Αναγνωριση φυλου σε κοκατιλ

Συζήτηση με θέμα Αναγνωριση φυλου σε κοκατιλ, που ξεκίνησε από Φαμπιο, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 27 Μαϊ 2009.

1. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Θα μπορουσατε να με βοηθησετε στην αναγνωριση του φυλου?
    Δεν το εχω καιρο αλλα σιγουρα δεν φωναζει σαν αρσενικο κι εχω μπερδευτει γιατι σε ιστοσελιδες που εψαξα το μονο που βρηκα ειναι οτι αυτη η μεταλλαξη των white musk δεν εχουν κιτρινες λωριδες τα θηλυκα στην ουρα:confused:
    Επειδη ειναι αγριο και φοβισμενο προσπαθησα πολυ για τις φωτο..
    Ελπιζω να φαινεται κατι απο αυτα που πρεπει:p
    Ευχαριστω εκ των προτερων:)

Συνημμένα Αρχεία:

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Ειναι το πουλακι που χεις στο αλμπουμ σου?Τα whiteface στις ουρες τους δεν εχουν κιτρινες λωριδες οπως τα αλλα θηλυκα σε φυσικο χρωματισμο αλλα ασπρες λωριδες.

Tωρα το δικο σου με μπερδευει λιγο.Αν δεν εβλεπα το προσωπο απο την ουρα θα λεγα αρσενικο..

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τι ηλικια εχει το πουλακι? Αν ειναι αυτο απο το αλμπουμ στο προφιλ σου και ειναι ενηλικο, ειναι πιστευω θηλυκο. :)

4. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Το πουλακι ειναι του 04 οποτε ειναι 5 ετων:)
    Η σχεση της/ου με το αρσενικο ειναι αμφιβολη:pΑυτος σκυβει για να τον ξυσει κι αυτη/ος τον διωχνει!Μετα την εδιωχνε αυτος οταν πηγαινε να κατσει στο ιδιο κλαδακι με αυτον...
    Να και φωτο απο το προσωπο:

Συνημμένα Αρχεία:

5. Φοίβος

Αφου ειναι 5 ετων τοτε κατα τη γνωμη μου ειναι θηλυκο. :)

6. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Ανεστη γιατι πιστευεις οτι ειναι θηλυκο?:)
    Τι ρολο παιζει η ηλικια?Στον τελικο χρωματισμο?
    Η συμπεριφορα παιζει καποιο ρολο που ανεφερα?
    Σ'ευχαριστω...;))

7. Φοίβος

Διοτι το προσωπο της εχει γκρι. Τα αρσενικα whiteface εχουν καταλευκο προσωπο. Δες το αρσενικο κοκατιλ του Αγγελου και θα καταλαβεις τι εννοω. :)

8. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

νικη μη φωβασε για τις αψημαχιες...και ο ζορζ με την ροζα ετσι κανουν...και εκαναν απο την αρχη...τα αρσενικα ειναι ποιο αγαθα(τουλαχιστον απο το δικο μου ζευγαρι ετσι εχω καταλαβει)...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...