Ανάγνωση δαχτυλιδιών ταυτότητας των πουλιών

Συζήτηση με θέμα Ανάγνωση δαχτυλιδιών ταυτότητας των πουλιών, που ξεκίνησε από alkar71, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 15 Νοε 2006.

1. alkar71

alkar71 PB New Member

φίλοι μου καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
    δεν είμαι νέος στο χόμπυ, αφού και στο παρελθόν ασχολήθηκα με καναρίνια.
    ήδη όμως έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που είχα τελευταία φορά καναρίνι. θέλοντας να ξανασχοληθώ από αγάπη προς τα πουλιά αυτά, διαπιστώνω πως έχω μια βασική απορία, που ποτέ δεν φρόντισα να λύσω:
    πως διαβάζουμε ένα δαχτυλίδι καναρινιού? δηλαδή, όταν πάω στο μαγαζί για να διαλέξω ένα καναρίνι, τι πρέπει να προσέξω στο δαχτυλίδι του? με ενδιαφέρει κυρίως να διαπιστώσω την ηλικία του, αφού θέλω να είναι γενημένο μέσα στο τρέχον έτος.
    ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αγαπητέ φίλε καταρχήν καλωσόρισες στο PetBirds,

Τα δαχτυλίδια που φέρουν τα πουλιά στα πόδια τους αναγράφουν κάποια βασικά στοιχεία που δηλώνουν την ημερομηνία γέννησής, την προέλευση, τον εκτροφέα του πουλιού κ.α.

Αναλυτικότερα τα στοιχεία αυτά είναι:
    • Η χρονολογία γέννησης, η οποία εκφράζεται με ένα διψήφιο αριθμό που αντιστοιχεί στο έτος π.χ. 06 για το έτος 2006.
    • Τα αρχικά της ομοσπονδίας της χώρας από την οποία προέρχεται το πουλί π.χ. FPO (Πανελλήνια Ομοσπονδία Ορνιθολογίας ΠΟΟ) ή ΕΟΟ (Ελληνική Ορθολογική Ομοσπονδία), για την Ελλάδα.
    • Ο κωδικός του συλλόγου στον οποίο ανήκει ο εκτροφέας και ακριβώς δίπλα ο αριθμός μητρώου του εκτροφέα.
    • Ο αύξων αριθμός δακτυλιδιού, που αντιστοιχεί σε καθένα από τα δαχτυλίδια που έχει στην κατοχή του ο εκτροφέας.
    Μπορείς επίσης να αναγνωρίσεις με μια γρήγορη ματιά τη χρονολογία γέννησης του πουλιού από το χρώμα του δαχτυλιδιού, αφού σε κάθε έτος αντιστοιχούν δαχτυλίδια συγκεκριμένου χρώματος.

Δείτε επίσης
    Τα δαχτυλίδια των πουλιών

3. Θα ήθελα απλά να συμπληρώσω πως εάν τα δακτυλίδια προέρχονται απο την Ελλάδα, φέρουν τα διακριτικά EOO και FPO που χρησιμοποιούν οι μέχρι σήμερα δύο υπάρχουσες Ελληνικές Ομοσπονδίες, η AL που ήταν το διακριτικό του μέχρι πρότινος ανεξάρτητου Συλλόγου της ΑΛΟΠ. Από το 2007 θα αλλάξει κάπως το σκηνικό αφού υπάρχουν κάποιες ανακατατάξεις στο χώρο των Ομοσπονδιών, δημιουργία νέων Συλλόγων που δεν έχουν ενταχθεί κλπ.
    Άλλα διακριτικά που βλέπουμε σε κάποια δακτυλίδια όπως: ΑΟΒ, FOI, DKB αφορούν κατα κανόνα δακτυλίδια Συλλόγων και Ομοσπονδιών του εξωτερικού.
    ΘΑΝΑΣΗΣ ΥΦΑΝΤΗΣ
    ΠΟΟ AL 01

