του γουστου σου και τον αχατη κοκκινο μωζαικ με αχατινα κοκκινουλα μωζαικ...

5. sainer

sainer PB New Member

αν και απαντησει η νικη οταν λεω παρδαλα εννοω οτι τα χρωματα που θα εχουν δεν θα αντιπροσωπεύουν καποια ρατσα και δεν θα εχουνμ ομοιόμορφο χρωματισμο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...