Αλλαγη συμπεριφορας του cockatiel μου

Συζήτηση με θέμα Αλλαγη συμπεριφορας του cockatiel μου, που ξεκίνησε από Billy, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 21 Σεπ 2008.

1. Billy

Billy PB New Member

Γεια σας παιδια...το κοκατιλ που εχω, πλεον ανεβαινει ανετα στο χερι μου αλλα λατρευει τον ωμο μου και περναει ωρα εκει...αυτο που δεν κανει ειναι να φωναζει...δεν τον ακουμε σχεδον καθολου...νομιζω οτι κατι εχει...στην αρχη ελεγα ειναι πρωτος καιροσ τωρα ομως εχει περασει 1 μηνασ σχεδον...επισης δεν τρωει τιποτα αλλο εκτος απο τους σπορους του και τα στικ...θα παθει τιποτα αν συνεχισει ετσι???κατα τ αλλα τον βγαζω εξω καθημερινα και συμπεριφερεται πολυ καλα...σαν κοτα τον εχουμε...χα

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Αυτά είναι πολύ ευχάριστα νέα. Είδες που με υπομονή και επιμονή μπορούμε να κάνουμε τα πάντα;

Αν τρώει και κινείται κανονικά δεν έχει κάτι. Μπορεί να είναι απλά ο χαρακτήρας του πουλιού έτσι, δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό.;)

Σαφώς και δεν είναι ότι καλύτερο να τρώει μόνο τους σπόρους και τα στικ του. Πρέπει να τον μάθεις να τρώει φρούτα και λαχανικά για να παίρνει τις απαραίτητες βιταμίνες που χρειάζεται. Αυτό θα γίνει σιγά-σιγά δεν θα γίνει από την μια μέρα στην άλλη. Τώρα που δεν τρώει φρούτα και λαχανικά καλό θα ήταν να του έβαζες πρόσθετες βιταμίνες, όπως το multi-vit για να προσλαμβάνει τις βιταμίνες που χρειάζεται.

Αυτό είναι πολύ καλό! Χρειάζεται να βγαίνει έξω ο παπαγάλος, του κάνει πολύ καλό! Γυμνάζεται, δεν γίνεται παχύσαρκος μιας και καίει θερμίδες και του κάνει και καλό στο αναπνευστικό!

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Συνηθως τα θηλυκα κοκατιλακια ειναι αρκετα ησυχα πουλια! :) Αφου ολα ειναι φυσιολογικα και το πουλακι ευδιαθετο μην ανησυχεις! Οσων αφορα τη διατροφη θελει αρκετη προσπαθεια μεχρι να μαθει να τρωει νεα φαγητα. Εγω τα θεωρω λιγο ιδιοτροπα πουλια στο φαγητο... Και η δικια μου ετρωγε λιγο πορτοκαλι, φασολακια, λιγο μηλο και αυτα αναλογα με την ορεξη της. Για την εκπαιδευση χρησιμοποιουσα κορν φλεικς που της αρεσανε παρα πολυ! ;)

4. Billy

Billy PB New Member

μμ...το σιγουρο ομως ειναι οτι ειναι αγορι...κορν φλεικς ομως δεν εχω δοκιμασει και εχω ακουσει οτι τους αρεσουν και απο αλλου

5. Φοίβος

Τι ηλικια εχει και πως εισαι σιγουρος για το φυλο? Εχεις διαβασει τα σχετικα η στο ειπε καποιος?

6. jamieo

jamieo PB Member

Πολλές φορές μπορείτε να πείσει έναν παπαγάλο να δοκιμάσουν νέα τρόφιμα που παριστάνει τον εαυτό σου να τα τρώμε. Μπορεί να απαιτεί πολλές προσπάθειες. My Sun conure θέλει να δοκιμάσει κάτι που τρώω. Δεν τρώνε πάντα τα τρόφιμα, αλλά είναι περίεργο για αυτό.

7. Billy

Billy PB New Member

είμαι σιγουρος γιατι εχω κανει εξετασεις και ειναι 10 μηνων...

8. Φοίβος

Πολυ ωραια! :) Αλλα μια φωτογραφια δε μας εβαλες ! :D

Εννοεις εξεταση μονο την εξεταση DNA η και αλλες βιοχημικες παραλληλα?:confused: Εαν ζητησες και ελεγχο για ασθενειες και βγηκανε καθαρες μαλλον δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!

9. Billy

Billy PB New Member

οχι...για DNA εννοω..απο τις αλλες δεν εχω κανει...ελπιζω ομως να μην εχει κατι γιατι γενικα δειχνει μια χαρα

10. Φοίβος

Δεν ειπα οτι μπορει να εχει κατι απλα αναρωτηθηκα αν ειχε κανεις κι αλλες εξετασεις ? Αφου ειναι φυσιολογικος στη συμπεριφορα και απο οτι τα περιγραφεις τα πραγματα μια χαρα φαινεται ειναι το πουλακι, μη σε αγχωνει το θεμα της φωνης. Τα κοκατιλ θεωρουνται στη βιβλιογραφια απο τα ησυχα πουλια! :)

11. Billy

Billy PB New Member

σοβαρα??? εγω ηξερα οτι ειναι πολυ πιο θορυβωδης απο τα παπαγαλακια τα απλα...

12. Φοίβος

Πιο δυνατη φωνη ναι, αλλα πιο θορυβωδη δε θα το ελεγα...;) Ειχα και απο τα δυο ...

13. jamieo

jamieo PB Member

Cockatiels μου είναι πολύ ήσυχη πτηνών. Κάνουν σφύριγμα το πρωί και το απόγευμα. Τα αγόρια να τραγουδήσω όταν ο ήλιος έρχεται. Το απόγευμα, θα απολαύσετε τραγουδά μετά απολαμβάνοντας μια ευχάριστη ημέρα. Τα κορίτσια σπάνια κάνει θόρυβο. Συνήθως, τα κορίτσια κάνουν θόρυβο μόνο όταν είναι ένα άλλο πουλί ενοχλούν τους.

Πέρα από το πρωί και το απόγευμα, δεν κάνουν πολύ θόρυβο σε όλα.

14. Yasmin

Yasmin PB Member

Εγώ θα σου έλεγα να μην τον πολυαφήνεις να ανεβαίνει στον ώμο σου αφού είναι και αρσενικό..Τώρα δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος, απλά γενικά όσο πιο ψηλά είναι μετά έχουν ηγετικές τάσεις..Είμαι παθούσα με τον Senegal μου..

15. Φοίβος

Εφη εγω παλι νομιζω πως ειναι αναλογα με το καθε πουλι. Εαν ενα πουλι δεν εχει ταση να επιβληθει σε καποιον τοτε εφοσον αρεσει και στους δυο δεν υπαρχει προβλημα πιστευω να καθεται στον ωμο η στο κεφαλι καποιου. :D Και λεω οτι δεν εχει να κανει τοσο με το φυλο διοτι το κοκατιλ μου ηταν αρκετα κτητικο οταν ανεβαινε στον ωμο μου αν και θηλυκο οπως και καποια αλλοι θηλυκοι παπαγαλοι γνωστων μου ανθρωπων.
    Αλλα οταν διαπιστωσει καποιος κατι τετοιο με τον παπαγαλο του καλο ειναι να μην τον αφηνει να καθεται σε τετοια σημεια καθολου διοτι εχουνε τη δυαντοτητα να προκαλεσουνε αρκετα σοβαρα τραυματα με το ραμφος τους ιδως τα πιο μεγαλοσωμα πουλια στην ευαισθητη περιοχη του προσωπου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...