4. alkar71

alkar71 PB New Member

ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Μήπως όμως μπορείτε να μου διευκρινήσετε τα ακόλουθα:
    1. το χρώμα του δαχτυλιδιού του έτους 2006 ποιό είναι?
    2. οι ξένες ομοσπονδίες χρησιμοποιούν επίσης το ίδιο χρώμα κάθε έτος?
    3. με ποιά σειρά παρατίθενται οι κωδικοί που αναφέρετε?
    επειδή μένω επαρχία, είναι δύσκολο να απευθυνθώ απευθείας σε κάποιον έλληνα εκτροφέα (στον οποίο θα είχα περισσότετρη εμπιστοσύνη) και έτσι η λύση του έμπορου ωδικών πτηνων (που ίσως θέλει να μου πασάρει ό,τι του περίσσεψε και πιθανότατα να πουλά πουλιά εισαγωγής) είναι αναγκαίο κακό... για να μην αναφέρω και τις εξωφρενικές τιμές, αφού κοστολογούν ένα καναρίνι κόκκινο 60 ευρώ...
    τέλοσπάντων, το μεράκι πληρώνεται!

5. Stavros

Απάντηση: "ανάγνωση" δαχτυλιδιού

Λοιπόν...
    Είναι το κόκκινο.
    Αυτή είναι μια λίστα με τους χρωματισμούς δακτυλιδιών των προηγούμενων αλλά και των επόμενων ετών:
    2004 - χρυσαφί RAL 1018
    2005 - σκούρο πράσινο RAL 6010
    2006 - κόκκινο RAL 3002
    2007 - μαύρο RAL 9005
    2008 - σκούρο μπλέ RAL 5019
    2009 - βιολετί RAL 4008
    2010 - σκούρο πράσινο RAL 6010
    2011 - κόκκινο RAL 3002
    2012 - μαύρο RAL 9005
    2013 - σκούρο μπλέ RAL 5019
    Ναι
    Ομοσπονδία, Κωδικός συλλόγου, Αριθμός μητρώου εκτροφέα, Αύξων αριθμός δαχτυλιδιού, Έτος γέννησης.

Μια εικόνα, αν και όχι ολοκληρωμένη, μπορείς να πάρεις βλέποντας την υπογραφή του κ. Υφαντή στην απάντησή του.
    ΠΟΟ AL 01

Εδώ βλέπουμε την ομοσπονδία ΠΟΟ (Πανελλήνια Ομοσπονδία Ορνιθολογίας), τον κωδικό του συλλόγου που ανήκει ο εκτροφέας AL (Αττική Λέσχη Οικόσιτων Πτηνών) και το 01 που είναι ο αριθμός μητρώου του εκτροφέα.
    Επομένως το μόνο που λείπει από τα στοιχεία στην περίπτωση που μιλάμε για δαχτυλίδι είναι ο αύξων αριθμός δαχτυλιδιού και το έτος γεννήσεως.

Η διαδικασία απόκτησης καινούργιου πουλιού είναι όντως ένα θέμα που χρειάζεται προσοχή. Η σωστή ενημέρωση και η εμπειρία είναι παράγοντες που μπορούν να βοηθήσουν στη σωστή επιλογή. Σου εύχομαι καλή επιτυχία λοιπόν και καλό ξεκίνημα στη δεύτερη προσπάθειά σου.

6. nakis

nakis Banned

<<< 2004 - χρυσαφί [[RAL 1018]]
    <<<2005 - σκούρο πράσινο RAL [[ 6010]]

ΣΤΑΥΡΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΥΝ
    ΤΑ RAL 1018 & H ΑΛΛΗ ΚΩΔΙΚΗ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΑΚΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ

7. Stavros

Διονύση,

Οι κωδικοί RAL αντιστοιχούν στους εξής χρωματισμούς:

2004 - χρυσαφί RAL 1018
    2005 - σκούρο πράσινο RAL 6010
    2006 - κόκκινο RAL 3002
    2007 - μαύρο RAL 9005
    2008 - σκούρο μπλέ RAL 5019
    2009 - βιολετί RAL 4008

8. MPARTSA

MPARTSA PB New Member

To Xρυσαφι χρωμα το απεσυραν γιατι δεν μπορουσες με ευκολια να αναγνωσεις τα στοιχεια.Εγω χρησιμοποιουσα μεγενθυτικο φακο!Στη θεση του εβαλαν το Βιολετι!

