Ανάγνωση δαχτυλιδιών ταυτότητας στην Αμερική

Συζήτηση με θέμα Ανάγνωση δαχτυλιδιών ταυτότητας στην Αμερική, που ξεκίνησε από jamieo, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 15 Μαρ 2009.

1. jamieo

jamieo PB Member

Είμαι περίεργος για τον αριθμό των πτηνών σε δακτυλίους στην Ελλάδα. Στην Αμερική οι αριθμοί εντοπίσει το πρόσωπο που εκμεταλλεύσεων πτηνών. Υπάρχουν 3 επιστολές. Ακολουθούμενα από έναν αριθμό. Ο αριθμός προσδιορίζει το πουλί. Συχνά, ο χρόνος είναι το πουλί γραμμοσκιασμένης για το δακτύλιο. Επίσης, η συντομογραφία για την κατάσταση είναι συχνά σχετικά με το δακτύλιο. Η χρονιά είναι χαραγμένο κάθετη προς το υπόλοιπο των γραμμάτων.

Για παράδειγμα, για την Haggie του δακτυλίου:

PSG 015 AR 05

PSG = τα αρχικά του oνοματος του εκτροφεα, καποιες φορες και τα αρχικα του εκτροφειου
    015 = το 15o πουλι
    AR = Arkansas - η πολιτεια που η Haggie εκκολαφθηκε
    05 = η χρονολογια εκκολαψης, καποιες φορες το ετος γραφεται πλαγιως στο δαχτυλιδι / καθετα προς τα υπολοιπα γραμματα και αριθμους

Μερικές φορές το έτος λείπει από το δακτύλιο. Μερικές φορές η κατάσταση επώασης λείπει επίσης. Δεν υπάρχουν επίσημες προδιαγραφές για όλα τα δαχτυλίδια. Η πτηνοτροφία κοινωνίες έχουν τους δικούς τους κανόνες και τις πολιτικές.

2. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Το δακτυλίδι του Πάρη είναι 532ΚΑ07GR
    532 Αριθμός πτηνού
    ΚΑ Αρχικά εκτροφέα
    07 Έτος γέννησης.
    Gr Χώρα προέλευσης.

3. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Konstantine,

ti daxtilidi einai afto ???
    Proti fora blepo tetoia stixia stin Ellada.

4. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Αλέξανδρε αυτό έχει δεν ξέρω.

5. Alexandros

Konstantine

mou ekane mono entiposei pou kapios stin Ellada exei ektrefei to 2007 532 poulia. Terastio numero gia tin Ellada. Giati kanonika ksekinisis kathe xronia pali apo to numero 1.

6. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Συμφωνώ αλλά δεν γνωρίζω τον τρόπο που δίνει νούμερα στα πουλιά.

7. jamieo

jamieo PB Member

Ευχαριστώ παιδιά.

8. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αλέξανδρε είναι δαχτυλίδια απο το Δασαρχείο (δεν θυμάμαι την αρμόδια υπηρεσία αυτή την στιγμή), παράδειγμα δικό μου απο παπαγάλο μου: KSA 699 08 GR

9. Alexandros

Oreo an einai apo armodio tou dasarxio, na mou les ti simenei

KSA = ???
    699 = ???
    08 = 2008
    GR = Greece

Kai na mou les ti skesi exei to dasarxeio me tous papagalous, kai giati edine ta daxtilidia o armodios apo to dasarxeio.

10. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Μακάρι να ήξερα Αλέξανδρε τί γίνεται με όλα αυτά :( Θα ρώτησω όμως έναν φίλο μου δασάρχη να μας πει τι γίνεται ακριβώς ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...