Αναγνωριση ηλικιας σε ενήλικο παπαγάλο

Συζήτηση με θέμα Αναγνωριση ηλικιας σε ενήλικο παπαγάλο, που ξεκίνησε από melagio80, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 11 Δεκ 2008.

1. melagio80

melagio80 PB Member

Σιγουρα και αλλα μελη θα εχουν κανει την ιδια ερωτηση αλλα εχω απορια.Τα κοκατιλ μου δεν εχουν δαχτυλιδι και δεν ξερω την ηλικια τους!
    Τον Ιβαν τον εχω περιπου 6 χρονια και τη Μαρου περιπου εναμιση...
    Πως θα καταλαβω ποσο περιπου ειναι?

2. Yasmin

Yasmin PB Member

Από τη στιγμή που τα πουλάκια είναι ενήλικα, δεν νομίζω ότι μπορείς εύκολα να προσδιορίσεις την ηλικία τους..

3. melagio80

melagio80 PB Member

Εχω δηλαδη 2 πουλακια αγνωστης ηλικιας? :)
    Φοβαμαι για τον Ιβανακο μην ειναι αρκετα μεγαλος.

4. Yasmin

Yasmin PB Member

Μακάρι Ιωάννα μου να μπορέσει κάποιος άλλος να σου πει κάτι άλλο.. Αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει τίποτα άλλο σχετικό..

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ιωαννα δυστυχως σε ενα ενηλικο πουλι ειναι σχεδον αδυνατο να υπολογισεις την ηλικια του. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει τροπος να μαθεις την ακριβη ηλικια ενος παπαγαλου που εχει ενηλικιωθει και ειτε ειναι 10 χρονων ειτε 30 δεν μπορει κανεις να το ξερει. Αλλα και στο διαδικτυο που εχω ψαξει δεν εχω βρει κατι που να λεει οτι μπορει να προσδιοριστει η ηλικια ενος ενηλικου παπαγαλου.
    Αν εχει βρει καποιος αλλος θα ηταν ενδιαφερον να το ακουσουμε ολοι. :)

6. melagio80

melagio80 PB Member

Kριμα γιατι οπως ειπα και πιο πανω φοβαμαι για τον Ιβαν.Οχι οτι εχει δειξει κατι και φοβηθηκα!

7. Ria2008

Ria2008 PB New Member

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει και πολύ αυτό, αλλά εγώ έμαθα στο περίπου την ηλικία της παπαγαλίνας μου όταν έκανε πρώτη φορά αυγά που σημαίνει ότι μπήκε στην ηλικία της αναπαραγωγής. Μετά με λίγο ψάξιμο στο internet κάτι έβγαλα, αλλά πάντα στο περίπου..

8. melagio80

melagio80 PB Member

Χμ...το θηλυκο μου εκανε αυγα αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο ο Ιβαν!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...