Αλυσιδα ποδιου για παπαγαλους υπαρχει;

Συζήτηση με θέμα Αλυσιδα ποδιου για παπαγαλους υπαρχει;, που ξεκίνησε από DoctorDude, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 23 Απρ 2008.

1. DoctorDude

DoctorDude PB New Member

Εχω ενα κοκατιλ ημερο αλλα φοβαμαι να τον βγαλω εξω μην πεταξει.Οταν τον πηρα ειχε κομενα φτερα και τον επερνα μαζι μου οπου πηγαινα, δεν εφευγε απο τον ωμο μου, τωρα ομως πεταει κανονικα και δεν το διακυνδυνευω. ξερει κανεις αν υπαρχει κατι σαν αλυσιδα για το ποδι ωστε να τον δοκιμασω?

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Γιαννη υπαρχουν αλλες λυσεις! Οι αλυσιδες απαγορευονται και δεν υπαρχουν! Ειναι αρχαιες βαρβαρες μεθοδοι που κατεληγαν στον ακρωτηριασμο η θανατο του πουλιου σε πολλες περιπτωσεις. Μπορεις να τον πας σε εναν πτηνιατρο να του ψαλιδισει τα φτερα και να εισαι ησυχος.

3. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

4. DoctorDude

DoctorDude PB New Member

Το καταλαβαινω αυτο αλλα δεν θα ηθελα να μην πεταει, και εξαλου ετσι ειχα κανει με την ροζελα που ειχα πριν αλλα η κυρια πεταξε, δεν θελω να ξαναχασω πουλι.
    Ο πτηνιατρος κοβει ολα τα φτερα ( εννοω και τα εσωτερικα) η' μονο τα πλαινα της πτησης?

5. Φοίβος

Οποια του πεις εσυ. ;) Αν κοψει τα 3-4 πιο μεγαλα εξωτερικα απο καθε φτερο και θα πεταει και υψος δεν θα παιρνει. Βεβαια ειναι ελαφρυ πουλι και με ενα αερακι μπορει να σηκωθει...

Η λυση ειναι σιγουρα το bird harness αλλα δεν εχω ακουσει να το ειδε κανεις σε μαγαζι στην Ελλαδα. Εδω και στη Θεσσαλονικη που ειχα ψαξει σε ενα πολυ μεγαλο πετ σοπ δεν βρηκα. Ισως στην Αθηνα βρειτε εσεις.

6. DoctorDude

DoctorDude PB New Member

Πραγματικα το bird harness φαινεται τελεια λυση, θα ψαξω στιν Αθήνα μηπως το βρω, ευχαριστω πολυ, αν το βρω θα ενημερωσω!

7. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

γιαννη θα πεις στον κτηνιατρο να κοψει τα φτερα πτησης,αυτος ξερει.οταν ταχει κλειστα δε θα φαινεται η διαφορα και θα βγαινεται βολτα ανετοι!

8. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Gianni, kai me komena ftera pouli mporei na petaksei 3-4 metra...na mi vgis stous dromous me tetio pouli...vges kapou sto parko h stin auli...kai kalitera na min uparxoun dentra konta...

P.S. - to bird harness tha prospatiso na vtiakso moni mou...den inai diskolo...apla xreazete na to kaneis akrivos sta metra tou pouliou...kapou vrika ena site me instruction bird harness gia Cockatoo...tha sas to valo argotera...(den imai spiti tora)...

9. DoctorDude

DoctorDude PB New Member

Εψαξα σημερα αλλα δεν το βρηκα, θα δω και αυριο.Βρηκα ομως κατι αντιστοιχο για χαμστερς το οποιο μπορει και να εκανε αλλα δεν το πηρα για να ξερω.Παντωσ στα PET SHOP αλυσιδα μου προτεινανε.
    θα μου πει καποιος τι θα τον κανω τωρα το πασχα?στο κλουβι δεν καθεται τσιριζει συνεχως, στο εξοχικο δεν θα μποορω να τον εχω εκτος, εδω Αθήνα δεν θα μεινει κανεις να τον φιλαει, τι να κανω ο αμηρος???

