Αναπαραγωγή καναρινιών, σε τι στάδιο βρισκόμαστε;

Συζήτηση με θέμα Αναπαραγωγή καναρινιών, σε τι στάδιο βρισκόμαστε;, που ξεκίνησε από vasilis aegina, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 14 Ιαν 2014.

1. vasilis aegina

vasilis aegina PB New Member

εαν μπορειτε να βοηθησετε σε αυτο.. πριν 1-2 εβδομαδες ειχα βγαλει τ διαχωριστικο και ειδα τα καναρινια να φιλιουνται μετα τ ξαναεβαλα κ πηγαιναν στο διαχωριστικο και ηθελαν να φιλι8ουν γιατι ανοιγαν τα στοματα τωρα τ εχω βγαλει αλλα δεν κανουν τιποτα μονο ο καναρος φωναζει,και η καναρα περνει τ νημα τ επεξεργαζεται αλλα δεν φτιαχνει τν φωλια πια ειναι η γνωμη σου??

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Καταρχήν τα καναρινάκια σου τα έχεις σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο?? Τι διατροφή τους παρέχεις? Είσαι σε φάση προετοιμασίας? Πόσες ώρες φως δέχονται την ημέρα??

Το ότι φιλιόντουσαν και ταίζονται και από τα κάγκελα είναι πολύ καλό, καθώς το ζευγαράκι σου έχει ταιριάξει πολύ! Αυτό σημαίνει πως όταν έρθει η κατάλληλη εποχή και όποτε εκείνα νιώσουν την άνοιξη θα ζευγαρώσουν σίγουρα! Και τα καναρινάκια είναι ζωντανοί οργανισμοί και μπορεί να μην ταίριαζαν σαν χαρακτήρες! ;)
    Απάντησε μας στις παραπάνω ερωτήσεις που σου έκανα και θα σου πούμε τι πρέπει να κάνεις από εδώ και πέρα! :)

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτά που περιγράφεις είναι τα πρώτα στάδια της αναπαραγωγής. Φωλιά έχεις βάλει;

4. vasilis aegina

αυτην την στιγμη ναι εχω βαλει φωλια αλλα η καναρα μονο πιπιλαει τ νημα και της πεφτει .τα καναρια τα εχω σε εσωτερικο χωρο.τους βαζς κελαιδινη ροκα αυγο αυγοτροφη και tabernil A D E

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Το ότι "πιπιλάει" μόνο τη νήμα σημαίνει ότι ακόμη δεν είναι πυρωμένη.. Εδώ και πόσο καιρό δίνεις αυτή τη διατροφή?? Τι θερμοκρασία έχει ο χώρος που τα έχεις?? Και για πόσες ώρες έχεις ανοιχτά τα φώτα??

6. vasilis aegina

1.5 μηνα οχι καθε μερα τ ιδια φυσικα..8ερμοκρασια αναλογα με τισ καιρικες συνθηκες τ παραθυρο ανοιγς τ πρωι και τ καλεινω μολις σουρουπωσει

7. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Πολύ βασικό.

Η θηλυκιά είναι του 13 ?

8. vasilis aegina

9. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Υπομονή Βασίλειε.

Πρωτάρα.

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Για να έρθουν τα πουλιά σε φάση αναπαραγωγής πρέπει η θερμοκρασία να είναι 18 με 23 βαθμούς και η διάρκεια φωτισμού να ξεπερνά τις 14 ώρες... Αν δεν προσομοιώσεις την άνοιξη στο χώρο που τα έχεις δεν πρόκειται να πυρώσουν όσο αυγό και βιταμίνη Ε τους δίνεις...

Υ.Γ.: Πρόσεχε όταν ανοίγεις το παράθυρο για ρεύματα αέρα! Μη σου κρυώσουν! Είναι πολύ ευαίσθητα!

Αυτά από μένα!

11. vasilis aegina

να ξαναβαλω το χωρισμα δηλαδη?

12. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Να βγάλεις και το νήμα και να το βάλεις σε καμια δεκαριά μερες.

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Ναι.... Βγάλε και τη φωλιά και το νήμα... Της τα ξαναδίνεις αργότερα... Ώρες φωτισμού: 14 θερμοκρασία: 18-23 πλούσια διατροφή και θα πυρώσουν! Απλά όπως συ είπε και ο Βασίλης πρέπει να έχεις ΠΟΛΥ υπομονή στο συγκεκριμένο χόμπυ! :)

Προσοχή με το παράθυρο και τα ρεύματα αέρα (επαναλαμβάνει η σπαστικιά! :p )

14. vasilis aegina

ναι αφηνω τα τζαμια και δεν περναει ο αερασ μονο τ φως σας ευχαριστωω πολυ! :)

15. xaris1993

xaris1993 PB New Member

Σιγουρα οταν εχουμε και φως και θερμοκρασια και διατροφη εχουμε το καλυτερο και ποιο συντομο αποτελεσμα..

Εγω μπορω να σου πω οτι και μονο με τη διατροφη , αυγο μπορεις να κανεις τα πουλια να πυρωσουν... Φετος εμενα μου χαλασε η λαμπα στην εισοδο ηθελε ηλεκτρολογο , και τα πουλια δεν ειχαν φως... και ομως πυρωσαν κανονικα στην ωρα τους οπως και καθε χρονο.......

Εγω εχω καταλαβει οτι αν εχουμε και φως και θερμοκρασια εχουμε σιγουρα ποιο καλυτερα αποτελεσματα , χωρις αυτο να σημαινει οτι χωρις αυτα τα δυο τα πουλια δεν μπορουν να πυρωσουν

16. vasilis aegina

περιμενω να ζεστανει ο καιρος μεχρι τοτε υπομονη :/

17. vasilis aegina

φιλε βασιλη @ΑΒΑΤΟΝ ξαναεβαλα την φωλια οπως ειχες αναφερει και τωρα η καναρα ειδα εχει αρχισει κ εχει βαλει λιγο βαμβακι για να δουμε!

18. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Oλα καλά θα πάνε.

Μην την πολυ ενοχλείς.

Αυτή ξέρει καλύτερα...;)

Γυναίκες ...βλέπεις.:rolleyes:

19. vasilis aegina

ακομα εχω τ χωρισμα ποτε λες να τ βγαλω.??

20. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Μόλις την ψιλοτελειώσει....χωστον:p

Μοιραστείτε

Φόρτωση...