9. AGiannak

AGiannak Banned

ΦΙΛΕ ΣΤΑΥΡΟ ,
    ΑΦΟΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΡΩΜΑ ,ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙΑ,
    ΠΩΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ PET SHOPS,BΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΝΑΡΙΑ Η ΑΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΩΜΕΝΑ,
    ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΕ ΧΡΩΜΑ ΑΣΗΜΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 2004;

ΦΙΛΙΚΑ

Αντωνης

10. Stavros

Αντώνη, όχι όλες οι ομοσπονδίες αλλά αυτές που είναι μέλη της Παγκόσμιας Συνομοσπονδίας Ορνιθολογίας (Confédération Ornithologique Mondiale C.O.M.). Τα στοιχεία που παρατίθενται πιο πάνω, είναι αυτά που πρέπει να αναγράφονται στα δαχτυλίδια των πουλιών σύμφωνα με τις προδιαγραφές της COM και αφορούν τα μέλη της.

Δεν μιλάμε λοιπόν ούτε για δαχτυλίδια «ανοικτού τύπου», ούτε για «κλειστού τύπου» που μπορεί ίσως να παραγγείλει ή να κατασκευάσει κάποιος σύλλογος, ομοσπονδία, ιδιώτης (που δεν ανήκουν στην COM) και να γράψει ότι θέλει σε ό,τι χρώμα θέλει.

Σε ό,τι μας αφορά σαν χώρα και οι δύο ομοσπονδίες που έχουμε αυτή τη στιγμή, δηλαδή ή Πανελλήνια Ομοσπονδία Ορνιθολογίας (Π.Ο.Ο.) και η Ελληνική Ορνιθολογική Ομοσπονδία (Ε.Ο.Ο.), είναι μέλη της COM HELLAS, του μοναδικού φορέα εκπροσώπησης της χώρας μας στη διεθνή COM.

11. tintin

tintin PB New Member

Οι εκτροφείς έχουν δικαίωμα είτε να επιλέξουν το επίσημο χρώμα της διεθνούς συνομοσπονδίας για κάθε χρονιά, είτε να προμηθευτούν (πάλι μέσω των ομοσπονδιών) τα αλουμινένια δακτυλίδια σε ασημί χρώμα.
    Επειδή τα δακτυλίδια σε ασημί χρώμα είναι περίπου 20% φθηνότερα από τα έγχρωμα, παραδοσιακά προτιμούνται από τους εκτροφείς που δίνουν μεγάλη σημασία στην μείωση του κόστους. Συνήθως είναι αυτοί που προορίζουν εκ προοιμίου τα καναρίνια τους για το εμπόριο και όχι για διαγωνισμούς ή για διατήρηση στην εκτροφή τους.

Γιάννης Κουλέτσης

12. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

---ΕΡΩΤΗΣΗ
    Γίνεται δεκτό σε διαγωνισμό καναρίνι, που το δακτυλίδι του δεν έχει το χρώμα του ανάλογου έτους.?
    (και πληρεί βέβαια απολύτως όλα τα άλλα κρητήρια .)

13. andkon1

andkon1 PB New Member

Σε ένα δαχτυλίδι ενός καμπούρικου μου Ασημί γράφει ΒΟF και ΕΟ. Ξέρει κανείς ποιός είναι ο κωδικός της χώρας?

14. Stavros

Ο κωδικός ΒΟF, δείχνει Βελγική προέλευση.

15. andkon1

andkon1 PB New Member

Φίλοι το ΒΟF το βρήκα (Βελγική Ορνιθολογική Ομοσπονδία).

16. carina81gr

carina81gr PB New Member

το ΑΒ απο που ειναι?θα κοιταξω αυριο καλυτερα εχω και ενα αλλο πουλακι αλλα δεν θυμαμαι τον κωδικο

17. positron

positron PB New Member

Και το δικό μου ΑΒ έχει. Το κοιταξα σήμερα και ελεγε ΑΒ 6808 07 002. (το καημένο καναρινακι ταχε παίξει οσο το κρατουσα. και μαζι με αυτο και εγώ. Η καρδια του κτυπουσε τοσο δυνατα που δεν άντεξα και το εβαλα παλι στο κλουβι το κακόμοιρο )

18. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

ΑΒ=Ολλανδία
    07=γέννηση 2007
    6808-002 κωδικός εκτροφέα και α.α πουλιού

19. NikosA

NikosA PB New Member

πηρα ενα αρσενικο κιτρινο με λιγο μαυρο στο λαιμο το δαχτυλυδι του γραφει, 109 καθετα διπλα ΝΒ απο κατω 04 και διπλα jkg και χαραγμενο 05 θα μπορουσατε να μου πειτε τι σημαινουν.

20. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

νομιζω ειναι του 2004!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...