Αναπαραγωγή καρδερίνας 2015

Συζήτηση με θέμα Αναπαραγωγή καρδερίνας 2015, που ξεκίνησε από ΑΒΑΤΟΝ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 28 Οκτ 2014.

1. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Δεν μαζευόμαστε σιγά σιγά οι "άγριοι" να λέμε καμιά κουβέντα για καμιά καρδερίνα ?

Για πάμε....

Οσοι θα ασχοληθούν με την αναπαραγωγή την νέα χρονιά ας μας πουν τα σχέδια τους ....τις μεθόδους τους ....τις απορίες τους.

Εδώ είμαστε για να ανταλάζουμε απόψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.

Πτερόροια .....τέλος...... και σιγά σιγά αρχίζουμε να κάνουμε τα σχέδια μας για την νέα αναπαργωγική περίοδο.

Πόσα ζευγαράκια θα βάλουμε ?

Και ας ξεκινήσω από μένα...

Υπολογίζω να βάλω από 7 εώς 10 ζευγάρια (πρώτα ο Θεός)

next please.....

2. adreas

adreas PB New Member

Καμιά 15αριά ζευγάρια όλα μαζί υβρίδια και μη Βασίλη αν και στα ζευγάρια είμαι της τελευταίας στιγμής τα πουλιά ότι και να τους έκανα δεν έκαναν τίποτα πριν να πιάσει η μέρα τις 13 ώρες και 45 λεπτά κάπου στα μισά και κάτι του Απρίλη τα έχω γραμμένα φίλε αλλά τώρα το τετράδιο είναι στο κουμάσι μου. Για να καταφέρεις όμως μια καλή αναπαραγωγική χρονιά πρέπει στα πουλιά να τους δώσεις να καταλάβουν τι είναι χειμώνας κόβεις πολλά και άλλα πολλά με κατάλαβες…….. πέρα τούτου κάνουμε και καλό στον οργανισμό που καθαρίζει από τα τόσα πρόσθετα και πρωτεΐνες.

3. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Έχει αρχίσει η δίαιτα ...λίγο ενίσχυση (για μας τους ''εξωτερικούς) από Δεκέμβρη με ηλιόσπορο, chia , νίζερ , περίλα και τα σπουδαία από Απρίλη-Μάη...Μη ρωτήσεις πόσα ζευγάρια..Μάλλον κανένα λόγω ελλείψεως θηλυκών ..

4. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Aρχίζουμε σιγά σιγά να τοποθετούμε τα ζευγάρια μας στις θέσεις τους...

Που είναι ο Λάζαρος ?......οέο ?

p6kYvlN-srng.jpg

5. Paianas

Εμείς γι αλλού κινήσαμε γι αλλού...κι αλλού η ζωή μας πάει !

6. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Για σπάστο και ξανα ρίξτο αυτό ρε κυρ Νίκο ...

7. Paianas

Βασίλη, οι περισσότεροι όταν ''πρωτοξεκινάμε'', αρχίζουμε με 2-3 ζευγάρια και σιγά σιγά κολλώντας το μικρόβιο, αρχίζουμε να ''χτίζουμε'' υποδομές, εκτροφεία, μεγαλύτερους χώρους, σάτζαλα, μάντζαλα, καθαριστές σπόρων, κλουβιά νοσοκομεία κ.λ.π.
    Έτσι και συ ξεκίνησες (αν θυμάμαι καλά) με λίγα ζευγάρια και τώρα -όπως βλέπω- αρχίζει να γίνεται κανονικό εκτροφείο αρκετών ζευγαριών ...υπάρχει δε και η αλλαγή πλεύσης. Από τα τιμπράντος, σε καρδερινοκατάσταση, σίσκιν, hoso ...εκεί λοιπόν πάει το άσμα !

8. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Εγώ Νίκο ξεκίνησα με ένα και μόνο ζευγάρι ....

Αλλά με πολύ καλούς φίλους που με πήραν από το χέρι και μου έδειξαν το σωστό δρόμο.

Αστο διάλο....συγκινήθηκα.

9. Ian32

Ian32 PB New Member

Βασίλη με το καλό!
    Δύο ερωτησεις :
    Τα πουλιά τα μετέφερες σε εσωτερικό χώρο από ότι βλέπω με τεχνητό φωτισμό αν θες πες μας δύο πράγματα πχ αν χορηγείς βιτ D, αν θα αυξησεις ώρες φωτός με σκοπό να ξεκινήσεις νωρίτερα και λοιπά.
    Κάτι δεύτερο η λαζαρος σου ταισε πουλάκια κανονικά;

10. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Nαι Γιάννη....μετάφέρθηκαν σε εσωτερικό χώρο.

