Αλκυόνη (Alcedo atthis)

1. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Αλκυόνα (Alcedo Atthis).

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Αλκυόνα (Alcedo Atthis)

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Πολύ καλό το άρθρο σου Γεωργία. Καταπληκτικό πουλί με φοβερά χρώματα και στάση. Δυστηχώς δεν έχω δεί ακόμα απο κοντά :(

Φωτογραφία: κ. Θανάσης Υφαντής

Φιλικά
    Γρηγόρης Αγγέλης
    ΠΟΟ ΑΛ 66
    Ιωάννινα

Συνημμένα Αρχεία:

3. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

στα ιωαννινα οταν εχει βαρυ καιρο βορεια ευρωπη ισως την δεις να "ξυριζει" τα νερα της λιμνης για να πιασει ψαρια ινκα ειναι πουλι που παει παντου

4. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Δεν ηξερα οτι η αλκυονη ειναι πολυ που αιχμαλοτιζεται (φωτογραφια)! Οποιαδηποτε πληροφορια σχετικα με τις συνθηκες ζωης της σε αιχμαλοσια θα ηταν ενδιαφερουσα μιας και ειναι πουλι που τρεφεται κυριως με ψαρια.
    Στην Αττικη την βλεπω συχνα σε μια λιμνουλα με χρυσοψαρα (στην Βουλα) που γεννανε και ειναι γεματη γοννο. Εχω δει επισης μια φορα στο παλαιο φαληρο, στο ποταμι, σε αποσταση 200 μετρων περιπου απο την ακτη.

5. inca1099

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων η παραπάνω αλκυόνη δεν αιχμαλωτίστηκε ούτε αναπαράχθηκε σε κλουβί. Χτύπησε σε τζαμαρία και κρατήθηκε για λίγο χρονικό διάστημα μέχρι την ανάρωση της, εν συνεχεία απελευθερώθηκε στο βιότοπο της.

Φιλικά

6. Diamante de gould

τι την ταιζατε??

7. inca1099

Δεν την είχα εγώ αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω την είχε ο κ. Υφαντής που μου έδωσε και την φωτογραφία και μου είπε το ιστορικό της. Πιστεύω μαινοτροφή και σκουλήκια. Θα έρθω σε επαφή και θα σε ενημερώσω.

8. Diamante de gould

οκ. ευχαριστω. παντως θεωριτικα... και συμφωνα με αυτο που προειπα για την λιμνουλα με τα χρυσοψαρα κτλ.. θα μπορουσε με πολυ μερακι κ αρκετη δουλεια να κρατηθει αλκυονη σε μια πολυ μεγαλη εξωτερικη κλουβα η οποια θα περιελαμβανε και μια λιμνουλα με ψαρακια (σε ενα ψυχρο κλιμα). θα ηταν αρκετα εντυπωσιακο αλλα οχι και τοσο καλο βεβαια αν σκεφτουμε την αιχμαλωσια..

9. inca1099

Αν και χαλάμε το άρθρο κάνοντας την κουβέντα μας εδώ, πιστεύω οτι μερικά πουλιά ζούνε μόνο στην φύση. Εγώ προσωπικα δεν θα μπορούσα να την κρατήσω, θα ήταν μεγάλη ευθύνη για ένα τέτοιο πτηνό να ζεί στην αιχμαλωσία. Και μην ξεχνάμε οτι κάνουμε 2 λάθη, ένα με την αιχμαλωσία της και ένα με τα ψαράκια που τα δίνουμε για τροφή της. Αυτή είναι η γνώμη μου γενικά με αυτά τα πτηνά.

Φιλικά

10. Frania

Frania PB Member

Kαποια πραγματα ειναι ωραια γιατι δεν μπορουμε να τα εχουμε.Και ευτυχως που υπαρχουν.:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...