Ακαρεα σε budgies

Συζήτηση με θέμα Ακαρεα σε budgies, που ξεκίνησε από Marina21, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 23 Αυγ 2014.

1. Marina21

Marina21 PB New Member

Γεια σας παιδιά , παρατήρησα ότι ένα από τα παπαγαλάκια μου συγκεκριμένα το καινούριο μετά από 6 μήνες που το αγόρασα εμφάνισε στο ράμφος και στα ρουθούνια του ακαρεα όπως και στα πόδια του!το φτέρωμα του είναι Μία χαρά άλλα το κακό είναι ότι λόγω των διακοπών τα έχω βάλει και τα τέσσερα μαζί!δεν ξέρω τι να κάνω.το ράμφος του έχει ασπρίσει αρκετά τα ποδαράκια του είναι σαν να έχει ξηροδερμία...κι από τα υπόλοιπα έτσι πιστεύω θα είναι!πριν κάτι μέρες όμως τα άφησα να μου τα προσέχει η μητέρα μου ... Και θα γυρίσω σε καμία δεκαριά μέρες...Τι να κάνω;Ποια φάρμακα θα μου προτείνατε να αγοράσω και πως να τα χρησιμοποιήσω;

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όταν επιστρέψεις να ανεβάσεις μερικές καθαρές φωτογραφίες των περιοχών που έχουν πρόβλημα.

Εάν είναι ακάρεα, scally face θα συζητήσουμε για θεραπεία.

3. Marina21

Marina21 PB New Member

Εντάξει τότε.

4. Marina21

Marina21 PB New Member

Καλησπέρα. Λοιπόν τράβηξα φωτογραφίες από τη μύτη του μπαντζι μου και θα ήθελα να μου πείτε αν όντως έχει...

Συνημμένα Αρχεία:

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν φαίνεται καθαρά αλλά πιστεύω πως έχει. Έχει πάνω στον χαλινό και το ράμφος και νεκρά σωματίδια ή απλα έχει αλλάξει το χρώμα;
    Να πάρεις αλοιφή epithol και μόνο, όχι ό,τι άλλο σου πει το μαγαζί και να κάνεις επάλειψη καθημερινά στην αρχή. Κοίταξε και τα πόδια γιατί συνθήθως κολλάνε κι εκεί.

6. Marina21

Marina21 PB New Member

Δηλαδή Pulmosan λάδι παραφίνης και τέτοια όχι; Έχω πάρει Pulmosan χρειάζεται να πάρω Epithol ; Γιατί διάβασα ότι απομακρύνει τα ακαρεα κι αυτό...

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Να παρεις την epithol οπως σου ειπε η Μαρια και να κανεις επαλειψη στα ποδια και στον χαλινο καθε βραδυ πριν κοιμηθει με μεγαλη προσοχη μην του βαλεις σε κανενα ρουθουνι κι επειτα δυσκολευεται να παρει ανασα.

8. Marina21

Marina21 PB New Member

Εντάξει. Κι αυτό για πόσες μέρες βδομάδες;

9. Ελευθερια Ρ

Ελευθερια Ρ PB New Member

Μεχρι να εξαφανιστουν τα ακαρεα.

10. Marina21

Marina21 PB New Member

Οκ.Ευχαριστώ

11. Marina21

Marina21 PB New Member

Πήρα την κρέμα EPITHOL και την έβαλα όπως μου είπατε. Ένας εκτροφεας που συνάντησα σε ένα πετ , μου είπε ότι μπορώ αν θέλω να βάζω περισσότερες σταγονιτσες όμως όχι και να υπερβάλω! Μου είπε ότι μπορώ να του βάλω και στο ράμφος άλλα με προσοχή! (τώρα για το όνομα του εκτροφεα δεν το θυμάμαι άλλα έτσι και ξαναπάω θα το ρωτήσω) :)

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η Epithol είναι κρέμα, πως θα βάλεις σταγονίτσες;

13. Marina21

Marina21 PB New Member

Σταγόνες από το pulmosan εννοούσα άλλα ξέχασα να το γράψω ... :-\

14. maria p

Το pulmosan είναι ισχυρό φάρμακο και πρέπει να βάλεις μία ή δύο σταγόνες σύμφωνα με τις οδηγίες για το δικό σου πουλάκι. Pulmosan Anti-windpipemite - Bogena Beaphar Αυτή την μία σταγόνα (εφόσον έχεις budgie) βάζουμε στο σβέρκο του πουλιού στο δέρμα αφού παραμερίσουμε τα πούπουλα. Στο ράμφος απαγορεύεται.
    Ναι ρώτα το όνομα του εκτροφέα για να μην ψωνίζουμε από αυτόν.

15. Marina21

Marina21 PB New Member

Θα το μάθω. Κι εγώ αυτό παρατήρησα ότι μου έλεγε ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που ήξερα! Για αυτό σας το έγραψα! Τέλος πάντων έτσι και αλλιώς δεν θα ακολουθούσα αυτά που μου έλεγε. Πάντως σχετικά με τα ακαρεα στο ράμφος παρατηρώ ότι το πρόβλημα αρχίζει και μειώνεται άλλα όχι μεγάλη διαφορά. :)

16. maria p

Ανάλογα το μέγεθος της προσβολής θέλει επιμονή. Και δυστυχώς συνήθως επανέρχονται γι' αυτό να έχεις πάντα το epithol μόλις παρατηρείς κάτι να το προλαβαίνεις. Πρόσεξε τα πόδια του, καλό μασάζ γιατί κάνουν μεγάλες πληγές και φτάνουν μέχρι να τους κοπούν τα δάχτυλα.

17. Marina21

Marina21 PB New Member

Στα ποδαρακια του πλεον απο οσο βλεπω δεν υπαρχει θεμα. Εχουν καθαρισει τελειως! Τρομερο αποτελεσμα! Σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια για τις απαντησεις, με βοηθησαν παρα πολυ!:) Επισης και το ραμφος του ειναι σχεδον καθαρο απο τα ακαρεα! Θα του κανω θεραπεια μεχρι να τελειωσει ο μηνας με το Epithol οπως του εκανα και στα ποδαρακια..:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...