10. Φοίβος

ολοι το αντιμετωπιζουνε αυτο το προβλημα με τις διακοπες. εγω θα σου προτεινα να τον παρεις μαζι σου αφου ειναι δεμενος μαζι σου και να τον εχεις σε ενα δωματιο κλειστο να τον αφηνεις ελευθερο εκει και καποιες ωρες στο κλουβι του. :) την προετοιμασια να μαθει να μενει στο κλουβι του ευχαριστα επρεπε να την ειχες κανει νωριτερα. :D Αλυσιδα σε καμια περιπτωση δε θα σε συμβουλευα. Αυτη ειναι η γνωμη μου. :)

11. zxvt

zxvt PB New Member

Αν δεν μπορείς να τον βγάλεις έξω (εννοώ μέσα στο σπίτι) τότε καλύτερα να τον έχεις στο κλουβί. Του έχεις βάλει παιχνίδια στο κλουβί? Αν όχι τότε μπορείς να πάρεις ιδέες από https://petbirds.gr/threads/%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82.3080/ και να κατασκευάσεις εσύ κάποιο/α με απλά υλικά που σίγουρα θα έχεις σπίτι σου (Ακόμη και ένα κουρέλι μπορεί να φανεί χρήσιμο).Σε αυτή την περίπτωση να προσέξεις να μην είναι μικρά τα κομμάτια που θα χρησιμοποιήσεις και προκαλέσουν πνιγμό ή οτιδήποτε άλλο ακατάλληλο για το πουλί. Γενικά σκέψου τι δε θα έδινες σε ένα μωρό.
    Με τα παιχνίδια μπορεί να απασχολείται μέσα στο κλουβί του και να μη φωνάζει συνεχώς...
    Μη βιάζεσαι! Δεν είναι ανάγκη αμέσως να του βρεις κάτι ανάλογο με το bird harness για να τον βγάλεις έξω!
    Την αλυσίδα ξέχασε την... Σκέψου οτι τον έχεις έξω με την αλυσίδα... τι θα συμβεί αν τρομάξει το πουλί? Το πιο πιθανό είναι να προσπαθήσει να πετάξει... και το τραύμα που θα προκληθεί θα είναι ανάλογο του μεγέθους της τρομάρας του!:eek: Πρώτα απ' όλα για το πουλί και έπειτα για σένα, ο τραυματισμός αυτός θα είναι οδυνηρός (δε θέλω να το σκέφτομαι). Στα pet shop σε συμβούλεψαν έτσι, γιατί προφανώς δεν τους ενδιαφέρει η σωματική ακεραιότητα των πουλιών που έχουν στο κατάστημα τους ούτε φυσικά του δικού σου!

Δηλαδή αυτό που εγώ προτείνω: είναι προτιμότερο να τον κρατήσεις μέσα στο κλουβί ακόμη και χωρίς παιχνίδι (με τις όποιες δυσκολίες θα αντιμετωπίσεις) παρά να του βάλεις αλυσίδα!

12. DoctorDude

DoctorDude PB New Member

Αλυσιδα δεν προκειται να του βαλω εψαξα και στο κεντρο στα μεγαλα pet shop για το bird harness αλλα τζιφος οποτε θα το παραγκειλω απο internet.
    Παντως κατι πρεπει να κανω γι αυτο το θεμα, ο ζαχος καλος η΄κακος εμαθε να ειναι ολη μερα εξω απο το κλουβι πανω σε μενα και στην οικογενεια μου, δεν θελει να μπει μεσ στο κλουβι.παιχνιδια του εχω βαλει αλλα ουτε να τα δει δεν θελει, αν τον κλεισω στο κλουβι φοναζει και και τρεχει περα δωθε η΄κρεμεται αναποδα.δυστηχως δεν ηξερα απο παπαγαλους οταν τον πηρα οποτε φταιω εγω για την διαπαιδαγωγηση του.
    Φευγω σημερα για το εξοχικο μου θα τον παρω μαζι μου εννοειται και θα δω πως θα τα βγαλω περα. το πολυ πολυ αν τα βρω σκουρα θα τον σουβλισω μαζι με το κατσικι! χεχεχε!
    ζαχος ο αθανασιος διακος!
    καλο πασχα σε ολους να φατε και να πιειτε !

Μοιραστείτε

Φόρτωση...