Αναγνωριση δαχτυλιδιων (painted finches)

Συζήτηση με θέμα Αναγνωριση δαχτυλιδιων (painted finches), που ξεκίνησε από FINCHiii, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 3 Ιουν 2009.

1. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Παιδια χρειαζομαι βοηθεια στην "αποκρυπτογραφυση" των δαχτυλιδιων των νεων μου φιλων

NB 4MJS (163)
    08

NB 4MJS (169)
    08

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

ΝΒ = Ολλανδία
    4MJS= κωδικός εκτροφέα
    169 και 163 αύξων αριθμός πουλιών
    08= έτος γέννησης.

Τα πουλιά είναι ζευγάρι???

3. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Οχι ...οταν τα εκλεισα τα εκλεισα ζευγαρι, το ειδος ναι μεν ειναι σπανιο ,αλλα οι διαφορες μεταξυ των φυλων ειναι εμφανεις!
    Σημερα δαπυστωσα οτι οχι μονο το ζευγαρι ειναι ζευγαρι αντρων!Αλλα οτι παιζει να ειναι και αδερφια!

4. inca1099

Αυτό ήθελα να σου πω, είναι πολύ κοντινά τα νούμερα, μπορεί βέβαια να μην είναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ίσως ενα μαιλ στον εκτροφέα να σου έλυνε τυχόν απορίες αν είναι απο τους ίδιους γονείς. Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers - Algemene informatie

5. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Ευχαριστω Γρηγορη , αλλα ετσι και αλλιως ειναι αρσενικα,. Τωρα θα ψαξω για θηλυκα, δυσκολα βεβαια αλλα τί να πεις(?)

6. inca1099

Αν και off topic τι είδος είναι?

7. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Ειναι painted finches

Ποσο δυσκολο το βλεπεις να βρω θηλυκα???

Συνημμένα Αρχεία:

8. inca1099

Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι να βρείς, μιας και δεν ασχολούμε καθόλου με τέτοιο είδη, ίσως ο Οδυσσέας και ο Βασίλης που ξέρουν για αυτά τα είδη πουλιών θα σε βοηθήσουν. Μπορώ να πω όμως οτι είναι πανέμορφα!

9. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Πραγματικα ειναι~! Αλλα και πολυ μικρα...χωρεσαν και βγηκαν απο το ανοιγμα που ειχε κανει η ποτιστρα στα καγκελακια του κλουβιου!

10. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Δύσκολα να βρεις. Προσωπικά δεν έχω δει πουθενά σε μαγαζί. Είναι πολύ ενδιαφέρον και εντυπωσιακό είδος αλλά ενώ στην Αυστραλία θεωρούνται τα πιο διαδεδομένα είδη μετά τα ζεμπράκια και τα gouldians εδώ δεν βρίσκεις. Επίσης δεν έχω ακούσει και για κάποιον εκτροφέα του είδους στην Ελλάδα, από εκεί που τα πήρες δεν μπορούν να βρουν και να σου φέρουν και δύο θηλυκά;

11. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Avicultural Society of Australia και πληροφορίες στα αγγλικά. Αν βρεις πάντως ενημέρωσέ με γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ :)

12. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Βασιλη απο εκει που τα πηρα, μου τα πουλησαν για ζευγαρι!Δεν ξερω, θα ανεβασω φωτογραφιες τους αυριο στο καταλληλο θεμα για να σιγουρευτουμε!

13. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Α! μαλιστα το ενα κελαιδαει και κανει σαν υαλοκαθαριστηρας...οταν ακουμπαει στο τζαμι!
    Ειναι πολυ γλυκουλια και τελεια! :)

14. θηλυκά painted finches

Θα μπορέσεις να βρεις θηλυκα painted Finches απο τον Σφήκα στην Θεσσαλονίκη αυτός απο ότι έμαθα πρόσφατα έχει εισάγει

15. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Απο αυτον τα πηρα!Πλεον δεν εχει...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...