Αλαγή συμπεριφοράς Budgies

Συζήτηση με θέμα Αλαγή συμπεριφοράς Budgies, που ξεκίνησε από stampa, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 10 Ιαν 2009.

1. stampa

stampa PB New Member

έχω εδώ και 2 μήνες ένα ζευγάρι Budgies (θυλ.5 μήνων,αρσ.1 έτους) απο την πρώτη εβδομάδα έτρωγαν απο το χέρι μου
    όλα καλά!
    έχει τωρα 2 μέρες δεν μπόρω να τα πλησιάσω
    s.o.s. παρακαλώ τα φώτα σας!
    ευχαριστώ!

2. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Πιθανολογώ ότι τα έχεις μέσα στο σπίτι κ΄για κάποιο λόγο στρεσαρίστικαν (επίσκεψη, φωνές πιτσικιρίκια κτλ). Άφησέτα λίγο καιρό χωρίς να τα στρεσάρεις και φρόντισε το βράδυ να είναι σε χώρο που δεν έχει κόσμο και ρίχνε από επάνω ένα πανάκι σκούρο για να μην αντιλαμβάνωνται το φως. Σταδιακά δοκίμασε να τα πλησιάσεις με κάτι που τρελένονται να τρώνε ( πχ μήλο, αυγό, πρασινάδα) ή να παίζουν.

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εχουν γινει επιθετικα η εννοεις οτι φοβουνται ?

4. stampa

stampa PB New Member

έχεις δίκιο Κώστα προχθές είχα κόσμο στο σπίτι! ελπίζω να είναι απο αυτό και να επανέλθουν

Ανέστη δεν είναι επιθετικά όταν τα πλησιάζω με το χέρι πετάν μακριά

5. dikatgreece

Κατα 99% ναι. Φρόντισε την επόμενη φορά να μην τα πλησιάσει κανείς και να τηρηθεί το πρόγραμμα (ύπνου, θέση κτλ).

6. stampa

stampa PB New Member

ευχαριστώ για την βοήθεια, σήμερα είναι καλήτερα όσο για για τον ύπνο τα φώτα στο δωμάτιο τους τα έχω με χρονοδιακόπτη.
    και πάλι ευχαρίστω!

7. dikatgreece

Καλύτερα να σβήνουν σταδιακά. Δοκίμασε ντίμερ ή λαμπάκι νυκτός ενδιάμεσα.

8. stampa

stampa PB New Member

sorry, δεν κτάλαβα τι θελεις να πεις, τα έχω 12 ώρες αναμένα και για βράδυ τους έχω αναμένο το φωτάκι στον καταράκτη https://petbirds.gr/threads/9516/

9. dikatgreece

Κάτι παρόμοιο με αυτό που έχεις. Πάντος τρομερό το κλουβάκι τους...τέλειο. Ζήλεψα. Μια μικρή παρατήρηση όμως. Μη χρησιμοποιείς εφημερίδα, διότι το μελένι είναι τοξικό και οδηγεί σε διλητιριάσεις. Δοκίμασε κουζινόχαρτο ή άμμο που έχεις ήδη.

10. stampa

stampa PB New Member

Σέυχαριστω πόλυ η εφημερίδα ήταν προσωρινή σήμερα έκανα ταψάκι απο πλεξι γλας με άμμο και κάτι μικροαλλαγές.

Συνημμένα Αρχεία:

11. mariah

mariah PB Member

Αααα πολυ καλο!Βασιλιαδες τα μικρα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...