Ακεφη καναρινα

Συζήτηση με θέμα Ακεφη καναρινα, που ξεκίνησε από Μαργαριτα, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 19 Ιουν 2009.

1. Μαργαριτα

Μαργαριτα PB New Member

Γεια σας!
    Να σας μιλησω και εγω για το προβλημα της χαριτωμενης μου Ροζαλιντας.. Εδω και μια εβδομαδα καθεται κατσουφιασμενη στην ταιστρα... με σηκωμενα τα φτερακια της.. Δεν ξερω τι εχει.. δεν τρωει και δεν πινει... Καποιες φορες της ερχεται ορεξη και τρωει κατι και μετα παλι τα ιδια... Την ειχα παει στο πετσοπ μου να τη δει ο μαγαζατορας να μου πει τη εχει και μου ειπε αρχικα οτι ειναι πυρωμενη και να τη ζευγαρωσω και μου εδωσε και ενα φαρμακακι γιατι ειδε οτι ειχε διαρροια και πολυβιταμινες. Η μικρη μου Ροζαλιντα ομως δεν εχει γινει καλα... δεν ξερω τι να κανω... εχω παρατηρησει μαλιστα οτι δεν κανει πλεον συχνα "κακακια" και οταν κανει ειναι πολυ μεγαλα! Σαν να τα κανει ολα μαζεμενα!
    Μου την εκαναν δωρο στα γενεθλια μου τον οκτωβρη και οπως καταλαβαινετε της εχω ιδιαιτερη αδυναμια!
    Μου ειπαν οτι απο το πετσοπ που την ειχαν παρει η καναρινα μου ηταν 6 μηνων και αρσενικο! Βεβαια αρσενικο δεν ηταν(ψευτης πετσοπας!) και την ηλικια του δεν μπορω να τη ξερω με σιγουρια αφου δεν εχει δαχτυλιδι!
    Φαγητο της δινω σπορακια και οχι αυγο και μαρουλι τωρα που ειναι αρρωστουλα! αχ βοηθειστε με σας παρακαλω!

2. PRO

PRO PB New Member

Τι φαρμακο σου εδωσε ο πετσοπας?Αντιβιωση?Το προβλημα εμενα μου φαινεται εντερικο.Εχει αναπνευστικες δυσκολιες συριγμους κτλ.?

3. Μαργαριτα

Μαργαριτα PB New Member

Aviomycine και bogena multi-vit. τα εβαζα στο νερακι της απο τη δευτερα μεχρι σημερα αλλα πριν λιγο αρχισε να τιναζεται και νομιζω εκανε και εμετο. Τωρα παλι καθεται το φτωχο μου στην ταιστρα ακεφο και φουσκωμενο.. Εβαλα τωρα καθαρο νερακι μηπως τα φαρμακα πειραξαν το πουλακι. Δεν ξερω αν εχει αναπνευστικα προβληματα-δεν εχω ακουσει καποιο συριγμο.Να σημειωσω οτι τα βραδια ενω το αλλο πουλακι που εχω κοιμαται κανονικα αυτο βαζει μπροστα το κεφαλακι του και εχει ανοιχτα τα ματακια..

4. scorp

scorp Banned

Δες τι μπορείς να βρείς από κτηνιάτρους εξειδικευμένους σε πτηνά στην περιοχή της Αθήνας. Αυτό θα το κάνεις διαβάζοντας προηγούμενα θέματα του Forum ή αν μπορεί κάποιο μέλος από Αθήνα να σου στείλει κάποια διεύθυνση ή τηλέφωνο. Απαραίτητο είναι ο γιατρός που θα πας να κάνει καλλιέργειες κοπράνων. Μέχρι να τον βρείς τον γιατρό η γνώμη μου είναι η εξής:
    Ξεκίνα με Teniazine της Tafarm για μια μέρα και 2 μέρες πολυβιταμίνες, Aidonine της Tafarm(όχι 6 σταγόνες ανα 100 ml αλλά 20 σταγόνες ανα 100 ml μου είχε συνταγογραφήσει ο γιατρός όταν το χρησιμοποιώ). Το πρώτο είναι για σκουλήκια που παρασιτούν στο έντερο και είναι αρκετά συχνό.ΔΕΝ ειναι αντιβίωση οπότε μην ανησυχείς. Αν δεν καταφέρεις να βρείς γιατρό (μόνο σε αυτή την περίπτωση) που να πληρεί τις προδιαγραφές που σου ανέφερα, μπορείς να δώσεις μετά από αυτά που σου έγραψα μια αντιβίωση ευρέου φάσματος. Επειδή όπως κατάλαβες στα πουλάκια μου χρησιμοποιώ σκευάσματα της Tafarm θα σου προτείνω το Aviomycine που όσες φορές το χρειάστηκα, βοήθησε.Ο δικός μου γιατρός το συνταγογραφεί για 10 μέρες παρότι το σκεύασμα γράφει 7 ημέρες.

