Αναπαραγωγή Budgies

Συζήτηση με θέμα Αναπαραγωγή Budgies, που ξεκίνησε από loizoscyprus, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 3 Μαϊ 2014.

1. loizoscyprus

loizoscyprus PB New Member

Γεια σας παιδιά! Είμαι 16 και έχω από μωρό παιδί πουλάκια όμως περυσι το καλοκαίρι πήρα τα ηνία από τον πατέρα μου και από τότε φροντίζω εγώ τα πουλάκια μας! Άνοιξα αυτό το θέμα γιατί μου φάνηκε πολύ περίεργο το ότι απο 4 αυγά μονο ένα πουλάκι βγήκε! Το πουλάκι είναι 2 εβδομάδων περίπου και φένεται υγιέστατο μπορειτε να το δείτε στη φωτογραφία. Είναι η πρώτη αναπαραγωγική μου χρονιά και δεν έχω τόση εμπειρία, οπότε μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να ένανα λάθος? ΥΓ Άλλες χρονιές που θυμάμαι βγάζαμε 3-4 πουλάκια από κάθε γέννα, γιαυτό ρωτώ.[​IMG]

2. loizoscyprus

http://prntscr.com/3fv7ep Ελπίζω να ανοίγει η φωτογραφία.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν είναι απαραίτητο να έκανες κάποιο λάθος. Όλα εξαρτώνται από την γονιμότητα του ζευγαριού, την ευστοχία του ζευγαρώματος και πολλούς άλλους παράγοντες όπως οι καιρικές συνθήκες. Τα τρία αυγά ήταν άγονα ή είχαν νεκρούς νεοσσούς μέσα;
    Εμείς στο μόνο που έχουμε σημαντική συμβολή είναι η κατάλληλη διατροφή του ζευγαριού και η επιμέλεια της καλής υγείας του. Διατροφικά φροντίζεις την ποικιλία της τροφής τους;
    Να σου ζήσει το μωράκια ( η φωτό δεν φαίνεται)

4. loizoscyprus

Δεν γνωρίζω δυστυχώς για τα άλλα αυγά αν ήταν άγονα.. Από διατροφή εχτώς από σπόρους δίνω σουπιοκόκκαλο, μαρούλι καρότο μήλο λάχανο και αυγό βραστό. Έχω βάλει link.. Ούτε από εκέι ανοίγει?

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

ναι εντάξει εκεί το είδα , πανέμορφο να το χαίρεσαι !

Μοιραστείτε

Φόρτωση...