Ακούγεται ο νεοσσός πριν βγει απο το αυγό;

Συζήτηση με θέμα Ακούγεται ο νεοσσός πριν βγει απο το αυγό;, που ξεκίνησε από Fotis_K, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 2 Μαϊ 2009.

1. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Εβλεπα το παρακατω βιντεο το οποιο δειχνει το αυγο ενος κοκατιλ το οποιο ετοιμαζεται να σπασει.Αν ακουσεται προσεκτικα θα ακουσετε τις φωνουλες που βγαζει.Ετσι ειναι?Λιγο πριν βγει μπορεις να το ακουσεις?

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πως ξερουμε οτι αυτο που κραταει ειναι το πρωτο αυγο και οτι δεν εχει βγει ηδη αλλο πουλακι το οποιο φωναζει?

3. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

ναι και εγω αυτο πιστετω οτι ακουγεται καποιο αλλο πουλι..το περοεργο ομως ειναι οτι οι φωνες που ακουμε συνδιαζονται με τα χτυπηματα του αυγου..το προσεξατε αυτο???

4. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Ακριβως γι αυτο το ειπα κι εγω.Οι φωνες ακουγονται καθε φορα που το πουλι κουνιεται.

5. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Οι νεοσσοί έχουν την τάση να παράγουν ήχους, παρακινούμενοι απο τους γονείς τους. Αυτό γίνεται μιας και ο νεοσσός πέρνει την πρώτη του μεγάλη αναπνοή απο τον θύλακα αέρα που υπάρχει στο αυγό.

6. sarpijk

sarpijk PB New Member

ειχα δει σε ντοκυμαντερ εναν κινεζο ο οποιος μεγαλωνε για πολλα χρονια γερανους, πανεμορφα πουλια που ειναι προστατευομενα. τα αυγα μπαινανε σε εκκολαπτικη μηχανη. ο κινεζος λοιπον , μεγαλος σε ηλικια με τα χρονια πειρας στους γερανους παρηγαγε ηχους ομοιους με τους γονεις και το αγεννητο ακομα πουλακι μεσα απο το αυγο απαντουσε!

7. Ryu

Ryu PB New Member

το δικο μου κοκατιλακι εκανε "πιου-πιου",πρωτου βγει απο το αυγο..αλλα μπορει να μην κανουν,τουλαχιστων που να ακουμε εμεις...

8. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

αφου ειπες οτι το ακουσες,τι λες οτι μπορει να μην κανουν???

9. Ryu

Ryu PB New Member

αλλα κανουν κ αλλα οχι..δεν κανουν ολα τα πουλακια!;))

Μοιραστείτε

Φόρτωση...