Και αυτό γιατί πέρσυ είχα ένα ατύχημα που ο αέρας (όχι ο Μιχάλης....χαχαχα) μου πέταξε όλη την κατασκευή κάτω και χάθηκαν αρκετά πουλάκια (νεοσσοί κάποιων ημερών).

Κάποια στιγμή θα κάνω παρουσίαση του εκτροφείου.

Μία φωλίτσα την τάισε κανονικά....αλλά με τα κόπων και βασάνων γιατί απ ότι φαίνεται δεν τα πάει καλά με τα δαχτυλίδια.

Τα πουλιά που πήρα από τον (θηλυκό)Λάζαρο είναι επληκτικά.

Νομίζω πως δεν έγινε σωστή διαχείριση των πουλιών.

11. Ian32

Ian32 PB New Member

Ρώτησα επειδή είναι πουλακι που όσο να ναι δεν τον έχουν ταΐσει οι γονείς και είναι φαινόμενο σύνηθες τέτοια πουλιά όχι να μην ταΐζουν αλλά και να μην ζευγαρώνουν!
    Για θηλυκό έχει μεγάλη μάσκα ελεγε κιόλας στην πτεροροια λογικό να το είχες μπερδέψει για αρσενικό.
    Βάλε φώτο κανα παιδί του να δούμε!

12. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Αν το αφήσεις το πουλί στην τύχη του.....ναι....υπάρχει θέμα.

Αν προσπαθήσεις να το κοινωνικοποιήσεις στο σωστό timing ...τότε όλα είναι μία χαρά.

13. kostas karderines

kostas karderines PB New Member

καλησπερα παιδια.εγω φετος θα βαλω εφτα ζευγαρια για καρδερινες.τα τρια ζευγαρια ειναι γραβατες(αρσενικο θυλικο).και φετος εβαλα δυο ζευγαρια γραβατες αλλα πηρα μολις τεσσερα πουλια.εχασα πολλα απο την μαυρη τελεια.

14. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Σε τι ηλικία χαθήκαν τα πουλιά Κώστα ?

15. adreas

adreas PB New Member

(Δεν δείχνει μάγκας πάρε σερβιέτες ) 08-09-2013 Αυτό έγραψα σε γειτονικό φόρουμ και ίσως να ήμουν από τους πρώτους που είχα αντίθετη γνώμη για το φύλο του συγκεκριμένου πτηνού. Δεν το έβγαζα όμως γιατί από μακριά και από ένα βίντεο δεν βγάζεις όσο το δυνατόν καλά αποτελέσματα μιας και ο Βασίλης είχε κοντά του τον aera ένα άτομο που εκτιμώ πάρα πολύ και για αυτό δεν μιλούσα περεταίρω.
    Και δεν έβγαλα το αποτέλεσμα από την μάσκα αλλά από τον τρόπο που μιλούσε

16. adreas

adreas PB New Member

Όχι Βασίλη όλα καλά είναι αύριο μεθαύριο που δεν θα μπορείς να περάσεις δακτυλίδια γιατί θα έχει σβήσει το φως του ήλιου και για να μη σε βάλω σε σκέψεις βραδιάτικα και μου πεις ας τα διάλα ( τα δυο τρία έγιναν το όρος εχιονίσθει το φως του ήλιου έσβησε και ο μύλος ετσακίσθει ) θα λες το κατόρθωσα και εγώ αυτό και μη νομίζεις ότι είναι λίγο…….!

17. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Ενα πολύ ωραίο ζευγαράκι μου....Η θηλυκιά είναι του Γιάννη johnrider

Μαρία η θηλυκιά είναι αριστερά.;)

18. johnrider

johnrider PB New Member

Nα μου προσέχεις την πριγκίπισσα.

19. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Και συ να προσέχεις την δικιά μου.

Και κάτι άλλο.

Δικό μου πουλί θηλυκό όταν κάνει μπάνιο δεν θα το κρυφοκοιτάς....απατεώνα.

Να κοιτάς τα δικά σου τα αρσενικά.

:thumbsup:

20. adreas

adreas PB New Member

Κόβουμε το αυγό και πάσα πρωτεΐνη Βασίλη αν είναι η φωτογραφία τωρινή τα σταματάμε όλα γιατί έχει πρόβλημα. Βάζε αγγούρι 2-3 φορές την εβδομάδα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...