5. PRO

PRO PB New Member

Η Γνωμη μου ειναι αν το πας σε κτηνιατρο να το πας αμεσα και σημερα ακομα και μετα να προχωρησεις σε οποιαδηποτε θεραπεια.Η χρηση πολλων φαρμακων μπορει να επιδεινωσει το υπαρχον προβλημα και επομενως μια διαγνωση ειναι το απαραιτητο βημα για μια επιτυχημενη θεραπεια...

6. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

7. scorp

scorp Banned

Ο Pro έχει δίκιο. Η πρόταση που έκανα είναι για την περίπτωση που δεν έχεις ΑΜΕΣΗ πρόσβαση σε κτηνίατρο.Για να μη χάνεις πολύτιμο χρόνο ψάχνοντας.Σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει πάντα ρίσκο που πρέπει να πάρεις.Δηλαδή αν το πάς τη Δευτέρα το πρωί στο γιατρό, μέχρι τη Δευτέρα τι θα κάνεις;Δε θα του δώσεις τίποτα;Αυτό το "νεκρό χρονικό διάστημα" προσπαθώ να καλύψω με την πρόταση μου

8. Μαργαριτα

Μαργαριτα PB New Member

Θα παω το απογευμα να τη δουνε και θα σας ενημερωσω! πιστευω παντως πως κατι εχει στο εντερακι της γιατι οπως εγραψα και στο πρωτο μηνυμα,η καημενουλα κανει κατι κουτσουλιες τεραστιες! 5-6 φορες το κανονικο! ισως να εχει κατι το παχυ της εντερο δεν ξερω... Δεν θελω να μου ψοφησει...

9. PRO

PRO PB New Member

Πανε την στον πτηνιατρο Μαργαριτα και ολα θα πανε καλα πιστευω.Κ γω υποψιαζομαι σκουληκια οπως ειπε και ο Αποστολος αλλα ποτε δεν ξερεις...Θα περιμενουμε νεα σου!

10. agnos7

agnos7 PB New Member

Πώς είναι η μικρούλα σου την πήγες στο γιατρό ; Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

11. Μαργαριτα

Μαργαριτα PB New Member

Εχει προβλημα στο εντερακι της. Μολις της εδωσα στο νερο της οπως με συμβουλεψαν esb3 . Φτανει να παει να πιει το νερακι της! Οταν γινει καλα θα ανεβασω φωτο να τη δειτε! το απογευμα ακουγε το αρσενικο που κελαιδουσε και του "μλουσε"... κατα τ αλλα τα ιδια... :(

12. agnos7

agnos7 PB New Member

Αφού ανταποκρίνετε στη φωνή του αρσενικού παει καλά πιστεύω ότι σύντομα θα την καμαρώνουμε ζωηρούλα και πάλι.:cool14:

13. Μαργαριτα

Μαργαριτα PB New Member

Καλημερα σας!
    ξυπνησα το πρωι και η καημενουλα μου ηταν καθισμενη στο πατο του κλουβιου... τωρα ανεβηκε στην ταιστρα και καθεται με σηκωμενα πουπουλακια.. Δεν πινει το νερακι που της εχω βαλει... μαλλον τη χανω... :(

14. scorp

scorp Banned

Μαργαρίτα θα περιμένεις. ΜΗ ΤΟ ΖΑΛΙΖΕΙΣ ΤΟ ΠΟΥΛΙ και το βλέπεις κάθε 5 λεπτά.Άστο ήσυχο.Στην αρχή θα πιεί λίγο νεράκι.Αν ανταποκριθεί θα πιεί περισσότερο.Απλά άστο.Και εγώ τα πρώτα χρόνια όταν είχα άρρωστο πουλάκι πήγαινα κάθε 5 λεπτά και απλά το ταλαιπωρούσα.Στο λέω με όλη την αγάπη μου.Έκανες αυτό που έπρεπε και μπορούσες.Τώρα απλώς περιμένεις.Να ξέρεις πως ακόμα και αν ανταποκρίνεται, στην αρχή θα παρουσιάζει την ίδια άθλια εικόνα.Σε βάθος χρόνου 10 ημερών θα δεις διαφορά.Το Esb3 είναι για κοκκιδίωση.Πάρα πολύ συχνό πρόβλημα το οποίο όταν δεν αντιμετωπίζεται οδηγεί σε θάνατο.Το Εσβ3 είναι πολύ καλό.Το χρησιμοποιησα με άριστα αποτελέσματα.Να ξέρεις πως κάθε πρωι που ξυπνάς και η κανάρα σου είναι ζωντανή (ανεξαρτήτως σε τι κατάσταση φαίνεται να είναι):
    1.Ήπιε σίγουρα νερό ακόμα και αν δεν την είδες, αλλιώς θα είχε ψοφήσει.

