Αναγνώρηση φύλου, θα ήθελα την βοήθειά σας

Συζήτηση με θέμα Αναγνώρηση φύλου, θα ήθελα την βοήθειά σας, που ξεκίνησε από manos ts., στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 23 Φεβ 2009.

1. manos ts.

manos ts. PB New Member

Καλησπέρα σε όλους. Αν και έχω διαβάσει αρκέτα στο forum για την αναγνώρηση φύλου στις καρδερίνες παρ΄όλα αυτά θα ήθελα την βοήθειά σας γι αυτές τις καρδερίνες. Δεν θέλω να τις αναστατώσω πιάνοντάς τις για να διακρίνω το χρώμα στις φτερούγες τους. Άν δεν τα καταφέρουμε μέσω των εικόνων αναγκαστικά θα γίνει.
    Πιστεύω στην πρώτη φώτο είναι αρσενικό.
    Θα με βοηθούσατε με την γνώμη σας

Συνημμένα Αρχεία:

2. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Δυο αγορακια βλεπω.

3. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Blepo kai ego dio MALON arseniko karderines. Distixos MONO i maska bori na mas perdebei.

Pou blepo omos SIGURA einai dio poulia xoris daxtilidia.

4. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Νομιζω πως προκειται για ζευγαρι.Σιγουρα η μια ειναι αρσενικια διατηρω αμιβολιες για την καρδερινα μπροστα στην 3η φωτο...ειναι αγορασμενα τα πουλια>;;

5. manos ts.

manos ts. PB New Member

Αυτό με το έντονο κόκκινο (αρσενικό) είναι σχεδόν 2 ετών αγορασμένο από petshop . Αυτό στην 3η φώτο είναι από ένα καλό φίλο αλλά δεν ξέρω αν είναι θυληκό.

6. psyjohn21

psyjohn21 PB New Member

ζευγαρι ειναι..

7. manos ts.

manos ts. PB New Member

Παρατηρώντας τα συχνά δεν έχουν εχθρική συμπεριφορά εκτός από κάποιες στιγμές που ''τσακώνονται'' για την τροφή. Αλλά δεν έχουν και συμπεριφορά ζευγαριού όπως τα καναρίνια. Δεν ξέρω αν είναι λίγο νωρίς γι αυτό.

8. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Μου φαινεται τελικα πως και εγω εκει θα καταληξω .ειναι ζευγαρι...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...