Αναζήτηση παπαγάλου που να μιλά

Συζήτηση με θέμα Αναζήτηση παπαγάλου που να μιλά, που ξεκίνησε από vas, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 8 Αυγ 2009.

1. vas

vas PB New Member

Γειάαα:)
    τι κάνετε?
    Λοιπόν ένας φίλος θέλει να αγοράσει παπαγάλο που να μιλάει,
    του πρότεινα ζακο και μακάο αλλα είπε οτι θέλει κάτι άλλο
    έχετε να προτείνετε τίποτα :)
    του πρότεινα το site και είπε πως θα γραφτεί όταν γυρίσει απο διακοπές :)

2. Mpikis

Mpikis PB New Member

Βασιάννα αν του πρότεινες αυτά... παει να πει πως ο φίλος σου διαθέτει τα χρήματα για τέτοιου είδους παπγάλους...Ρωτα τον όμως αν μπορεί να ανταπεξέλθει και στις ανάγκες αυτων των πουλιών γιατι στη τελική και ένα μπατζι μπορεί να μιλησει...

3. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Βασιαννα θεωρητικα ολοι οι παπαγαλοι μιλουν.Ακομα τα Lovebirds και τα Budgie μπορουν ν πουν ενα δυο λεξουλες.

Μπορει ο φιλος σου να παρει ενα ζακο η ενα macaw και να μην του μιλησει ποτε.Ολα εξαρτωνται απο το πουλι και τον χαρακτηρα του.Ο φιλος σου τι εμπειρια εχει απο πουλια?Αν δεν εχει μεγαλη εμπειρια θα του προτεινα καποιο ειδος conure η ενα cockatiel.Ζακο amazons macaw κλπ ειναι δυσκολα πουλια και πιθανον να αντιμετωπισει πολλες δυσκολιες κατα την συμβιωση μαζι τους.

Αν παλι εχει εμπειρια απο πουλια τοτε μπορει να παρει οτι θελει.Αν κυριο κριτηριο του ειναι η ομιλια του πουλιου(λαθος κατα την αποψη μου) τοτε οι African Grey(ζακο) φημιζονται για το ταλεντο που εχουν στην ομιλια.

Δες και τα παρακατω θεματα:
    https://petbirds.gr/threads/Συγκριτικός-Πίνακας-Ειδών-Παπαγάλων-project.7745/
    Αγορά παπαγάλου: Ναί ή όχι;
    https://petbirds.gr/threads/Αγορα-παπαγαλου-δεν-μπορω-να-καταληξω-σε-καποιο-ειδος.15864/
    Παρατηρώντας και καταγράφοντας τη συμπεριφορά των πουλιών μας
    Η Διακήρυξη των Δικαιωμάτων ενός παπαγάλου

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  4. vas

vas PB New Member

όπως έχω αναφέρει σε άλλο ποστ είμαι κάτω των 18
    το ίδιο και αυτός γι'αυτο και ο μακάο ή ο ζάκο δεν είναι και πολύ καλή επιλογή λόγω χρημάτων.
    Θα σου πω αυτα που θυμάμαι γιατι σίγουρα είχε και αλλα.
    Είχε φυλοξενήσει μακάο,αρκετά περιστέρια,ένα απο τα οποία ακόμα πάει στο μπαλκόνι του όταν θέλει φαγητό,ένα μικρό παπαγαλάκι (το μεγεθος του ήταν ανάμεσα σε λοβ και κοκατιλ),μπορει να ήταν ωδικό,δε θυμάμαι ήταν αρκετά παλιότερα,είχε καναρίνι και άλλον έναν παπαγάλο πρόπερσυ που πάλι δε θυμάμαι όνομα :S
    σορρυ αλλα ήμουν μικρή,δεν ήξερα :p
    απ'οσα μου είπε συμπέρανα οτι τον ενδιαφέρει και λιγο το παρουσιαστικό του παπαγάλου,μπορει να ανταπεξέλθει στο κάθε είδος,έτσι νομίζω,τον ξέρω 13 χρόνια τώρα.Θα ξαναμιλήσουμε κατα τις 9:30 οπότε αν έχετε καμια ερώτηση για εκείνον πείτε μου να ρωτήσω αν και πιστευω οτι στις περισσότερες μπορω να απαντήσω και εγώ γιατι τον ξερω αρκετά καλα :)

*φιλοξενήσει , το σκότωσα

5. Mpikis

Mpikis PB New Member

Βασσιανα μου είνια κατω τον 18..με το καλο θα ενηλικιωθει..με το καλο θα παει να σπουδασει (μπορει μακρυα)..αντε να τον δουμε και φανταρο...αυτα τα σκεφτηκε?Συνηθως παπαγάλους που ζουν πολλα χρονια τους πέρνουν ατομα που τουλαχιστον είναι σε μια ηλικια χωρις πολλες μετακινησεις και έχοντας ενα στανταρ εισοδημα...τωρα επειδη δε γνωριζω τι γινεται με τον φίλο σου..δε μπορω να μιλησω με 100% σιγουρια...

6. vas

vas PB New Member

και οι γονείς του ασχολούνται με τα ζώα οπότε το πουλάκι δε θα είναι αποκλειστηκά εξαρτημένο απο εκείνον :)

7. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Αν θελει εμφανιση ο ζακο δεν θα του κανει και πολυ εντυπωση!

