Αλλαγή χρώματος φτερών σε πιτσούνι

Συζήτηση με θέμα Αλλαγή χρώματος φτερών σε πιτσούνι, που ξεκίνησε από souris...., στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 22 Ιουν 2015.

1. souris....

souris.... PB New Member

Έχω ένα πιτσουνι σκούρο γκρι αλλά τα φτερα του άσπρηζουν σε σημεία πρώτη φορά το βλέπω τι να έχει. ?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είναι εύκολο να βάλεις κάποιες φωτογραφίες για να κατανοήσουμε σωστά την κατάσταση των φτερών?

3. George98

George98 PB Active Member

ναι φίλε μου βάλε μια φωτογραφία να δούμε.... στα τυφλά δεν μπορούμε να κάνουμε καλή διάγνωση :p

4. souris....

souris.... PB New Member

:pΠώς ανεβάζω φωτογραφίες. ;

5. boukefalas

boukefalas PB New Member

https://petbirds.gr/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/

διαβασε το link

6. souris....

souris.... PB New Member

rsz_20150622_181740.jpg

Έτσι είναι

7. lazaros

lazaros PB New Member

Για κάνε απεντόμωση και στην κλούβα αλλά και στα περιστέρια γιατί κάτι τέτοιο μου φαίνεται.
    Για πιτσούνι έχει πολλή ταλαιπωρημένα-φαγωμένα φτερά.

8. souris....

souris.... PB New Member

Κάποιο φάρμακο για αυτό;

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Chevitren, Pinex για το χώρο, τον εξοπλισμό και τα πουλιά. Για τον χώρο και τον εξοπλισμό ΜΟΝΟ (τα πουλιά επιστρέφουν στο χώρο μετά από 24 ώρες) ARDAP.

10. George98

George98 PB Active Member

αυτο το ψεκάζουμε και πανω στα πουλιά το λεει και η συσκευασία

το περιστεράκι της φωτο νομίζω πως δεν έχει τίποτα τα φτερά που φαίνονται σαν μαδημένα νομίζω πως βρεγμένα είναι απο την υγρασία της που δημιουργείται σε τέτοιες καλοκαιρινές θερμοκρασίες μεσα στην φωλιά που είναι κλειστή και έχει μεσα και τα πουλάκια που ζεσταίνουν και αυτα τον χώρο
    οι άκρες ομως των φτερών είναι ταλαιπωρημένες απο κάποιο παράσιτο οπως είπε και Νεκτάριος ψέκασε με chevitren τις φτερούγες του και το κουμασι σου και ολα θα πανε καλά

το ασπρο που βγάζει δεν νομίζω πως είναι αρρώστια ή κατι τέτοιο ετσι βγήκε το χρώμα του.... αλλα μπορεί και να φύγουν αυτα τα άσπρα στην πρώτη πετρόρροια

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Ναι το ξερω!! Κι γω το εγραψα!! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...