Αλυσίδα σε πόδι Παπαγάλου

Συζήτηση με θέμα Αλυσίδα σε πόδι Παπαγάλου, που ξεκίνησε από Mpikis, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 26 Μαϊ 2009.

1. Mpikis

Mpikis PB New Member

Ηθελα να μάθω κατα πόσο βολεύει η αλυσίδα τον παπαγάλο...Κάποιοι υποστηρίζουν οτι έτσι είναι "ελευθερος" σε σταντ και δεν έχει γυρω γύρω κάγκελα...Είχα βάλει κι εγώ παλίοτερα για δύο μέρες μια αλυσιδίτσα μικρή στον παπαγάλο μου αλλα είδα οτι τον ενοχλούσε στο να κάθεται στο κλαδί και την αφαίρεσα αμέσως...
    Η αφορμή γι αυτο το θέμα είναι ένας μακάο σε ένα πετ σόπ της Θεσσαλονίκης που τον έχουν σε στάντ με αλυσίδα..στο σημείο που η αλυσιδα είναι περασμένη στο πόδι του έχει κανει ένα σημάδι..σαν ένα μικρό πρηξιμο, σαν ένα σπυρί, ένα ασπρο σημάδι..Αυτό τι έιναι?απλό σημαδί ή κάποια φλεγμονή???

2. Yasmin

Yasmin PB Member

Μπορεί να είναι φλεγμονή αν και δεν είμαι και ειδικός.. Ίσως το πειράζει και μόνος του επειδή τον ενοχλεί. Πάντως η αλυσίδα στο πόδι είναι απαράδεκτη, γιατί ποιός σου λέει ότι κάποια μέρα δεν θα τρομάξει το πουλί, θα πετάξει και στο τέλος θα βρεθεί και με ένα πόδι μείον; Για να μη πούμε πόσο απαράδεκτο είναι από μόνο του, να έχεις όλη μέρα και όλη νύχτα ένα πουλί πάνω σε stand! Αλλά βέβαια, μιλάμε για pet, οπότε ΤΙ περιμένεις...

3. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Αλεξαντρε η απαντηση ειναι στην ερωτηση σου:(

4. Mpikis

Mpikis PB New Member

Ναι ξέρω οτι δε τους βολευει αλλα αυτο στο πόδι του κατα πόσο είναι επικίνδυνο?

5. Lefterhs

Lefterhs PB New Member

Αλέξανδρε θα συμφωνήσω με την Έφη. Όσο εξημερωμένος και να είναι ένας παπαγάλος, δεν βρίσκεται στο φυσικό του περιβάλλον. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να τον τρομάξει -και τρομάζουν σχεδόν απ' οτιδήποτε άγνωστο- κάποιος ήχος, πουλί, γάτα, κάποιο παιδάκι που θα τον πειράξει κ.ο.κ. Σε κάθε περίπτωση, αν πετάξει τρομαγμένος, η "καλύτερη" κατάληξη, θα είναι ένα σπασμένο πόδι! Την χειρότερη δεν θέλω ούτε να την σκέφτομαι...:eek: ΜΑΡΙΑ

6. Billy

Billy PB New Member

ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΕΣ Γ ΑΥΤΟΝ στο πετ σοπ μετα το ιπποκρατειο???βρηκα ringneck mpiki 100 ευρω

7. EFTHIMIS

EFTHIMIS PB New Member

Με την αλυσιδα στο ποδι αν επιχειρηση να πεταξει υπαρχει περιπτωση να παθει ζημια,στην πολη μου σε ενα πετ σοπ ενα κοκατουα που τον εχουν σε σταντ εχει κοψει τα δυο του τα δαχτυλακια επειδη επιχειρησε να πεταξει με την αλυσιδα!

8. mariah

mariah PB Member

Για μενα η χρηση αλυσιδας σε παπαγαλους ειναι απαραδεκτη!Τι ειναι?Σκυλια?

9. EFTHIMIS

EFTHIMIS PB New Member

Συμφωνω απολυτα με την Μαρια!

10. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Αν μολυνθει μπορει να χασει ακομα και το ποδι του:(

11. Billy

Billy PB New Member

ρε παιδια εγω παλι εχω δει σε βενζιναδικο να εχουν μακαω εξω χωρισ να ειναι καπου δεμενος???πως δεν φευγει???το χω δει και αλλου..πως γινεται και δεν πετανε να φυγουν???

12. Yasmin

Yasmin PB Member

Το πιο πιθανον είναι ότι έχουν κομμένα φτερά.. Αλλά σε βενζινάδικο;;; ΕΛΕΟΣ!

13. Billy

Billy PB New Member

και επειδη εχουν κομμενα φτερα???παλι μπορει να φυγει αντε να μην πεταξει αλλα να φυγει...κανω λαθοσ???

14. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

15. Billy

Billy PB New Member

δεν μου εδωσαν καποια απαντηση

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

To πιο πιθανο ειναι να εχει κομμενα φτερα πτησης. Διαφορετικα υπαρχει παντα η πιθανοτητα να φυγει αν τρομαξει απο κατι. Δεν φανταζομαι βεβαια οτι αυτοι στο βενζιναδικο τον εχουν εκπαιδευσει σε ελευθερη πτηση...:rolleyes:

17. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

πάντως εδώ στο χαλάνδρι προ ετών σε φυτώρειο είχαν εναν υπέροχο παπαγάλο, αμαζονίου νομίζω, ελεύθερο, δεν έφευγε, αλλά κάποτε έφυγε δυστυχώς

18. medfun

medfun PB New Member

θα συμφωνησω με τα παιδια που λενε οτι ειναι "απαραδεκτη" . ξερουμε οτι μπορει να τρομαξει οκ αλλα γιατι να επιφορτιζουμε συναισθηματικα το πουλι και εκτος αυτο ο κινδυνος ακρωτηρια σμου δεν θα ηθελα να το φανταστω αυτο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...