Αναγνώριση φύλου σε cockatiel

Συζήτηση με θέμα Αναγνώριση φύλου σε cockatiel, που ξεκίνησε από vasilisbat, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 20 Φεβ 2015.

1. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

10994688_10204664147095969_1296705611_n.jpg βοηθεια θελω να βρω ταιρι αλλα δεν ξερω τι ??

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μάλλον αρσενικό. Ξέρεις ηλικία, βάλε φωτογραφία και πιο κάτω την ουρά από μέσα. Από φωνή πως πάει;

3. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

IMG_20150221_082125.jpg ηλικια μου ειχαν πει απο πετ σοπ 1 ετους ,αν και δεν μου φαινεται μαλλον πιο μικρο ,εγω το εχω ενα μηνα ,δεν σφυριζει οπως ο αλλος αρσενικος αλλα ουτε οπως η θηλυκια μου για αυτο εχω μπερδευτει !:(

4. maria p

Πάλι αρσενικό θα πω, αλλά δεν είμαι δυνατή στο να ξεχωρίζω το φύλο σε όλες τις μεταλλάξεις.
    Δες εδώ σ' αυτό το θέμα, μπορείς με 4,50 ευρώ να του κάνεις test DNA να είσαι 100% σίγουρος Sexing DNA για παπαγαλο | Σελίδα 3 | PetBirds

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  5. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

ολοι αυτο μου εχουν πει οτι ειναι αρσενικος ,αλλα μαλλον ειναι μικρος ακομα ! σε ευχαριστω μαρια !

6. maria p

Ναι μάλλον και τον έχουν "ψαρώσει" τα μεγαλύτερα και δεν εκφράζεται :)

7. Daria IRN

Daria IRN PB New Member

Αρσενικός ειναι ! Δεν χρειάζεται DNA :thumbsup:

8. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

:thumbsup::thumbsup::thumbsup::D:D:D για αυτο πρεπει να του βρω γκομενακι να ξεψαρωσει χαχαχαχαχαχα:p:p

9. gianniskid

gianniskid PB New Member

Μαρια,δεν νομιζω πως βλεποντας την ουρα καταλαβαινεις το φυλο του. Εαν δεν εκδηλονεται λογω τον αλλων πουλιων ,μετακινησε το σε καποιο αλλο δωματιο για να σου διξει σημαδια συμεριφορας

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Σε αυτη τη μεταλλαξη οντως τα στιγματα στην ουρα δεν αποτελουν ενδειξη του φυλου.

11. maria p

Είπα την επιφύλαξή μου, μας λες τι φύλο πιστεύεις πως είναι;

12. Φοίβος

Βασιλη θα προτεινα να αφαιρεσεις την πατηθρα αυτη αμεσα. Το πουλακι οπως φαινεται δεν μπορει να σταθει σωστα για να μην χτυπησει το προσωπο του στα καγκελα. Βαλτην πιο μεσα ή αν δε χωραει, βγαλτην καλυτερα εντελως.

13. vasilisbat

vasilisbat PB New Member

φοιβο θα ειναι για λιγο καιρο ετοιμαζω νεο κλουβι για τον φιλο μου ! αλλα οκ ευχαριστω για την <παρατηρηση> :thumbsup:

14. Φοίβος

Μεχρι τοτε η αλλαγη αυτη που σου προτεινα μπορει να γινει, μια κινηση ειναι. Δες ξανα τη φωτο και θα καταλαβεις ποσο λαθος στεκεται. ;)

15. gianniskid

gianniskid PB New Member

Εγώ Μαρία του πρότεινα κάτι.
    Δεν αναγνωρίζω στα κοκατιλ ποτέ το φύλο με βάση την εμφάνιση
    και τα εξωτερικά χαραχτηριστηκά. Τώρα όταν ο Αντρέας πιο πάνω μας
    λέει με τόση σιγουριά το φύλο του από μια φωτογραφία,ή δεν ξέρει ή έχει ανακαλύψει κάποιον
    καινούριο τρόπο να τα αναγνωρίζει.
    Πιστεύω ότι το PET BIRDS πρέπει να είναι μια έγκυρη πηγή πληροφόρησης γύρο
    από τους φτερωτούς μας φίλου.Στην έγκυρη αυτή πηγή δεν χοράε απανήσεις χωρίς σκέψη και το βασικότερο ¨¨αιτιολόγησ稨
    ΤΟ παραπάνω κείμενο αποτελεί καθαρά την δική μου γνώμη,και για να μην παρεξιγιθούμε σας γράφω την άποψη μου ,η οποία δεν σημαίνει ότι είναι σώστη .

16. maria p

Τι του πρότεινες Γιάννη, να αλλάξει δωμάτιο για ν' ακούσει φωνές; Έχω θηλυκό που φωνάζει χειρότερα από αρσενικό τώρα που ο αρσενικός πέθανε.
    Η μόνη ασφαλής μέθοδος είναι το test DNA.
    Όσο για το petbirds, δεν απηχούν τις απόψεις του οι επιμέρους απόψεις των μελών του στις συζητήσεις, forum συζητήσεων είμαστε και πολλές φορές έχουμε διαφορετικές απόψεις μεταξύ μας.

17. gianniskid

gianniskid PB New Member

ή δεν μιλάω ελληνικά ή τι να πω ;
    Με όλον το σεβασμό Μαρία η πρόβλεψη για το φύλο ήταν εντελώς πρόχειρη και βιαστική.Θα σε παρακαλούσα όμως να μας αιτιολογήσεις την άποψη σου
    χωρίς παρεξήγηση

18. maria p

Γιάννη, διάβασε ό,τι έχω γράψει πιο πάνω, δεν έχω να προσθέσω κάτι επιπλέον.

19. gianniskid

gianniskid PB New Member

την γνώμη μου είπα από εκεί και πέρα ο Βασίλης ότι θέλει κανει

20. Daria IRN

Daria IRN PB New Member

Εγώ επειδή είχα πολλές φορές αυτήν την μετταλαξη είπα με τόση σιγουριά ότι ειναι αρσενικό! Η απάντηση μου δεν ήταν χωρίς σκέψη αλλα με βάση της γνώσης που έχω.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...