Εγω ειμαι της αποψης οτι και απειρος να ειναι αμα εχει μερακι για κατι θα το καταφερει!(εχω ζωντανο παραδειγμα την αδερφη μου)
    Το καλο ειναι και το σωστοτερο να ενημερωθει πριν παρει το οτιδηποτε!
    Οταν με το καλο γραφτει στο φορουμ,θα μπορει να διαβασει,να δει εικονες και να μοιραστει εμπειριες απο ατομα που εχουν παπαγαλους..
    Ετσι θα μπορει να επιλεξει καλυτερα τι πουλακι να παρει...:)

8. vas

vas PB New Member

Νίκη μου γιατι το λες αυτο?
    εμένα προσωπικά οι ζάκο με εντυπωσίασαν πιο πολύ απο τους μακάο,τι και αν οι μακάο έχουν πολλα χρώματα ?εμενα οι ζάκο μ'αρεσουν περισσότερο,γούστα είναι αυτα :)

9. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Το λεω με βαση οτι σε οποιον αρεσουν τα εντονα χρωματα σιγουρα δεν θα ειναι φαν των ζακο,ωστε να παρει εναν δικο του:)
    Καταλαβες τι εννοω;;
    Ο ζακο ειναι γκρι με μια μικρη κοκκινη ουριτσα!
    Ενω καποια αλλα ειδη ειναι πολυ πιο εντυπωσιακα (στο θεμα χρωματισμου παντα μιλαω)
    Φαντασου τον διπλα σε εναν blue-gold μακαο...

10. vas

vas PB New Member

ναι εντάξει πιο εντυπωσιακά φαίνονται,
    απλα η "νεα γενια" τείνει προς τα πιο σκούρα και σκέτα χρώματα
    οπότε μπορει να εντυπωσιαστεί απο έναν ζάκο και να μείνει αδιάφορος στην ιδέα του μακάο

11. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ενα μπατζι!:D

ειναι απλο...δεν ειναι "εντυποσιακο"...αλλα ειναι υπεροχα!

αν ειναι ημερο και αρσενικο τοτε ειναι παρα πολυ πιθανο το να μιλισει...ειναι μικρο ωστε να μεταφερετε ευκολα!(αν χρειαστει να σπουδασει σε αλλη πολη)...

12. vas

vas PB New Member

θα του το προτείνω και θα σας πω αύριο το πρωί :)

13. Mpikis

Mpikis PB New Member

Βασσιανα θα του προτεινεις εναν παπαγάλο που κανει 2000 ευρω κι εναν που κανει 20...θα σου πει και δικαιως..μα καλα κατι ενδιαμεσο δεν εχει...χαχα!Προτεινε του και κοκατιλ και καμια κονουρα...εγω θα σου ελεγα ρικνεκ αλλα θα με κραξει πολυς κόσμος...πες του ρικνεκ..αλλα μεταξυ μας αυτο ετσι?μη με καψεις...

14. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

α...επισης πολυ καλες ειναι και blue conure,white eyes conure...
    αλλα θελουμε περισσοτερες λεπτομεριρες...τωρα απλα λεμε τι αρεσει στον καθενα..

15. vas

vas PB New Member

μεταξύ μας,(και ολου του φόρουμ)
    του πρότινα ρινγκνεκ μαζι με τον ζάκο και τον μακάο,αλλα δεν έχει δει,οποτε θα περιμενω να γυρίσει Αθήνα να δούμε:)

16. Γιωργος32

Γιωργος32 PB New Member

σε ρινκνεκ προτεινε τ οχι το πρασινο κανα γαλαζιο Η κιτρινο π ειναι που πιστευω 8α του αρεσουν πιο πολυ.

17. Sydney

Sydney PB New Member

Ένας παπαγάλος λούτρινος με τη συσκευή μέσα που μιλαει θα ήταν η καλύτερη επιλογή για τον φίλο σου.Σε ζωντανό δεν λέει πες του.

18. vas

vas PB New Member

ο φίλος μου το πέρνει με προοπτικές να μιλήσει χωρίς να λέει οτι τον ενδιαφέρει μονο αυτο,θα του άρεσε να μιλάει αλλα δε το κάνει δε θα πεταχτεί και στο δρόμο.
    Και δε χρειάζεται να είσαι τόσο θρασσής
    ευχαριστώ

19. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Ας περιμένουμε τον φίλο σου να κάνει εγγραφή στο φόρουμ να δούμε τι γνώσεις έχει για να μπορούμε να του προτείνουμε ένα πουλί. Σαν αρχικό ποστ που αναφέρεις οτι ψάχνει παπαγάλο που να μιλά, πολύ απλά δεν υπάρχει τέτοιο πουλί. Ο παπαγάλος αν είναι θα μιλήσει έστω και αν είναι Budgie, απλά αυξάνονται οι πιθανότητες ομιλίας αν διαλέξει κάποιο άλλο είδος, όπως προανέφερες. Μια καλή επιλογή για παπαγάλο είναι ο Σενεγάλης. Καλόβουλο πουλί, ήρεμο, παιχνιδιάρικο, και με αρκετές ικανότητες ομιλίας. Εγώ δεν θα πρότεινα ζακο ή κάποιο άλλο είδος με μεγαλύτερες απαιτήσεις την στιγμή που ο φίλος σου δεν έχει την ανάλογη εμπειρία.

20. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

H και caique.Νομιζω ειναι ευκολα πουλια με τελειο χαρακτηρα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...