15. Μαργαριτα

Μαργαριτα PB New Member

ευχαριστω πολυ scorp και ολα τα μελη που με βοηθατε με τις συμβουλες σας! η αληθεια ειναι οτι πηγαινα αρκετα συχνα κοντα στο πουλακι γιατι παρατηρουσα οτι οταν το πλησιαζα εκεινο πεταγοταν στο κλαρακι και κατι τσιμπουσε και επινε αλλιως καθοταν για ωρες ακινητο στην ταιστρα.. Το προηγουμενο πουλακι που ειχα, ειχε δυσαρεστο τελος περσι το καλοκαιρι και αυτο μου το χαρισε το αγορι μου στα γενεθλια μου γιατι ειχα στεναχωρηθει παρα πολυ με το προηγουμενο. Καταλαβαινετε τωρα αν μου ψοφησει και αυτο... Παντως το προηγουμενο το ειχα παρα πολλα χρονια και ηταν υγιεστατο δεν μπορω να καταλαβω πως επαθε αυτο το καναρινακι κοκκιδιωση... :(

16. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Αν τηρεις ολους τους κανονες υγιεινης και καλης διατροφης,το πιο πιθανο ειναι το πουλακι ηταν αρρωστο απο το μαγαζι που εγινε η αγορα...Καθολου ασυνηθιστο...

17. Μαργαριτα

Μαργαριτα PB New Member

η αληθεια ειναι οτι απο την αρχη που μου τη δωσανε ειχε σηκωμενα τα πουπουλακια της πραγμα περιεργο γιατι ουτε το αρσενικο που εχω ουτε το προηγουμενο τα ειχε σηκωμενα. Παρ'ολαυτα τωρα την τελευταια εβδομαδα μου εχει γινει ετσι... μου σπαραζει τη καρδια που τη βλεπω ετσι.

18. agnos7

agnos7 PB New Member

Καλημέρα Μαργαρίτα,πώς πάει η κοπέλα σου συνήλθε καθόλου ;

19. Μαργαριτα

Μαργαριτα PB New Member

Καλημερα! οπως τη πρωτη μερα ειναι η καημενουλα.. Τοσες μερες ποια να την ταλαιπωρει αυτη η παλιαρρωστια? ... Εχθες ομως ανακαλυψα κατι πολυ ενδιαφερον! Μη γελασετε! σκεφτηκα να της βαλω μεσω του youtube κελαιδισματα αλλων πουλιων και τσουπ σπιρτωσε! και αρχισε να ανεβοκατεβαινει ολο χαρα στο κλουβακι της και να τιτιβιζει! Ειδικα σε μια καρδερινα δεν εβαλε γλωσσα μεσα της! ( αμα θελετε να το ακουσετε karderina vs karderinokanaro στο youtube) Γενικως τα βραδια ειναι καλυτερα ισως γιατι επιδρα το φαρμακακι.. Ξερετε η κοκκιδιωση ειναι πολυ σοβαρη ασθενεια?

20. Μαργαριτα

Μαργαριτα PB New Member

Καλημερα σας και παλι!
    το ξαναπηγα το πουλακι σε αλλο πτηνιατρο να το δουν γιατι τα ιδια και σημερα.. και μου ειπε οτι δεν εχει τιποτα και να του κοψω το φαρμακο που του εδινα και να του κανω διατροφη γιατι ειναι πολυ παχια! Οταν του ειπα οτι καθεται συνεχως κουρνιασμενο στη ταιστρα και για τα κακακια του που ειναι πολυ μεγαλα μου ειπε οτι καθεται στην ταιστρα γιατι νομιζει οτι ειναι φωλια! οτι θελει να κανει αυγα! μα να καθεται ετσι ακεφη επι μια εβδομαδα δεν ειναι λιγο περιεργο?! Αντιδρουν και οι αλλες θηλυκες ετσι οταν ειναι πυρωμενες?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...