Αλλαγη χρωματος στον χαλινο της Σαρας

Συζήτηση με θέμα Αλλαγη χρωματος στον χαλινο της Σαρας, που ξεκίνησε από Ελευθερια Ρ, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 14 Ιουλ 2014.

1. Ελευθερια Ρ

Ελευθερια Ρ PB New Member

Πηρα την Σαρα τον Απριλιο με χρωμα ροζ σκουρο στον χαλινο της. Μετα απο ενα μηνα περιπου ο χαλινος της εγινε ασπρος με λιγο γαλαζιο στο κατω μερος. Τωρα τελευταια ο χαλινος της εγινε παλι ροζ με ιχνη απο γαλαζιο και σκουρο ροζ. Επισης το ραμφος της ειναι λιγο σπασμενο. Με εκανε να πιστεψω οτι ειχε ακαρεα ετσι αρχισα την θεραπεια της. Μαλλον τελικα δεν ειχε αλλα εγω επεμενα απο την αγωνια μου. Τσαμπα εκανε τον κοπο ο πατερας μου και τσαμπα του δαγκωνε με αποτελεσμα να εχει πληγες; Μηπως ειναι καποιο ειδος αρρωστιας; Κριμα να πεθανει και αυτη. Μπορω να κανω κατι; Φωτογραφιες μπορει να βαλω το απογευμα.

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ασβέστιο να της έχεις πάντα στο κλουβί.
    Να μας βάλεις φωτογραφίες κοντινές του ράμφους με τον χαλινό και των ποδιών.

3. Ελευθερια Ρ

Της εχω βαλει σουπιοκοκαλο αλλα μαλλον δεν το εχει δει.

4. maria p

Το έχει δει απλά δεν το χρειάζεται. Όταν το χρειαστεί να το τσακίσει :)

5. Ελευθερια Ρ

Δεν ειναι ομως λιγο περιεργο να εχει τοσα χρωματα στον χαλινο της;:confused:

6. maria p

Όχι καθόλου περίεργο.
    Για να προβληματιστείς θα πρέπει να έχεις και άλλες ενδείξεις. Έχεις;

7. Gerasimos1

Gerasimos1 PB New Member

Μαρία και της δικιας μου παπαγαλινας ο χαλινος ειναι ασπρος

8. maria p

Δείτε αυτό το θέμα Διαχωρισμος φυλου στα παπαγαλακια Budgie κυρίως το #5# . Το είχε βάλει ο Φώτης και σε άλλο θέμα της Ειρήνης. Είναι πολύ κατατοπιστικό. Γεράσιμε είναι φυσικό, θα αλλάξει όταν έρθει σε αναπαραγωγική διάθεση.

9. Ελευθερια Ρ

Κανενα απο αυτα τα χρωματα στον χαλινο δεν μοιαζει με της Σαρας.Μπορει να καταφερω να βαλω φωτογραφιες το απογευμα να την δειτε.Οσο για το γκρι σωμα της.....Δεν εχω ξαναδει γκρι μπαντζι.

10. maria p

Ναι υπάρχουν και είναι πανέμορφα. Δεν τα συναντάμε και τόσο συχνά. Βάλε να δούμε.

11. Ελευθερια Ρ

Από αυτές τις φωτογραφίες μπορείτε να δείτε;Καλά τις έβγαλε; upload_2014-7-15_19-47-43.jpeg upload_2014-7-15_19-47-55.jpeg upload_2014-7-15_19-48-2.jpeg upload_2014-7-15_19-48-16.jpeg upload_2014-7-15_19-48-23.jpeg

12. maria p

Δεν φαίνονται :(

13. Ελευθερια Ρ

Εκανα επεξεργασια.

14. maria p

Μια χαρά είναι το πουλάκι και ο χαλινός εντάξει είναι δίχρωμος γιατί δεν έχει ταίρι. Όταν τον Σεπτέμβριο θα πάρεις αγοράκι θα γίνει πιο σκούρος και όλος καφέ.
    Το σουπιοκόκκαλο το χρησιμοποιεί; Σαν να έχει μια ελαφρά έλλειψη. Τρίβε της και λίγο μέσα στα σπόρια αν δεν το τρώει.
    Πανέμορφη είναι φτου φτου να σου ζήσει!

15. Ελευθερια Ρ

Ευτυχωωως.Το σουπιοκοκαλο θα το βαλω εκει που που καθεται συνηθως.Ευχαριστω και παλι!:D:D

16. Gerasimos1

Gerasimos1 PB New Member

H θυλικια σου ειναι ολοηδια με την δικια μου κουκλα! να τα χαιρομαστε

Μοιραστείτε

Φόρτωση...