Ανήσυχα κοκατιλ, κάνουν φασαρία

Συζήτηση με θέμα Ανήσυχα κοκατιλ, κάνουν φασαρία, που ξεκίνησε από melagio80, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 16 Δεκ 2008.

1. melagio80

melagio80 PB Member

Καλησπερα!
    Εχω ενα προβληματακι με τα κοκατιλ μου.Εδω και αρκετο καιρο,περιπου 2 μηνες τωρα εχουν γινει φασαριωδη σε σημειο που φοβαμαι οτι θα μου κανουν παρατηρηση οι γειτονες.
    Δεν ηταν ετσι ποτε τους οσο καιρο τα εχω.
    Ποιος μπορει να ειναι ο λογος?

2. submarine1981

submarine1981 PB New Member

μηπως θελουν να ζευγαρωσουν? ή τα ενοχλει κατι...κανα καλοριφερ κοντα? φως? Γενικα τρωνε? πινουν νερακι? (και γω αρχαριος ειμαι...μια γνωμη λεω)

3. melagio80

melagio80 PB Member

Ολα ειναι οπως ηταν παντα!
    Ειδικα ο Ιβαν ηταν ανεκαθεν ησυχος και τωρα ειναι αυτος που φωναζει πολυ!

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εχει συγκεκριμενες ωρες που φωναζει? Σε ποιο μερος εχετε το κλουβι?

5. submarine1981

submarine1981 PB New Member

Ας παρουμε τα πραγματα αναποδα...Αν ημουν παπαγαλος και με ενοχλουσε κατι θα φωναζα γιατι δε θα ειχα αλο τροπο επικοινωνιας με το αφεντικο μου. Λογικα κατι θελει...μηπως θελει να βγενει για πτηση ποιο συχνα? τι να πω...ας πει και κανας ειδηκος την γνωμη του

6. melagio80

melagio80 PB Member

Φωναζει πολυ το πρωι.
    Ειναι λες και επικοινωνουν μεταξυ τους αλλα σε πολυ μεγαλο βαθμο φασαριας!
    Για την Μαρου καταλαβαινω τι φταιει.Εχει μια κουνια δικια της που κρεμονται παιχνιδακια και οταν τα λυνει ολα φωναζει για να τα δεσω ξανα πανω.Ο Ιβαν ομως?

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Το πρωι και οταν σουρουπωνει ειναι κατι σαν ενστικτο τους να φωναζουν. Ετσι κανουν ολοι οι παπαγαλοι στη φυση. Το πρωι φωναζουν κι επικοινωνουν με το σμηνος τους η την οικογενεια τους για να δουν αν ολοι ειναι καλα και ολοι "εβγαλαν" το βραδυ. Το βραδυ φωναζουν για να μαζευτουν να κοιμηθουν ολοι μαζι. Και ενα πουλι μονο του να εχεις ειναι πολυ πιθανον να φωναζει αυτες τις ωρες. Και τα δικα μου ετσι εκαναν παντα.Δοκιμασε το πρωι να βαζεις ενα πανι μονο στην οροφη του κλουβιου για καμια ωρα οχι σε ολο το κλουβι, συνηθως τα ηρεμει λιγο.:)

8. melagio80

melagio80 PB Member

Θα το δοκιμασω Ανεστη,μακαρι να τα βοηθησει.
    Απλα μου φαινεται περιεργο γιατι δεν ηταν ετσι!

9. Κωστας Edessa

Κωστας Edessa PB New Member

Ιωαννα..μήπως εκανες κάποια αποτομη αλλάγη στο μέρος τους?

10. melagio80

melagio80 PB Member

Τα ειχα αλλαξει γιατι ειχαν ζευγαρωσει και ετσι τα εβαλα καπου ζεστα.Ομως το ξεσηκωμα ειχε αρχισει πολυ πριν τα αλλαξω...

11. mariah

mariah PB Member

Μηπως ζηλευουν τον Γιουγκι?Ή μηπως δεν τους δινεις τοσο προσοχη τωρα που εχεις το ringneck?Kαι θελουν να τραβηξουν την προσοχη σου?

12. melagio80

melagio80 PB Member

Λες?
    Βασικα τα δυο τους τα εχω εκει που τα ειχα χρονια ενω το Γιουτζι μεσα στο δωματιο μου συνεχεια.
    Παντως μαλλον εχει δικιο ο Ανεστης...και επισης παρατηρησα οτι παλι ζευγαρωσαν!

13. mariah

mariah PB Member

Mηπως ακουνε τον Γιουγκι απο το αλλο δωματιο και προσπαθουν να επικοινωνησουν μαζι του?Μηπως δηλαδη διαισθανονται την υπαρξη αλλου πουλιου στο σπιτι και νιωθουν οτι απειλουνται?Και ως αποτελεσμα να ζηλευουν?

14. melagio80

melagio80 PB Member

Μπορει να τον καταλαβαινουν αλλα και αυτος ο καημενος δεν φωναζει παρα μονο οταν μενει μονος του!Μπορει,
    Αλλα!Αυτο το εχουν ξεκινησει πριν παρω τον μικρο.Μαλλον θελουν φωλια γιατι ο Ιβαν κοβει χαρτια απο κατω.

15. mariah

mariah PB Member

Στα ντουζενια τους μαλλον ειναι!Αντε καλα γεννητουρια Ιωαννα!

16. melagio80

melagio80 PB Member

Χαχα!Λες;Πριν απο ενα μηνα παντως εκαναν 2 αυγα χωρις να βγαλουν πουλακια...και η αληθεια ειναι οτι ζευγαρωνουν σχεδον καθε μερα τελευταια!

17. mariah

mariah PB Member

Βαλτους μια φωλιτσα για να ησυχασουν και ασε τη μαμα φυση να δουλεψει....

18. melagio80

melagio80 PB Member

Οντως πρεπει να παω να τους αγορασω καινουρια γιατι την προηγουμενη την χαλασαν!

19. mariah

mariah PB Member

Καλη επιτυχια Ιωαννα!Και συντομα γιαγια!;))

20. melagio80

melagio80 PB Member

Μακαααρι!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...